Pajzsmirigy, mint "súlytényező"
hirdetés
Bármilyen jelentéktelennek tűnik is a légcső előtt, a gégeporc alatt elhelyezkedő, pillangó alakú szerv, a pajzsmirigy az emberi szervezet egyik legfontosabb hormontermelő mirigye. A pajzsmirigy termeli és tárolja a jódot, amely a szervezet számára létfontosságú nyomelem, valamint a pajzsmirigy termeli a tiroxin és a trijód-tironin nevű jódtartalmú hormonokat, amelyek döntő szerepet játszanak az energia-anyagcserében, valamint a szív és az érrendszer működésében.
A hormonképzéshez szükséges jódot az ember a táplálékkal viszi be. A jódtartalmú pajzsmirigyhormonok döntően befolyásolják a növekedést és a fejlődést (agyműködés) és a legfontosabb anyagcsere-folyamatokat, mint a zsír-, a fehérje- és a csontanyagcserét, a szívműködést és a termogenezist azaz a hőtermelést. Az akut és krónikus betegségek éppúgy megzavarják a kényes egyensúlyt, mint a pajzsmirigy működési zavarai. Ez utóbbiak lelassítják az anyagcserét, megemelik a kortizol nevű stresszhormon szintjét, csökkentik az alapanyagcserét, és számos zavart okozhatnak a májban, a vesében és a vérzsírokban. Vagyis ha ezeket a betegségeket nem kezelik, az érintettek szükségszerűen hízni kezdenek.
hirdetés
A pajzsmirigy csökkent és túlzott működése
A pajzsmirigy által termelt két hormon, a tiroxin és a trijód-tironin gondoskodik az energiáról és arról, hogy az ember megőrizze teljesítőképességét. Kihatnak az anyagcserére is, mivel közrejátszanak a tápanyagok optimális felhasználásában. A tiroxin az „anyaanyag", csak szükség esetén aktiválódik. Egy jódatom hasadásakor jön létre az aktív forma, a trijód-tironin . A trijód-tironin serkenti az anyagcserét, fokozza az oxigén felhasználást, az energiafelhasználást és a hőtermelést. Nem utolsósorban elősegíti a növekedést, az agy és a csontok érését. Ha a pajzsmirigy túl sok tiroxin hormont termel (a pajzsmirigy túlzott működése), az érintettek idegesek lesznek, szívritmuszavarok lépnek fel, sok vizet veszítenek és akkor is fogyni kezdenek, ha megfelelően táplálkoznak. Ebben az esetben értékes izomszövetek is veszendőbe mennek. Azok a nők viszont, akiknek a szervezetében túl kevés a pajzsmirigyhormon (a pajzsmirigy csökkent működése), nem teljesítenek megfelelően, fáradtak és nem tudnak összpontosítani, ráadásul hízni kezdenek. A mi szélességi körünkön a tiroxin elégtelen termelésének többnyire a krónikus, fájdalmatlan pajzsmirigygyulladás az oka, vagy a pajzsmirigy eltávolítása után a hormonhiány, esetleg a jódhiány. Utóbbi terhességben is előfordulhat. A pajzsmirigy túlzott és csökkent működése egyaránt orvosi kezelést igénylő betegség. Egyszerű vérvizsgálattal megállapítható és pajzsmirigyhormonokkal kezelhető.
A pajzsmirigy diéta által kiváltott működési zavara
Az étel elvonásával járó feszültség, ami valljuk be a fogyókúra része és az azt követő jojóeffektus az a két dolog, amitől a legjobban hízni lehet. Szakemberek valamint a média hosszú éveken, mi több évtizedeken keresztül sulykolták a hölgyeknek, hogy a kalóriák kövérebbé tesznek. Éppen ezért egyfajta aszkézis szükséges az energiabevitel csökkentéséhez valamint a nemkívánatos kilók ledolgozásához. A jelszó így hangzott: a lehető legkevesebb kalóriát a szervezetnek - ami valóságos katasztrófa. A felesleges kilók csakis akkor tűnnek el hosszú távra, ha az anyagcsere tökéletesen működik.