Bababiztonság – Veszélytelen játékok és gyerekbiztos eszközök
hirdetés
Orrba dugott vagy lenyelt játékelemek, éles sarkak, elérhető tisztítószerek – többek között ezektől kell megvédeni a kisbabákat, hogy ne kerüljenek akár életveszélyes helyzetbe. Az átalakítások nélkülözhetetlenek, megsúgjuk, mire érdemes odafigyelni.
Egy gyerek érkezésével sok dolog átalakul a családban és a lakásban egyaránt, ezen fontos változások közé tartozik az is, hogy a kicsi számára biztonságos hellyé varázsoljuk otthonunkat, ahol nem érheti semmi baj. Összegyűjtöttük, hogy mi az, amire különösen ügyelnünk kell.
hirdetés
Mielőtt bármit is vásárlunk a gyereknek, győződjünk meg róla, hogy megfelel a biztonsági előírásoknak, mert sokszor a divatos külső a hatékonyság hátrányára megy.
Amikor még néhány hónapos a baba, akkor azt hinnénk, nem érheti baj, de már ekkor is fontos, hogy apró tárgyak ne legyenek a közelében, mert ezeket lenyelheti és akár fulladást is okozhatnak.
Ugyanilyen alapszabály az is, hogy ha magára hagyjuk a gyereket akárcsak egy pillanatra is, tegyük biztonságos helyre, mert bármikor hirtelen átfordulhat, és akkor már ott a baj. A gyerekszobában azonban érdemes betartani néhány fontos szabályt.
Az ágyba ne tegyünk apró játékokat, lehet, hogy ezek veszélytelennek tűnnek, de egy csecsemő egészen kis darabokra is szét tudja szedni ezeket, és akkor már komoly veszélyforrást jelentenek. Ugyanilyen fontos a tárgyak kidolgozása is, ami már csak egy kicsit is éles, és ez lehet műanyag is, jobb, ha távol tartjuk a gyerektől. Amikor már jár a kicsi, akkor érdemes az élesebb sarkokra, gumit vagy szivacsot tenni, így ha elesik a pici, kevésbé üti meg magát.
Az áram az, amitől a legtöbben tartanak ilyenkor. Nem is alaptalanul, mivel sok ilyen baleset történik. A legfontosabb, hogy az üres konnektorba mindig helyezzünk lehetőleg gyerekbiztos védődugaszt. Arról is győződjünk meg, hogy nincs-e olyan vezeték a lakásban, ami nincs megfelelően földelve, esetleg kilóg belőle egy drót. A legnagyobb elektromos veszélyt azonban a vizes helyiségek jelentik. Ezért soha ne maradjon bent fürdetéskor az elektromos hősugárzó, vagy ha tehetjük, szereljük olyan helyre, ahol nem éri el a gyerek.
Ugyanez igaz a tisztító- és tisztálkodó szerekre, mivel ezek nagy veszélyforrást jelentenek a gyermekre, ezeket a korábban elérhető helyen tartott termékeket, tegyük olyan helyre, ahol nehezen éri el, vagy tegyünk biztonsági gyerekzárat a szekrény ajtajára. A lakkokak, oldószereket, festékanyagokat és egyéb káros szereket érdemes elzárni a házon kívül például a pincében, fészerben, esetleg garázsban. Így elkerülhető hogy belekóstoljon, magára borítsa, vagy egyéb, komolyabb baj keletkezzen belőle.
Nagyon oda kell figyelni a tűzhelyre is, mivel a gyerekek elcsavarhatják a gombokat, amikkel akaratlanul is gázrobbanást idézhetnek elő, ha nem vesszük észre a szivárgást és nyílt lángot gyújtunk. Ma már a tűzhely gombjaira is kaphatók biztonsági zárak, amiket akár internetről is be lehet szerezni.