Köménymag, a gyomor kicsiny jótevője
hirdetés
A hasznos vagy konyhakerti kömény, illetve keménymag néven is ismeri fűszerkömény mezőkön termő, illatos virágú fűszer- ós gyógynövény, amelynek illóolajat tartalmazó termését, jellegzetes ízű apró magvát használjuk fel. A Föld legkedveltebb fűszerei közé tartozik. Egész Eurázsiában elterjedt, és gyakran előfordul vadon is. Magyarországon mezők, legelők, kaszálók növénye. Népszerűsége mi-alt termesztik is, legnagyobb mennyiségben Hollandiában és Lengyelországban.
Jellemzése A kétéves növény az első évben csak finoman szeldelt, szárnyasán összetett leveleket hoz, majd a második évben virágzó szárat hajt. Májustól júliusig virágzik, sugaras szimmetriájú, öt fehér, sárgás vagy rózsaszínű sziromlevélből álló kis virágai összetett ernyőt képeznek. Ezekből fejlődnek a hosszúkás ikerkaszattermések. amelyek júliustól szeptemberig érnek, majd széthasadnak. Bennük a magocskák kissé görbék, jellegzetesen ötbordájúak. Kinemesítették egyéves fajtáit is, ezek a melegebb vidékeken érzik jól magukat.
hirdetés
Termesztése A napos, meleg élőhelyet kedveli, és száraz időben rendszeres öntözést igényel Mind az egy-, mind a kétéves változat a mély termőrétegű, tápanyagban gazdag talajokat kedveli, az utóbbi termesztése csapadékosabb területeken sikeres, Hideg teleken érdemes betakarni fenyőágakkal,
Áprilisban vetjük kb. 30 cm-es sortávolságban. A magok 14 nap alatt kicsiráznak, ha a külső hőmérséklet 18-22 °C között van; a vetéstől a kiütetésig 4-6 hétre van szükség. A kifejlett növény 60-90 cm magas, 20 cm széles.
Az első évben a zsenge tőleveleket bármikor szedhetjük, hogy leveseket és salátákat ízesítsünk velük. A második évben a magokat egy hónappal a virágzás után takarítjuk be. amikor barnulni kezdenek, de még nem kemények, és félárnyékos helyen szárogatjuk. A hosszan eltartható magokat légmentesen lezárt üvegedényben tároljuk.
Értékes összetevői A köménymag tartalmazza a vitaminok szinte teljes skáláját, de különösen gazdag B2-, B3- B6 -vitaminokban és zeaxantinban, és magas a magnézium-, kálium-, kalcium- és vastartalma is. Illóolajában kuminaidehid található.
Felhasználása A gyógyításban gyógyításra mind a termést, mind a belőle nyert olajat felhasználják. Utóbbi belsőleges fogyasztását kizárólag átmeneti jelleggel, rövid ideig javasolják, mert rendszeres, nagy mennyiségű bevitele irritálhatja a nyálkahártyát ós a bórt, vese- ós májproblémákat okozhat. Asztmás betegeknek sem ajánlják, mert asztmás rohamot válthat ki.
■ Az ókorban általános gyengeség, gyulladások, bőrproblémák, női panaszok, megfázás és fejfájás ellen használták, a kolostori medicinában a teltségérzet. a puffadás, görcsök és hányásos panaszok megszüntetésére alkalmazták.
■ Ma elsősorban étvágyjavítóként. szék ós vízhajtóként használjuk. Jótékonyan befolyásolja a felfúvódást és a bélgörcsöket, továbbá bélfertőtlenítő, baktérium- és gombaölő hatása is van.
■ A népi gyógyászatban a szoptatós kismamák számára tej kiválasztást serkentő szerként, az anyatej mennyiségének növelésére ajánlják.
■ Anti bakteri ál is tulajdonsága miatt szájvizek és fogkrémek összetevőjeként is felhasználjak.
A szépségápolásban A hideg sajtolással kinyert köményolaj különleges bőrápoló hatását állítólag már Nofertiti egyiptomi fáraóné is élvezte. Mivel tó-ményen használva irritálhatja a bőrt, tanácsos más olajokkal keverni. Ma inkább csak biokozmetikumok alkotórésze.
■ Serkenti az új szövetek képződését, ezért a bőrre kenve elhalványítja a hegeket és az aknék után maradt nyomokat. Megelőzheti az égett sebek elfertőződését. A viszkető és korpás bőrt is kezelik vele.
Forrás: femcafe.hu
Képek: mindmegette.hu, femcafe.hu