Fontosabb vitaminok és szerepük
hirdetés
Sokféle vitamint ismerünk, de csak kevésnek tudjuk a valódi szerepét, hogy mire is jó, hogy miként bomlik a szervezetünkbe és miért van rá szükségünk, most egy kis tájékoztató jellegű cikkbe hoztunk nektek néhány ilyen vitamint.
Elsősorban egy pár érdekes tény a vitaminokról, amit kevés ember tud: A B6-vitamin több 100 különféle feladatot lát el a szervezetünkben, amennyiben B6 vitamin hiányunk van fáradtságok, levertséget és ideggyengeséget érezhetünk.
hirdetés
A B-vitaminok közül nagyobb mennyiségben csak a B12-vitamin raktározódik a szervezetben, ezért ritka a B12-vitaminhiány.
A vas felszívódását a C-vitamin elősegíti. A napi ajánlott D-vitamin bevitel 200NE, azonban nyáron ez súlyosan meghaladható, hiszen 10 perc napozás alatt több mint 10000 NE D-vitamin keletkezik.
A hajunk színét és a növekedését befolyásolhatják a húsokban, teljes kiőrlésű gabonafélékben, hüvelyesekben megtalálható pantoténsav.
Beszéljünk kicsit bővebben a vitaminokról, elsősorban az A-vitaminról. Ez a vitamin a májban raktározódik, érdekes, hogy az A-vitamin szükségletnek csak egyharmadát vesszük fel kész vitaminként, a többit elővitamin, elsősorban béta-karotin formájába jut a szervezetünkbe. Ennek a vitaminnak a hiánya farkasvakságot okozhat, továbbá a szervezet immunerősségét is befolyásolja. A vitamin hiánya inkább az időseknél figyelhető meg, az étrend miatt. Egyes fertőzések, mint a tüdőgyulladás fokozzák a vitamin felhasználását, ezért ilyenkor fontosabb odafigyelni a helyes táplálkozásra a vitaminok pótlására is. Nőknek az ajánlott beviteli mennyiség 0,8 mg, férfiaknál 1 mg, ennél többet csak orvos írhat fel terápia miatt. Mindig kérdezzük meg orvosunkat, ha több vitamint szeretnénk szedni.
Fontos továbbá megemlítenünk a K-vitamint is. Sajnos nagyon kevés információval büszkélkedhetünk erről a vitaminról. Más vitaminokról sokkal több mindent tudnak az emberek. Tudni kell, hogy ez a vitamin nélkülözhetetlen a véralvadás faktorok képződéséhez. Ezt a vitamint képesek előállítani a béltraktus baktériumai, a napi szükséglet 80%-át ők szintetizálják. A maradék 20% a táplálkozás útján jut a szervezetünkbe. 1930-ban fedezték fel dán kutatók, hogy a zsír nélküli táplálékkal nevelt kiscsibék vérzékennyé váltak. Elnevezése is ehhez az állapothoz kapcsolódik, a koaguláció, azaz alvadás lett a névadó kezdőbetű. A K-vitaminhiány, ha egészséges a bélrendszerünk, akkor szinte lehetetlen, gyakran a hiány máj és bélrendszer betegeket érint. Azoknak is oda kell figyelni az elégséges K-vitamin bevitelre, akik zsíremésztési és felszívódási zavarokkal küszködnek. K-vitamin hiány esetében szigorú orvosi felügyelet szükséges, hiszen fenn áll bármilyen kicsi sérülés esetében az elvérzés kockázata.
Mi a helyzet a Biotin és a pantoténsav-al? A biotin H-vitamin és B7-vitamin, a pantoténsav pedig B5-vitamin, részt vesznek a zsírok és a szénhidrátok falhasználásában és egymásba való átalakulásában. Az étvágytalanság általában biotin hiányában tör ránk, ilyenkor megfigyelhetőek még bőrelváltozások, vérszegénység, érzészavar és koleszterinszint-emelkedés is. A pantoténsav ahogy már azt említettük a hajunk színét és a növekedését befolyásolja, hiánya azonban okozhat hasfájást, hányingert, álmatlanságot és gyengeséget is. Biotinból a szükséges napi beviteli érték 30-60 mikrogramm, pantoténsavból pedig 6-8mg naponta.
Mindig érdemes tájékozódni a vitaminokról, hiszen sosem tudhatjuk mikor is vesszük hasznát a tudásunknak, ez a mindennapi életben is felhasználható a jobb közérzetért, az egészségesebb életért.
Forrás: egeszsegtukor.hu
Képek: paleohedonistaknak.blogspot.ro, indianbeauty.tips