Füge, az egészséged gyümölcse (1.rész)
hirdetés
A füge hazánkban kevésbé ismert gyümölcs, ami nem csoda, hiszen nálunk nem honos. Ugyanakkor napsütéses kertekben igenis terem, mégpedig évente akár kétszer is. Ezt biztosan nagyon sokan nem tudták és részben ennek is köszönhető, hogy leginkább csak aszaltfügét fogyasztunk. Nincs semmi bajunk az aszaltfügével, de egy friss füge ízével azért nem vetekedhet. Mindamellett pedig, hogy isteni finom még rendkívül egészséges is.
Már a Bibliában is mindennapi gyümölcsként írnak róla
hirdetés
Lényegében egy elfeledett gyümölcsről van szó, már ami minket illet, ezt pedig alátámasztjuk érvekkel is. Már az Édenkertben is jelen volt a gyümölcs, hiszen a Biblia az első emberpár bűnbeesés után a meztelenségét fügefalevelekből készített ágyékkötővel takarta el. Ugyancsak a Bibliában még lehet olvasni a fügének a mindennapi felhasználásáról is. Cíbá a kimerült Dávid király és csapata többek között fügét is adott, hogy az felfrissítse őket és visszaadja az erejüket. Nem csak frissítőként volt jelen, hanem a gyógyászatban is, hiszen Ézsaiás fekélyes betegségeket gyógyított vele. Picit meglátogatjuk a Kr. e. 2. században élő görögöket, ott ugyanis a fügét lényegében minden betegség általános gyógyszerének használták. Még az olimpiákon is a győztesek eredetileg fügekoszorút kaptak és érem helyett pedig friss fügét.
Antioxidáns hatása van
Számos betegség kialakulásáért felelősek a szervezetben keletkező reaktív szabad gyökök. A szabad gyökfogó, antioxidáns vegyületek viszont jelentős szerepet játszanak az említett betegségeknek a megelőzésében. Itt jön képbe a füge, ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz antocián vegyületeket, amelyek nagyon jó szabad gyök semlegesítő jelleggel bírnak. Különösen jó hír hazánknak, hogy ezek a vegyületek még aszalás után is megmaradnak a gyümölcsben, sőt még a koncentrációjuk meg is nő. Amennyiben tehát nem tudsz hozzájutni nyers fügéhez, akkor nyugodtan fogyaszthatsz aszaltat is, mivel az is rendkívül egészséges. A rendszeres fogyasztása pedig hozzájárulhat a szabad gyökök okozta betegségek megelőzéséhez. Ilyen lehet a reuma, rák, érelmeszesedés és még lehetne sorolni.
Vitaminoktól tombol
Kezdjük a B-vitaminokkal, ugyanis ezek közül szinte az összes megtalálható a fügében. Már csak ezért is érdemes lenne fogyasztani, ugyanis ez jó hatással van az idegi működésekre is. A-vitaminból sincs hiányában, de tartalmaz még E-, K-vitaminokat is. Továbbá élőanyaga a béta-karotinnak is. A felsorolt vitaminok pedig ja hatással lehetnek a látásra, a bőrre, valamint elősegítik a normális véralvadást is.
Székrekedés ellen is hatásos
Félsz a hasmenéstől? Akkor a legjobb, ha nem fogyasztasz nagy mennyiségben fügét, hacsak nincs a közeledben WC. Néhány szem füge ugyanis már képes hasmenést okozni, ezért is lehet hasznos, akkor, ha székrekedésed van. A gyógyászatban természetesen tudnak erről és gyakran használják a fügeszirup tartalmú gyógyszereket. A hashajtó hatását a gyümölcs a magas pektin tartalmának köszönheti, valamint a magas cukortartalmának is. A pektin ugyanis nem szívódik fel a bélből, de vizet köt a székletben, ez által pedig lazítja azt. A cukornak is meg van a szerepe, mégpedig az, hogy vizet szív a bélbe, így pedig a pektinnek lesz elegendő vize az említett hatás kiváltásához. Székrekedés ellen tehát javasoljuk a fügét vagy fügéből készült szirupot.