Miért állhatunk egyenesen?
hirdetés
Hallószervünknek a hangok érzékelésén kívül egész testünk egyensúlyát is köszönhetjük. Bár az egyensúlyérzékelő szervünk a fülben van, nincsen semmi köze a hanghoz.
A vesztibuláris rendszer reagál a fej pozíciójára valamint a fej mozgásnak gyorsulására, és Információt küld az agyba arról, milyen irányba és milyen gyorsan mozog a fej, sőt a miniatűr hallókőnek köszönhetően érzékeljük az egész test helyzetét. Ez az egyensúlyt ellenőrző képesség nélkülözhetetlen a hátsó lábon járó élőlények, azaz az ember számára.
hirdetés
A csatornák a felelősek
A statikus szerv három merőleges félkörös ívjáratból és hártyás tömlőcskepárosból áll, melyek együtt a csontlabirintus üregében helyezkednek el. Előbbiek egyrétegű, lapos hámból és vékony réteg szövetből épülnek fel, melyekhez szövetszalagok kapcsolódnak. Ezeket érzékszervi hám borítja, és néhány helyen időnként kilógnak az üregbe. Utóbbit két típusú sejt alkotja - a támasztósejtek és a szőrsejtek. Felszínükön vastag réteg kocsonyás anyag található, az ún. otolit membrán. Éppen ebben a membránban vannak a kalcium-karbonát kristályok (otolitok, illetve sztatolltok), melyek a membrán tömegét növelik. Ez a fej helyzetének változtatásakor húzza, vagy éppen ellenkezőleg, tolja az érzékelő szőrsejteket. Ennek köszönhetően képes az agy a gravitációs erőt érzékelni, függetlenül attól, hogy emelkedés vagy süllyedés stb. lép fel.
A férfiak hallása gyorsabban romlik
A lobbi érzékszervünkhöz hasonlóan a hallást sem kíméli a kopás és I környezet. Az emberek a 20. életévük körül hallanak a legjobban, aztán a hallás fokozatosan gyengül, Ez a folyamat a férfiaknál gyorsabb, ők a kutatás szerint a 30. életévük után minden évvel egy dB-lel kevesebbet hallanak. A nőknek magasabb korban kezd romlani a hallásuk (a klimax után), sőt a romlás nem olyan feltűnő.
A hallás elvesztésének leggyakoribb oka a szőrsejtek károsodása. Károsodhatnak például a túl hangos környezet miatt. Ez idáig egyetlen orvosnak sem sikerült megújítani a nem működő szőrsejteket. annak ellenére, hogy ezzel számos kutató foglalkozik Az elvesztett hallást a jól ismert hallókészülékekkel és cochler implantátumokkal lehet korrigálni. A legújabb módszer, melyet eddig csak állatokon teszteltek, de eredményei kecsegtetőek, az őssejtes terápia. A brit Sheffield Egyetem kutatócsapata futóegereken végzett tanulmányt, melyek hallószerve hasonlít az emberéhez. Injekcióval a fülükbejuttatták az őssejteket, és körülbelül a „beoltott" állatok 90 százalékánál javulni kezdett a hallás. A kutatás tovább folytatódik, de még sok időbe fog telni, mire kiderül, hogy ezt a módszert lehel-e majd az embernél alkalmazni.
Hogy a nyomás kiegyenlítődjön
Hogy a dobhártya egyik oldalán ne legyen nagyobb nyomás, mint a másikon, a középfül ürege és az orrgarat az Eustach-kürttel van összekötve, melyet néha fülkürtnek is neveznek. Egy 3.5-4.5 cm hosszú járatról van szó. melynek köszönhetően a nyomás kiegyenlítődik. Ez is kél szakaszból áll. A hossz egyharmada maga a járat, melynek alapja a csontszövet. Az üreg belsejét vékony nyálkahártya borítja, amely csillókkal rendelkező hengersejtekből áll. A maradék kétharmad részt követi a kemény szövetű, zsíros nyálkahártyájú, porcos rész. Normális állapotban a cső le van zárva, és a középfülben enyhe nyomáshiány van. Alapfunkciója a szellőztetés és a középfül tisztítása. A szellőzés ásítás, rágás vagy tüsszentés során következik be. és pl. magashegyi környezetben itt egyenlítődik ki a nyomás.