Hogyan ismerjük fel a lázgörcsöt?
hirdetés
Aggódó szülők vagyunk és mindentől szeretnénk megóvni gyermekünket. Sajnos vannak olyan dolgok, amiktől nem lehet, hiszen mi sem tarthatjuk burokban, teljesen steril környezetben a gyermeket.
hirdetés
Egy megfázás nem jár mindig komolyabb következményekkel, de most a hideg idő beálltával nem árt még nagyobb hangsúlyt fektetni, az óvintézkedésekre. Amikor mindent megteszünk, de mégis megfázik, lázas és beteg lesz, a gyerek ne habozzunk lázcsillapítókat használni, hiszen nagyon sok gyermek hajlamos a lázgörcsre, ami minden szülő egyik rémálma.
Mi a lázgörcs?
Kevés olyan ijesztő dolog van a szülő számára, amikor kisgyereke görcsös rohamtól szenved, sír, ordít és mi nem tudunk segítni neki. A gyermekeknél a görcsrohamot leginkább 6 hónapos és 5 éves koruk között fedezhetjük fel. A lázgörcs egyre gyakoribb ennek a korosztálynak a körében és bizonyos kutatások szerint a lázgörcsre való hajlam öröklött is lehet. Értsük ezt úgy, hogy amennyiben a családban már volt erre utaló emlék, jel, lázgörcsre hajlamos szülő, testvér, nagyszülő sokkal nagyobb az esély a kialakulására.
A lázgörcs legtöbb esetben első alkalommal a gyermek 14-18-ik hónapja között jelentkezik. A tünetei a magas lázzal kezdődőnek, majd a végtagok és a törzs, akár epilepsziával is összekeverhető rángatózásba kezd. Ez tarthat néhány másodpercig, de akár több percen át is. Fontos azonban tudni, hogy a láz is egy tünet lehet, nem maga a láz válta ki a lázgörcsöt, hanem a szervezetben jelentkező valamilyen gyulladásos folyamat. A görcsös állapot, tehát lényegében független az aktuális test hőtől, így jelentkezhet egy enyhébb hőemelkedés és akár 39 Celsius fokos láznál is.
A roham végeztével, a gyermek rendkívül fáradt, álmos, többnyire el is alszik rögtön a görcsöt követően. A rémes hallottak számára nem kell teljesen kétségbe esnünk. Sajnos ez a betegség az esetek többségében a gyermekek, akár 4-5 százalékát is érintheti, legalább egy alkalommal. A fent említett roham egyszerű lázgörcsre utal, ilyen a görcsök 75 százaléka. Azonban nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy a roham milyen hosszú ideig tart. A 15 percet meghaladó roham után, ha a gyermeken furcsa tünetek jelentkeznek, vagy idősebb korban van a fent említettnél, a roham után idegrendszeri eltéréseket látunk, komplikált lázgörcsről van szó. Minél fiatalabb a gyermek, amikor jelentkezik az első lázgörcs, annál valószínűbb annak ismétlődése.
Mi tegyünk, ha lázgörccsel állunk szemben?
Amennyibe a gyermeken lázgörcsöt észlelünk, és eddig még nem jelentkezett, minél hamarabb meg kell mutatni a babát egy szakorvosnak. Ilyenkor ugyanis nem csak a görcs csillapítása a fontos, ezen felül a teendő, hogy kiderítsük azt, hogy mi okozhatja ezeket a görcsöket. Sajnos előfordulhat az is, hogy a görcsök, rohamok mögött állhatnak komolyabb betegségek is, mint az agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás. A szülők mindig kell, tartsanak otthon akut csillapításra kúpokat, amit végbélen keresztül kell alkalmaznunk. Könnyű okosakat mondani, de amikor a lázgörcs először jelentkezik, a szülő ne essen pánikba, hanem maradjon higgadt. A gyermekünk lé gutait szabadon kell hagynunk, fejét oldalra fordítva, mivel megtörténhet, hogy a gyermek hányni fog. A végtagokat ne szorítsuk le és mindenképp értesítsük az orvost!
Források
Fotó: hazipatika.hu