Maguk a kutatók szennyezik az Antarktiszt, a hidrogén lehet a megoldás
hirdetés
Jelenleg fosszilis üzemanyagot és energiát használnak az antarktiszi bázisokon dolgozó kutatók, beszennyezve ezzel a jeges kontinenst, ami a legújabb korig megőrizte abszolút tisztaságát. A tudósok most azt vizsgálják, milyen tiszta módszer válthatja ki a mai, szennyező technológiát.
Az úgynevezett "tiszta levegő méréseket" az Antarktiszon végezték a XX. század meteorológusai, ami viszonyítást ad a többi kontinensen a szennyezett levegő méréséhez. A Déli-sarkvidéket viszont maguk a kutatók szennyezik be, hiszen ott létük a rendkívüli hidegben hatalmas mennyiségű fosszilis energiahordozó és üzemanyag elégetésével jár. Állandó lakossága nincs az Antarktisznak, de ezer és ötezer között ingadozik az egyszerre ott lévő emberek száma.
hirdetés
A hideg akár -40 és -70 fok közötti is lehet, így a bázisok fűtése a telephelyek közötti közlekedés miatt az ökológiai lábnyom egy főre vetítve itt nagyon magas. Például a gázolaj fogyásának mennyiségét mutatja, hogy már ötven évvel ezelőtt annyi olajos hordó került az Antarktiszra, hogy a kontinens közepe felé épült bázisokra tartó repülőknek a felszínre kitett olajos hordók sorával jelezték az útvonalat.
A mágneses pólus közelsége miatt volt fontos jelölni a bizonyos távolságonként kihelyezett vashordókkal a repülők útját a fagyott felszínen, hogy ha a műszerek nem működnek biztonságosan, ne tévesszék el az irányt a pilóták. A fehér jégen a fekete tartályok jól látszanak a magasból is, ha tiszta az idő.
Az Antarktiszon az új évezredben még a régi, üzembiztos technológia használatos. A gyorsan fogyó fosszilis üzemanyagot szántalpakra erősített tartályokban, traktorvontatással szállítják a bázisokig. A Canterbury Egyetem (UC) bejelentette, hogy a kutatói projektjük, amelynek során az antarktiszi hidrogéntermelés megvalósítását vizsgálják, segíthet csökkenteni a jövőben a szén-dioxid-kibocsátást a fosszilis üzemanyagok karbonmentes alternatívával történő helyettesítése révén.
Az Antarctica New Zealand (ANZ) új-zélandi állami intézet és a Innovation Agency innovációs hatóság együttműködésével zajló kutatás azt vizsgálja, hogyan lehet hidrogént előállítani, használni és tárolni a Scott-kutatóbázison és más távoli bázisokon a szénalapú üzemanyagok használatának csökkentése érdekében. Ilyen üzemanyagokra van szükség a szállításhoz, főzéshez, fűtéshez. A projektet felügyelő Brendon Miller elmondta, a Scott-kutatóbázison kifejlesztett új szélfarmok turbinái által termelt többletenergia felhasználható lehet zöld hidrogén előállítására. "Jelenleg az Antarctica New Zealand fosszilis üzemanyagokat használ a távoli bázisokra való szállításhoz, a bázisok működtetéséhez, de azt kutatja, hogyan lehet előállítani és alternatívaként hidrogént használni" - mondta Miller.
"A hidrogén egy lépés a jó irányba - vagy akár maga a megoldás. A fosszilis üzemanyagok karbonmentes alternatíváját jelentheti az Antarktiszon" - tette hozzá a szakértő. A kutatói csoport tagja, Kate Stoddart szerint a projekt lehetőséget nyújt annak megtapasztalására, milyen egy valódi problémára különleges kihívások közepette megoldást keresni. "A projekt segíthet csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást a Déli-sakrvidéken, de számos kihívást kell figyelembe venni, például a földrajzi izoláltságot, az érintetlen környezetet, a szélsőséges körülményeket és a mindentől távoleső tábor adottságait" - fejtette ki Stoddart, hogy biztonsági okokból miért van még szükség a fosszilis energia használatára az Antarktiszon.
Forrás: Euronews