Egy gyereket 5 lepésben kell orrfújásra tanítani
hirdetés

Minél előbb tanulja meg a gyermek az orrát helyesen fújni, annál könnyebb lesz nátha idején a légzése, nyugodtabb az alvása, és elviselhetőbb az ágyhoz kötöttsége. A gyerekek általában négyévesen sajátítják el az orr-fújás „rejtelmeit", de már kétévesen is szívesen mímelik. Mivel utánzással tanulnak, íme, a jól bevált módszer.
Kezdőlépésként magyarázzuk el neki. hogy az orr fújás lényegében olyan, mint a szaglás, csak visszafelé történik! Először zsebkendő nélkül mutassuk meg, miképp kell orron át óvatosan kifújni a levegőt úgy, hogy ujjbegyünkkel hot az egyik, hol a másik orrlyukat fogjuk be gyengéden. A játék kedvéért tehetünk az orra alá egy kis tükröt, hogy lássa a gyerek is. mi történik. Vegyünk elő papír zsebkendőket, és gyakoroljuk az orrfújást „élesben"! Az egyik orrlyukat gyengéden befogva, óvatosan fújjuk ki a másikat, majd fordítva! Az erőltetett orrfújás káros: a vírushordozó váladék a járatba kerülhet. Adjunk a gyereknek mókás nyomatú tízes pap írzsebkendő-csomagot, ami mindig legyen nála! Tanítsuk meg, hogy a használt papír zsebkendőt dobja a szemétbe, az orrfújás után sohase nyúljon a szeméhez, és mindig mosson kezet!
hirdetés
Praktikus betegápolás
Ha a gyermek virgonc, étvágyát és súlyát tartja, nem kell különösképpen aggódni, a nátha magától elmúlik. A tünetekei természetesen lehet enyhíteni, de hagyni kell, hogy a szervezet öngyógyító képessége létrehozza a megfelelő ellenanyagot, az antitesteket. A nátha kitörésekor maradjon a beteg egész nap melegben, ós pihenjen sokat, hogy az energiái közvetlenül támogassák az immunműködését! A pihenés, a nyugodt légkör önmagában gyógyír, míg a stressz és a feszültség csak tovább rontja az állapotát. A nagyi „forró" csirkehúslevese nemcsak finom és könnyen emészthető, hanem kiváló fájdalom- és gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, nyákoldó, hidratáló és vitalizáló hatású is. Négy hónapos kortól ihat a gyermek szárított termésből - csipkebogyóból, hibiszkuszból, kamillából - készült teát. Kétéves kortól, naponta többször is bedörzsölhetjük a kis beteg mellkasát, nyakát és hátát mentolos eukaliptuszkrémmel, amiből egy kevés az orrlyukakhoz is kerülhet. A kisebbeknek kapható kámfor- és mentolmentes légúttisztító krém. A forró fürdő vagy zuhany gőze tisztítja a légutakat, ellazítja az orrnyálkahártyát.
Kétéves kor fölött megengedett néhány csepp mentaolaj vagy mentalevél is a fürdővízben, a kisebbeknek pedig kamillavirág. Négy-hat éves kortól már lehet naponta háromszor-négyszer - fél teáskanál sóval ízesített, egy pohárnyi meleg vízzel - gargarizálni, hogy kiürüljön a torok váladéka, megnyugodjon a nyálkahártya, megszűnjön szárazsága és a kaparó érzése. A mézes toroköblögető is hatásos: két csésze forró vízhez egy teáskanálnyi mézet és egy evőkanálnyi citromlevet célszerű elkeverni, majd szobahőmérsékletre hűteni. Hatéves koron túl, szülői felügyelettel már Inhalálhat a gyermek kamillás, mentolos, eukaliptuszos gőz fölött. A csecsemők orrlyukaiba spriccelhetünk tengeri sós oldatot, és csak utána használjuk az orrszívót - ez különösen lefektetés előtt ajánlott. Az orrnyálkahártya nedvesen tartásához a gyermekszobában hasznos lehet egy hidegpárásító, amelyet naponta meg kell tisztítani a szennyeződésektől, az esetleges baktériumoktól, a penésztől.
Forrás: wikipedia.org
Képek: bebikkicsikesnagyok.hu és hazipatika.com
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







