Fogamzásgátlás: Te melyik módját használod?
hirdetés
Mi szükséges ahhoz, hogy a szex következtében teherbe essen a nő? A válasz nyilvánvaló: közösülés. Igen ám, de nem mindegy, hogy ez a hónap melyik napján történik.
Ugyanis a petesejt egy hónapban csak egyszer tud megtermékenyülni. A petefészekből havonta – hol az egyikből, hol a másikból – szabadul ki egy-egy érett petesejt. Ezt nevezik tüszőérésnek. Ez általában a következő havi vérzés előtt 14 nappal következik be. Ha a peteérés előtt 6 napon belül közösült a pár, akkor esély van a teherbe esésre. A spermiumok 2-3 napig életképesek, ha a hüvelyben és a méhben kedvezőek számára a létfeltételek. Maga a női petesejt csak 24 óráig él. Ha tehát a közösülés a pete kiszabadulása előtt 5-6 nappal vagy legkésőbb aznap történik, akkor a petesejt megtermékenyülhet. De ez nem minden esetben következik be. Ha pedig a peteérést követő 24 órán túl közösülnek, akkor már teljesen valószínűtlen a megtermékenyülés. A következőkben ismertetjük a fogamzásgátlás módszereit:
hirdetés
Gumióvszer: Ez az egyik legősibb fogamzásgátló eszköz. A kondom használata nem csökkenti a nemi örömöt. A biztonságérzés, hogy valaki nem eshet teherbe, mert a spermium a gumitartályban marad, megszabadítja mindkettőjüket a szorongó aggodalomtól és ez fokozza a gyönyörérzést. Vannak persze olyanok is, akiknél az óvszer csökkenti némileg a kéjérzést, de még számukra is előnyös lehet, hogy így lassabban következik be az ejakuláció, tovább tart a szeretkezés.
Pesszárium: Ez egy 55-80 mm átmérőjű, karikán kifeszített, kör alakú, peremére kifeszített vékony, rugalmas gumiból készült mechanikus védekező eszköz. A nőnek kell felhelyeznie a hüvelyen keresztül a méhszájra a várható közösülés előtt. A férfinek nem kell gumit használnia, mert az ondó nem kerülhet a méhszájba. A pesszárium gumijának is van spermiumölő szerepe, de ez nem elég. Ezért célszerű a pesszárium szélét és közepét is bekenni spermiumölő krémmel. Ez a krém általában hatásos egyes nemi úton terjedő fertőzések kórokozói ellen is. De nem mindegyik ellen, pl. az AIDS vírusát nem öli meg.
Kombinált fogamzásgátló tabletta: Ez a fogamzásgátlásnak ma a legelterjedtebb és egyben a legbiztonságosabb módja. Azért nevezik kombinált tablettának, mert kétféle hormont tartalmaz: olyant, amilyen a petefészekben termelődik, vagyis ösztrogént, valamint progeszteront (illetve progeszteronszerű anyagot). Ezek a hormonok meggátolják, hogy az agyalapi mirigy a peteéréshez szükséges LH- (sárgatest képző) hormont termeljen. Többféle fogamzásgátló tabletta van forgalomban. Ezek egymástól elnevezésükön kívül abban különböznek, hogy más-más bennük az ösztrogén-progeszteron arány.
Intrauterin fogamzásgátló eszköz (hurok, spirál): Műanyag eszköz, amelyet az orvos helyez be a méhbe. Nagy biztonsággal megakadályozza a fogamzást. Előnye, hogy igen kényelmes, mert csak egyszer kell behelyezni, ezután nincs egyéb gond vele, minthogy a megadott időpontokban ellenőrzésre kell elmenni az orvoshoz. Ha az intrauterin eszköz használata ellenére létrejön a terhesség, a nő kérelmére a terhesség megszakítható. Hátránya, hogy nem használhatja mindenki. A még nem szült egészséges nőnek nem szabad felhelyezni.
Esemény utáni tabletta: Ha a nő védekezés nélkül közösül, nagy a kockázata annak, hogy nem kívánt terhesség következik be. Ilyenkor célszerű az esemény utáni tablettát bevenni. Továbbá ez azoknak való, akik csak ritkán, nem rendszeresen élnek nemi életet. Magyarországon az esemény utáni tabletta a Postinor. Ez ugyanolyan hormonokat tartalmaz, mint a fogamzásgátló tabletta, csak sokkal nagyobb mennyiségben. Hátránya, hogy havonta csak 4 tablettát szabad bevenni. Egyszeri vagy megismételt közösülés után az első aktust követő 1 órán belül kell bevenni 1 Postinor tablettát. Többszöri közösülés után az első tabletta bevétele után 8 órával ismét be kell venni egy tablettát.