Természetes tojásfestési ötletek
hirdetés
A húsvéti ünnepek egyik legizgalmasabb pillanata a tojásfestés. Nem csak a gyermekek számára hatalmas élmény, de a felnőtteknek is. Ha fontos számunkra az, hogy a tojásaink természetes festékanyagokkal váljanak színesekké, akkor javasolunk néhány tippet, hogy mivel érdemes kísérletezni.
A vöröshagymáról szinte mindenki tudja, hogy héja remek alapanyag a festéshez, ha hófehér tojásokat használunk, akkor az árnyalatok a sárgásbarnától a vöröses barnáig terjednek, attól függően, hogy mennyi hagymahéjat használunk, és persze hogy mennyi ideig főzzük. Ha egyszerre például 10 tojást főzünk, akkor azt is megtehetjük, hogy 10-20 perc főzés után kivesszünk belőle 3-at, majd újabb 10 perc múlva megint 3-at, s még 10 perc múlva a maradékot. Így sötétebb-halványabb tojásaink lesznek. A lilahagyma segítségével is gyönyörű, immár lila tojásokat készíthetünk. Mielőtt beletennénk a tojásokat a bugyogó vízbe, főzzük a lilahagyma héjait bő fél órán át, hogy a festékanyag kiváljon belőle. Kékeslila tojásaink pedig az áfonyától lesznek, ha van a mélyhűtőnk mélyén még egy kis áfonyánk, fekete ribizlink, bátran felhasználhatjuk őket.
hirdetés
Amennyiben a vöröshagyma adta vörösesbarna árnyalattól még sötétebb barna színt szeretnénk kapni, javasoljuk, hogy fekete teát vagy őrölt kávét tegyünk a forrásban lévő vízhez, majd jöhetnek a tojások. Ebben az esetben az sem gond, ha nem hófehér a tojás héja, sőt! Ha viszont narancssárga tojásokat szeretnénk kapni, jobb, ha szétnézünk a fűszeres polcunkon, és leemeljük az őrölt pirospaprikás tégelyünket. 7-8 kanálnyi pirospaprikát kezdjünk el főzni, tegyük bele a fehér héjú tojásokat, és a vöröshagymához hasonlóan, kívánt színre színezzük. Ha csak 10-20 percig főzzük, akkor világosabb árnyalatot kapunk, viszont ha türelmesen kivárjuk a 30-40 percet, csodaszép, erősebb narancssárga árnyalatot kapunk. Ha már narancssárga tojásokat készítünk, érdemes kipróbálnunk a spenótot is, amivel pedig zöldre festett tojásaink lesznek. Ebben az esetben a mélyhűtött spenót is jó lesz, hogy jobban kiadja a színét, tegyünk a vízbe egy nagy kanál sót is. A spenót és a tojás 30 perces főzése után hagyjuk még egy jó órát állni, hogy még a kihűlés közben is fogjon rajta a spenót.
Aki azt gondolná, hogy ennél már jobb ötletek nem is jöhetnek, annak csalódást kell okoznunk. Ugyanis a tojásfestés során készíthetünk szép, rózsaszínre festett tojásokat is, méghozzá csipkebogyó segítségével. Az sem gond, ha nincs épp szárított csipkebogyó otthon, szerezzünk be egy doboz csipkebogyó teát és máris kezdődhet a tojásfestés. Ha halványsárga tojásokra vágyunk, tegyük félre a narancs héját és azt főzzük fel a tojásokkal együtt. A spenóthoz hasonlóan itt is hagyjuk együtt kihűlni őket, 30 percig történő főzés után legalább még egy órát hagyjuk a tojásokat a vízben. Jóval sárgább szín érdekében újból a fűszeres polcon nézzünk szét. Használhatunk kurkumát vagy curryt, ebből két kanálnyi is elég, nem úgy, mint a pirospaprikából. Végezetül a kék se maradjon ki, ehhez két hatalmas lilakáposzta levél már elegendő is, de ha sötétebb árnyalatot akarunk, tegyünk bele többet. Főzzük 30 percig, tegyük bele a tojásokat és újabb 15 perc után zárjuk el. Bár a lé bíborvörös, igen csalóka is egyben, mivel a tojások kékek lesznek.
Ha valaki más természetes színezőkkel szokott tojásokat festeni, bátran megoszthatja velünk hozzászólás formájában!