A háj is lehet hasznos
hirdetés
Az ideális testalkatról, a mell, a derék, a csípő körméretének megfelelő arányáról számos elképzelés él – legalábbis a fejekben, ám a testzsírról ritkábban esik szó. Pedig ez az energia-háztartás legfontosabb alkotóeleme, szabályozza a testhőmérsékletet, a szervek és a szövetek tartalékait. Kipárnázza a vázrendszert, védi a belső szerveket, segít a vitaminok felszívódásában, tárolásában. Különbséget kell azonban tenni a létfontosságú és a felhalmozott zsírok között.
A létfontosságú zsírok az idegszövetekben, a csontvelőben, a szervekben találhatók, és ott részt vesznek az élettani és fizikai funkciókban, Ennek aranya r a nőknél általában a testtömeg 12 a férfiaknál 3 százalékát teszi ki. A raktározott - a bőr alatti, a zsigeri vagy az izmok közötti - zsír pedig a fölösleges energiát nyeli el, illetve a szervezet számára veszélyes toxinokat, szerves savakat, ezzel is védelmet nyújtva számunkra.
hirdetés
Az összes - tehát a létfontosságú és a raktározott - testzsír egészséges mértéke nemtől, kortól, fizikai aktivitástól, testalkattól és öröklött tényezőktől is függ. Általában a teljes testzsír aránya a fiatal nőknél 120-tói 40 éves korig) 21-33 százalék, míg a férfiaknál 8-19.40-től 60 éves korig 23-35. illetve 11-22, míg e fölött 36-42. illetve 13-25 százalék a jellemző érték. A nőknél a magasabb érték az eltérő hormonális adottságoknak, a nemi szervek és mellek felépítésének tudható be Ez az alapfeltétele az ovulációnak, a várandósságnak és a szoptatásnak.
Segít a feng shui
Szilvásy Judit, a Balanced Lifeslyle feng shui-szakértője szerint a lakás alaprajza a hízásra való hajlamot is befolyásolja. Hogy miképp? A lakás az emberi test tükre, rajzoljunk tehát a csak külső falakkal határolt lakásalaprajzba egy pálcikaembert úgy, hogy az ajtónál van a feje. Először nézzük meg, hogy a kiszögellések mely testrészeket támadják, majd azt, hogy bőven belefér-e az alaprajzba a kis figura, vagy csak éppen hogy lehet, hogy azért is hízunk könnyebben, mert túl tágas a lakás, és ki akarjuk tölteni?
*Fontos, hogy a bejárati ajtóból ne lássuk a hűtőszekrényt, mert a pavlovi reflex azonnal beindítja az éhségérzetet.
*A lakásban legyen legalább egy teljes alakos tükör - nem eldugott helyen -, hogy segítségével visszajelzést kaphassunk a külalakunkról, szembesülhessünk a valósággal!
*A konyhában mindenképp kerüljük a harsány színeket, különösen a sárgát, narancsot és pirosat, ezek ugyanis étvágygerjesztőéi és kifejezetten a zsíros ételek elfogyasztására buzdítanak.
* Ezzel szemben a fehér szín, illetve az acél és a fémes felületek tisztaságot sugallnak, amit nem szívesen koszolunk össze.
* A zöld és a világoskék a tudatos és egészséges étrend kialakítására ösztönöz.
*A konyhában ne tartsunk elöl rágcsálnivalókat, cukorkákat, mert a látványuk óhatatlanul is nassolásra, helytelen étkezésre csábit! Ha lehet, eleve ne vásároljunk ilyeneket!
* Az evés szempontjából központi helyekre tegyünk ki olyan feliratokat, képeket és tárgyakat, amelyek kevesebb étel elfogyasztására sarkallnak! Rendszeresen tűzzünk ki egy papírt, amelyen az aznapi adagok mennyiségét, elfogyasztásának időpontját vezetjük, mivel az agy képes hamar megfeledkezni ezekről! A tükörre ragaszthatunk magunkról egy sovány alakos fotót.
Forrás: life.hu
Kép: tolstyhka.ru