Gondok a közös ágyban – Ha az egyik fél nem tud aludni
hirdetés
Valószínűleg sokaknak ismerős a helyzet: arra ébredünk, hogy a párunk forgolódik, időnként felkel, a konyhában üldögél, vagy éppen a tévét bámulja hajnalig. Az alvászavar nem csak a szenvedő felet érinti: a párkapcsolat is megsínyli, ha társunk nyugtalanul tölti az éjszakákat.
Sok kísérlet, megfigyelés született már azzal kapcsolatban, milyen komoly gondokat okoz az alváshiány. De nem kell tudósnak lennünk ahhoz, hogy magunk is tapasztaljuk, ha forgolódással telt az éjszaka - főleg ha ez gyakran előfordul - romlik a nappali teljesítményünk. Gyengül a koncentráció, nehezebben tudunk figyelni, rosszabb a hangulatunk, fáradtak vagyunk. Az álmatlanság nem korfüggő állapot, szinte valamennyi korosztály megtapasztalja, milyen, ha az éjszaka nyugtalanul telik. Van, amikor csupán egy izgalmat okozó, közeli esemény - vizsga, utazás stb.- vált ki álmatlanságot, de ezek még nem jeleznek gondot, hiszen csak 1-2 éjszakáról van szó. Ami már bajt okozhat, az a hosszabb, akár hetekig is fennálló állapot.
hirdetés
Miért nem alszol?
Ha éjszaka arra ébredünk, hogy a párunk folyamatosan forgolódik, vagy már fel is kelt, megunva az álmatlan hánykolódást, s ha ez a helyzet többször is előfordul, ne hagyjuk annyiban. Annak, hogy miért nem sikerül az éjszakát alvással töltenie, több magyarázata is lehet. Ha nincs valamilyen szervi elváltozás a háttérben, akkor gyakran a rossz szokások kialakulása vezet oda, hogy csak forgolódik. Ha a bárányok számolgatása nem segít, hogyan érhetjük el, hogy pihentető alvásban legyen részünk?
A hálószobában elhelyezett tévé, az ágyban való olvasás - amit sokan kedvelnek -, megzavarhatja a szervezett biológiai óráját, s hiába ringatja álomba a készülék duruzsolása, könnyen felriad. Ilyenkor megigazítja a párnát, vizet iszik, mosdóba megy, és közben teljesen felébred. És nem csak az ő álma veszett oda, de mi is felébredünk a motoszkálásra. Ezen a helyzeten lehet segíteni: a tévé helye nem a hálószobában van, olvasáshoz meg inkább egy kényelmes fotelt kell választani. Ám gyakran nem az imént említett szokások nehezítik meg az éjszakai nyugalmat.
Ha a stressz ébreszt
Ha rosszul alszunk, másnap fáradtak vagyunk. Ha sokszor alszunk rosszul, egyre fáradtabbak leszünk. Ha fáradtak vagyunk, csökken a teljesítőképességünk, nehezen koncentrálunk - erről már szó esett. Jó adagnyi stressz ér bennünket nap, mint nap: munkahelyen, közlekedés vagy éppen vásárlás közben, de szorongunk a jövő miatt is. Mire hazaérünk, a felgyülemlett feszültségnek már csak egy szikra kell, s máris kirobban egy vita. Ami újabb stressz-adaggal tetézi az amúgy is felfokozott állapotot. Ha a stressz nem oldódik, ha a nyugtalanság nem múlik, s nincs olyan technika, amivel magunk mögött hagyhatjuk a napi gondokat, az éjszakai nyugalmunk is veszélybe kerül. S mint minden, a párkapcsolatban élők egyikét sújtó gond, ez is kihatással lesz mindkét fél életére.
Próbálj meg lazítani!
Az alvászavarok legalább háromnegyed részének hátterében környezeti és lelki gondokat kell keresnünk. Ha érintettek vagyunk - akár mi magunk, akár a párunk szenved álmatlanságtól - tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megoldjuk, de legalábbis oldjuk a problémát. Ha a hálószobában már minden körülmény kedvező - nincs tévé, csend van és sötét, az ágy is kényelmes - meg kell tanulnunk lazítani. Különböző technikák léteznek arra, hogyan tudjuk befolyásolni, hogy lefekvés után már ne kattogjon tovább az agyunk, s a tépelődés helyét az álom vegye át. Az, hogy kinek, melyik a leginkább célra vezető - forró fürdő lefekvés előtt, zenehallgatás, meditáció stb. - végső soron mindegy. Még a jól ismert százig való elszámolás is jó módszer lehet, ha éppen ez hoz megoldást.
A jó, minőségi alvás nem csak a regenerálódásban segít, a párkapcsolatunk is kiegyensúlyozottabb: egy nyugodt, kipihent társsal az élet is egyszerűbb.