Ez okozza az elhízást
hirdetés
Ha azt halljuk, elhízás, mindenki tudja, miről van szó: néhány kiló felesleg, ízületi problémák, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kockázata. De az elhízás vajon miért és hogyan alakul ki?
Ma az elhízás már a hivatalosan elismert betegségek közé tartozik. Alattomossága abban rejlik, hogy mindmáig nem létezik olyan kezelési mód, amely minden körülmények között megbirkózna vele.
hirdetés
Zsír, zsír, zsír...
Az elhízás valójában nem más, mini túlzott mennyiségű testzsír. A szervezet bármilyen mennyiségű energiát képes felvenni, illetve mint zsírtartalékot elraktározni. A túlsúlyos ember testzsír-összetétele nem különbözik a normál súlyú ember testzsírjától, csak valamivel több van belőle. A probléma az, hogy a zsírszövet hol alakul ki elsődlegesen, és a zsírszöveten kívül hol rakódik le.
Fehér, vagy barna?
A zsírsejt a zsírszövet alapvető építőeleme. A legkisebb mennyiségben a kötőszövetben fordul elő. A zsírsejtek fő feladata a testzsírtartalék (energia) felhalmozásában rejlik. A zsírsejtek két csoportja különíthető el. Az első csupán egy vakuólumban (membránnal körülhatárolt tér a sejtben) tárolja a testzsírt, és az úgynevezett fehér zsír alkotja, a másik több vakuólumban raktározza, és a barna sejt alkotja. A legtöbb emlősnél a fehér zsír a legáltalánosabb zsírszövet. Éppen ezek a sejtek tartalmazzák a hormonszenzitívlipázt, amely a testzsírglicerolra és szabad zsírsavra hasítja le. Ezt követően ezeket a célszövetekben energiatermelésre használják. A barna zsír elsősorban a csecsemők szervezetére jellemző, de a téli álmot alvó emlősöknél is előfordul. Tudniillik a barna zsírszövet hőszabályzó elemként működik. Ezek a zsírsejtek az energiatartalék gyors mobilizálására képések. Ha a gyermek fázik hatására noradrenalin hormon termelődik. A felszabadult energia nem alakul át zsírsavakká úgy, mint a fehér zsírszövet esetében, hanem közvetlenül hővé változik.
Hová tűnik a feldolgozatlan energia
Sok elhízott ember úgy véli, hogy nehézségei hormonális eredetűek, de ez nem igaz. Bár a szervezet energiagazdálkodását és a testzsír tárolását számos hormon befolyásolja (különösen a pajzsmirigy és a mellékvese hormonok), az elhízott embereknek csak csekély része szenvedhormonális zavarban. Az orvosok szerint ez maximum 50% lehet.Az elhízás legfőbb oka a hosszú távú túlzottenergiabevitel. A szervezet azenergiabevitel 66%-ál „általános működésre", fizikai aktivitásra vagy a táplálék feldolgozására használja, míg a felhasználatlan energia a testzsírraktárba kerül. Egy egészséges felnőtt ember - akinek munkája fizikailag kevésbé megterhelő - napi energiaszükséglete 6000-9000 kJ (kilojoule), azonban az energiabevitel hosszú távon semmi esetre sem süllyedhet 1000 kJ alá.
>> Egy fizikailag kevéssé megterhelő munkát végző, egészséges felnőtt napi energiaszükséglete nem haladja meg a 6000-9000 kJ értéket. Magasabb bevitelnél túlzott mennyiségű testzsír lerakódása fenyeget
Modern idők - modern kezelés
Az elhízás kezelése bonyolult és hosszú távú folyamat. Bár az orvosok keresik az elhízás elleni univerzális gyógyszert, ezt még nem találták meg. Így továbbra is az energiabevitel csökkentése a legfőbb cél. A kezelés alapja a csökkentett energiájú redukciós diéta. Az elhízott embernek alacsony kalóriaértékű, vitaminokban gazdag, rostdús táplálékot kell fogyasztani. Az orvosok egyes esetekben elhízás elleni gyógyszert adagolnak. Ennek két típusa ismert. Az első a telítettség érzését növeli, a másik típus gátolja a zsírok bélfalon keresztüli felszívódását Mind a kél gyógyszertípust fokozott fizikai aktivitással kell kombinálni, és elsősorban a kórosan elhízott cukorbetegeket kezelik velük. Határozottabb beavatkozás a gyomorgyűrű alkalmazása. Műtéti eljárással egyfajta gyűrűt helyeznek a gyomorba úgy. hogy a nyelőcső alatt egy kisebb gyomorrész („járulékos" gyomor) keletkezik. Ebbe nagyon kevés táplálék fér, mégis a telt gyomor érzését kelti. Egy idő után a táplálék átkerül a gyomor további részébe, ahonnan a megszokott módon folytatja útját. A gyomorgyűrű behelyezése laparoszkópos módszerrel történik.