Betegségek, amikről mindenki tud, de nem eleget
hirdetés
Bizonyára már a csapból is az folyik, hogy mennyire oda kell figyelnünk az életünkre, az egészségünkre, a környezetei tényezőkre, amik befolyásolhatják ilyen-olyan betegségek kialakulását.A mozgásszervi betegségektől kezdve az izmok betegségeiig vélhetően mindenki hallott már megannyi esetről, általánosságban azonban érdekesmód mégis keveset tudunk.
A kivétel ott van, amikor valaki vagy annak családja esetén a téma sajnos aktuális, ilyenkor persze az érintettek utána olvasnak az adott betegségeknek. De ne csak akkor legyünk informáltak a betegségekről, ha már baj van. Ha tudjuk, milyen tünetekre figyeljünk oda, az elváltozásokat időben felismerhetjük, megelőzhetjük és akár gyógyíthatjuk is.
hirdetés
Csontritkulás és rossz testtartás
A mozgás rendszer betegségei között az egyik leggyakoribb a csontritkulás. Nagyjából 35 éves korunkig fejlődik csontállományunk,onnantól kezdve viszont megkezdődik a természetes öregedésfolyamata, vagyis a csontállomány csökkenése. Normálistól eltérőnek akkor mutatkozik a dolog, ha a folyamat túl gyors,vagyis a könnyebb balesetek következtében is eltörik az érintettcsont. E betegség idős korban, a klimax táján a nőket erősebbenfenyegeti, amiért a hirtelen lecsökkenő ösztrogénszint a felelős.Hajlamosító tényezők: az öröklött hajlam, a hormonzavar, avékony, csontos testalkat, és bizonyos gyógyszerek negatívhatása.A csontok egészségét védi a magnézium, a kalcium, a szója, ésaz E-vitamin, ezek rendszeres bevitele a szervezetbe sokat segíthet a megelőzésben. Másik népszerű, gyakori mozgásszervi betegség a rossz testtartás. Alig van olyan ember, akit ne érintene. Gyerekkorban illiknagy hangsúlyt fektetni arra, hogy a gyerek egyenesen álljon, hogy kihúzza magát. A nehéz iskolatáskák viselése, a görbén tartott hát,előre eső fej, lógó karok arra késztetik a csontokat, hogy ebben atartásban fejlődjenek. Ami egyrészt nagy terhet ró rájuk, hiszena gravitációs befolyást ebben a helyzetben kell ellensúlyozniuk,másrészt a nem helyesen illeszkedő csontok és ízületek évekmúltán egyre több betegség kialakulására adnak okot. Ha belegondolszpéldául, hogy az egyik irányba elferdült csípőd csontjainem képesek biztonságos környezetet teremteni a belső szerveidnek,akkor érthető, hogy bizonyos fájdalmas kitüremkedések,nyomódások, gerincproblémák miért sújtanak már idejekorán.
Ízületi betegségek előbb utóbb mindenkinél jelentkeznek
Az ízületi fájdalom mindenkit érint élete során, s örülhet, hacsak az influenza kísérő tüneteként ismerkedik meg vele. A korelőrehaladtával azonban, az immunrendszer nem megfelelő védekezőképességemiatt lehet fertőzéses eredetű, illetve lehet konkrételváltozás következménye. Kopunk szépen, fogy az ízületekből azízületi folyadék, így szépen lassan nem elcsúsznak, hanem csiszolódnakaz ízületi tokokban a porcos csont összeköttetései. Ez fájdalommal jár. A krónikussá váló ízületi gyulladás más veszélyeket isrejt, mint ahogy logikus, hogy ha tartós rendellenesség mutatkozikvalahol a szervezetben, akkor előbb-utóbb máshol is jelentkezikvalami probléma.Mit lehet tenni ilyen esetben?Megelőzésként nincs más: egészségesen kell élni. Ha kialakult abaj, orvosi segítséggel talán még nem késő életmódot változtatni,és sokkal kevesebb ártalmas étel és ital fogyasztásával, valaminttöbb mozgással a bajt kiküszöbölni.Ajánlott figyelembe venni azt a tanácsot, hogy a hirtelen fellépő,erős, gyulladásos fájdalom ellen a hideg borogatás a hatásos, míga hosszú ideje tartó, nem gyulladásos ízületeknek a melegítés, agyógyfürdő adhat enyhülést.
Izomhúzódások, szakadások, zúzódások
Ezek a fiatalabb kor tipikusvelejárói, a legnépszerűbb izombetegségek. A nagyfokú megerőltetés, hirtelen mozdulatokeredményeiként tudhatjuk be őket.A hosszan tartó izomfájdalom a szervezet gyengeségére is utal.Könnyen lehet, hogy a rossz testtartás miatti ízületi elváltozás,deformitás, gyulladás okoz kitartóan rossz állapotot. Az izmoknem rendeltetésszerűen működnek, állandóan feszült állapotbanvannak, melyek fájdalom formájában csengetnek. Ha odafigyelünk arra, hogy fizikai megerőltetés előtt bemelegítsük izmainkat, akkor elkerülhetők a kisebb és a komolyabb gondok is. Figyeljünk hát ezekre fokozottabban egészségünk megőrzése érdekében!
Források
http://termeszetestudomany.blogspot.ro/2013/04/a-vilag-osszes-sulya-valladon-1resz.html