Mit tehetsz a mitesszer ellen?
hirdetés
Az akne, valamint a pattanás a tinédzserek leginkább elterjedt bőrpanasza. Ők azok, kik reggelente tág szemekkel figyelik magukat a tükörben, hogy még látható-e a régi mitesszer, vagy keletkezett-e új pattanás. Amúgy is problémás mindennapjukban néha központi szerepet kap a „Hogy nézek ki!” felkiáltás. Hogy ne váljon a bőrünk csúnyává, egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk a bőrpanaszok kialakulása ellen.
Keresed a tényleg hatásos módszereket a mitesszerek eltüntetésére, de eddig még nem sikerült rátalálnod? Mi lenne, ha együtt sikerülne megszabadulnunk tőlük? Először is egy-két szó arról, mi is az a mitesszer.
hirdetés
Akne vagy mitesszer akkor jön létre, ha a bőrben lévő faggyúmirigyek kivezető nyílása valami oknál fogva eltömődik, és sajnos rendszerint be is gyullad. A mitesszer leginkább serdülőkorban több tényező - hormonális változások, veleszületett hajlam valamint környezeti hatások - együttes hatására alakul ki.
Kialakulásának helye, okai, ideje
A mitesszerek leginkább a test faggyúmirigyekben gazdag területein jelennek meg, így a homlokon, az orron, az állon, de előfordulhatnak a mellen valamint a háton is. Az akne, aminek ezt a fajta bőrproblémát nevezzük, javarészt az arcot valamint a felsőtestet érinti, mivel itt található a legtöbb faggyúmirigy. Az akne pedig pont akkor keletkezik, amikoris a faggyúmirigyek kivezető nyílása elzáródik, a baktérium elszaporodik, s a faggyúmirigy begyullad. És ekkor a zsíros bőrön fekete vagy fehér mitesszereket észlelünk. Az akne a pubertáskor előtt illetve alatt mutatkozik először, és a panaszok legtöbbje 20 éves korig eltűnik. A kezelés viszont mindig hasznos és pozitív eredménnyel jár. Tudni illik minden ember bőre más és más, az az oka annak, hogy az akne és a mitesszer is különféle formákban jelentkezhet. A pattanások kezeléséhez azért kell szakember segítsége, mivel ő ismeri a bőr szerkezetét valamint működési mechanizmusait. Az időben és helyes módon elkezdett pattanás-kezelés pedig azért lényeges, mert megvédi a bőrt az olyan hegek valamint sebhelyek kialakulásától, amelyeket felnőttkorban már nagyon nehézkes eltüntetni.
Mit tehetünk ellene?
Az aknéval már az elejétől foglalkozni kell, hogy megelőzzük a későbbi súlyos szépségkárosodásokat, kellemetlen hegeket. Igen lényeges, fontos a rendszeres valamint alapos tisztálkodás: az arcbőrt reggel és este alaposan meg kell tisztítani langyos illetve hideg vízzel, valamint szappannal vagy arctejjel. Éjszakára ne maradjon az arcon púder vagy festék. Kizárólag olyan arcápoló szereket kell magunkra kenni, melyek nem irritálják a bőrt, és nem szárítanak túlságosan. Nem szabad az erősen szárító, irritáló hatású folyékony szappanokat használni, hiszen ezek fokozzák a faggyútermelést. Szükséges a gyakori hajmosás is, hiszen így elkerülhető a homlok fokozott zsírosodása. Ápolása során feltétlen ügyelni kell a krémek, testápolók, és radírok, illetve az arctisztítók összetevőire. Érzékeny bőrön nem szabad alkoholtartalmú kozmetikumokat, dezodorokat, arclemosókat használni, s a serkentő hatású gyógynövényeket tartalmazó szerek használatától is tartózkodni kell.
Gyógyszeres terápia
A helyi pattanás kezelés mellé gyógyszeres terápia is társulhat. Nem ritkán elegendő az A-vitamin származék vagy benzoil peroxid magában vagy antibiotikummal kombinálva. Ezek a mirigykivezető nyílásokat szűkítik, valamint megakadályozzák a baktériumok szaporodását. Ezek nem vásárolhatók meg recept nélkül. A kozmetikus által végzett szakszerű arctisztítással együtt a helyi kezelések remek eredményeket adhatnak.