Ételekből szerezd be az ásványi anyagokat!
hirdetés
Ma már nemcsak azzal vagy tisztában, mennyire lényegesek a vitaminok, kezd már kristályosodni az ásványi anyagok fogalma is. Tudod, hogy kell ezekből is, szednél is ilyesmit, de nem igazán érted még, honnan és mennyit.
Most megint kapszulákra gondolsz, táplálék-kiegészítőkre. De mielőtt a gyógyszertárba rohannál, olvasgasd kicsit, milyen természetes formákat kínál a világ. Az ásványi anyagok között találhatók makro- és mikroelemek, melyek abban különböznek egymástól, hogy az utóbbiból sokkal kevesebbre van szüksége a szervezetnek. A makrolemek esetén néhány gramm, vagy pár száz milligrammról, a mikroelemeknél pedig néhány milligrammról, vagy mikrogrammról beszélünk.
hirdetés
Szervezetünknek kellenek a mikroelemek
1 – Réz: Sok enzim alkotórésze. Fontos szerepe van a vas felszívódásában, a vörösvértestképzésben van. Szükség van rá a normális csontfejlődéshez, az immunrendszer ép működéséhez. Hiányában növekedési zavarok, vérszegénység alakulhat ki. Lelőhelye a hüvelyes növények, olajos magvak, gabona és máj.
2 – Szelén: Sejtvédő, antioxidáns hatású. Nagyon kevés kell belőle, de a növényekben lévő szelén mennyiségét befolyásolja, hogy mennyi található a földben, melyben termett. Lelőhelyként a tengeri állatokat, a májat, a fokhagymát, illetve a gabonákat (hántolatlan állapotban), búzacsírát, paradicsomot kell megemlíteni.
3 – Cink: Nagyon fontos immunrendszert védő ásványi elem. A szervezetben megtalálható számos enzim alkotórésze, valamint kiemelt jelentősége az inzulin komponenseként a vércukorszint szabályozásában van. A növekedés, a nemi fejlődés is munkaköri sajátja. Gyorsítja a sebgyógyulást. Hatékonyan vesz részt a rákos sejtek elleni küzdelemben. Hiánya törpenövést, lassú sebgyógyulást, étvágytalanságot, valamint az immunrendszer gyengülését okozza. Lelőhelye a hüvelyes növények, olajos magvak, hús, máj, tojás, gombák.
4 – Vas: A vörösvértestképzésben játszik fontos szerepet. Szállítja az oxigént és a szén-dioxidot. A vas bevitele önmagában még nem jelent biztos hasznosulást, ugyanis egyes tényezők meggátolják a felszívódást. Ilyenek a gabona magvak, kávé, tea. A C-vitamin elengedhetetlen a jó vasfelszívódás érdekében. Vashiány estén vérszegénység, sápadtság, fáradtság, kimerültség tapasztalható. Általában a húsban lévő vas könnyebben hasznosul.
5 – Jód: A pajzsmirigyhormon fontos alkotójaként hat az egész szervezetre. Hiánya kedvezőtlenül érinti az anyagcsere-folyamatokat. Túladagolása pajzsmirigy túlműködést okoz. Lelőhelye a tengeri só, jódozott só, tengeri állatok kagyló.
6 – Fluor: Leginkább a csontokban és a fogakban található, ezért hiánya rossz hatással van ezekre (fogszuvasodás, csontosodási zavarok alakulnak ki). A napi fluorszükségletet, ami 1,5 milligramm jó esetben fedezi az ivóvíz, illetve a fluor tartalmú fogkrémek. Ezen kívül fellelhető még a tengeri halakban.
7 – Króm: A szánhidrát-anyagcserében játszik szerepet. Fokozza az inzulin hatását. Teljes kiőrlésű gabona, hüvelyes növények, sajt, hús tartalmazza.
8 – Mangán: Nagyon kevés van belőle a szervezetben, mégis igen sok helyen van szükség rá. Változatos étrenddel ez a mennyiség fedezhető. Lelőhelye a hántoladan gabona őrleménye, olajos magvak, tej, hús.
9 – Molibdén: A szervezetben található többféle enzim működéséhez szükséges a jelenléte. Segíti a vas felszívódást. Megtalálható a gabonákban, hüvelyes növényekben.
10 – Vanádium: A növekedésben, és a zsíranyagcserében játszik szerepet.
Azok a remek makroelemek!
1 – Foszfor: A fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcsere folyamatában játszik fontos szerepet. Segít a csontok, a fogak épségének megóvásában, a biztonságos kötőszövet kialakításában. Túladagolása veszélyes. Lelőhelye az olajos magvak, hüvelyesek, tojássárgája, sajt.
2 – Kálium: Szükséges a szervezet só-víz háztartásának szabályozásához, a szív megfelelő működéséhez, a kiegyensúlyozott izommunkához. Hiánya izomgyengeséget, keringési rendellenséget okoz. Lelőhelye az olajos magvak, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek, ül. sütemények, bab, lencse, borsó, káposzta, burgonya, hús, illetve a gyümölcsök közül az avokádó, banán.
3 – Kalcium: Leginkább a csontok és a fogak normális felépítésében játszik fontos szerepet. Ezenkívül az izmok és az idegrendszer működéséhez elengedhetetlen. Közreműködik a véralvadásban, és segít oldani az allergiás reakciókat. Lelőhelye: dió, mogyoró, mandula, napraforgómag, paradicsom, sóska, petrezselyem, tojás, tejtermékek, tofu, hús. Legjobban az olajos magvakból, illetve a tejből szívódik fel. A rendszeres, de nem kimerítő mozgás szükségszerű feltétele az egészséges csontoknak. Köztudott az is, hogy a Nap sugarai által a csontokban képződött D-vitamin is nagyon kell. Ez azt jelenti, hogy nem tiltott a napozás, sőt kell, ám mértékkel, az ismert időintervallum kivételével (11 és 16 óra között ne).
4 – Magnézium: Az izmoknak és az idegenek van rá nagy szükségük. A csontok épségében, az anyagcsere-folyamatokban, a keringési rendszer optimális működésében is szerepet játszik. Hiánya izomgörcsöt, fejfájást, ingerlékenységet okoz. A húsevés, az alkoholfogyasztás, a stresszes életmód, a versenysport fokozott magnézium bevitelt kíván. Ki lehet azonban védeni a hántolatlan gabonák, avagy a teljes kiőrlésű liszt felhasználásával, gabonacsírák (napraforgómag, tökmag, köles zabpehely, stb.), szója, barna rizs fogyasztásával.
5 – Nátrium: Fontos szerepe van az izmok és az idegrendszer normális működésében, a sav-bázis egyensúly fenntartásában, az anyagcsere- folyamatokban. Külön adagolni nem kell, ugyanis konyhasó formájában még többet is adunk belőle magunknak, mint kellene. Túladagolása vérnyomás emelkedést okoz. Napi szükséglete 2 gramm.
Képek: etelife.eu és theopapa.hu