Méregteleníts a finom medvehagymával
hirdetés
Tavasszal nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontosa szervezet méregtelenítése, a téli hónapok alatt felgyülemlett, szervezetre káros anyagok eltávolítása. Ezt legtöbben gyógyszertárakban kapható készítményekkel, teákkal próbálják elérni, azonban márciusra való tekintettel érdemes ennek más módját is eszközölni.
A köztudatba már nagyon rég jelen van a medvehagyma, mint isteni finom eledel, de vajon tudtad azt, hogy ennek a finom növénynek milyen jótékony hatásai vannak a szervezetedre?
hirdetés
A medvehagyma amellett, hogy nagyon finom jótékony hat a vérnyomásra, a székrekedésre és nem utolsó sorban kiváló a szervezet méreganyagainak eltávolítására is. A növény a liliomfélé családjába tartozik, erdőkben, ligetekben hatalmas telepeket alkot. A fokhagyma illatára és ízére emlékeztető 30-40 cm magas évelő növény. Április-május környékén virágzik, éppen ezért a begyűjtését még a virágzás előtt kell elvégezni . A hagyma hosszúkás-tojásdad alakú, levelei nagyon hasonlítana a gyöngyvirágéra, de sokan azt mondják, úgy néz ki, mint a vitorla virág. A medvehagyma fiatal leveleit és hagymáját használják gyógyászati célokra. A tavaszi hónapokban gyűjtik. Hagymáját a vöröshagymához hasonlatosan tárolják. A medvehagyma levelét gyógynövény boltokban is árusítják, és különféle készítményeket, tinktúrákat is fellelhetünk belőle.
Remek hatóanyagainak köszönhetően, mint a szerves kénvegyületek, fokozza az étvágyat, ezért nagyon bevált azoknál, akik étvágytalansággal küszködnek, felgyorsítja az emésztőrendszer működését. Már ez is nagyon jól hangzik, de fő erénye, hogy vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét. A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza. Bizonyos megfigyelése szerint lassítja a koleszterin lerakódását az érfalakban, ezáltal javítja a vérkeringést is.
„Laboratóriumi körülmények között a fokhagyma és a medvehagyma a vérszérum koleszterin szintjét csökkentették az alkalmazott hagymaadagok, a kéntartalmú tioszulfinátok, ajoének és ditiinek mennyiségétől függően a koleszterin szintézis befolyásolása révén. Szerves oldószerekkel képzett hagymakivonatok a koleszterinszintézist jelentős mértékben (akár 40%-ban) mérsékelték. A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.”
Figyelem: mivel enyhe vérlemeze összecsapódást gátló hatással is rendelkezik, nem ajánlatos azok számára, akik véralvadást gátló gyógyszereket szednek.
„Népi megfigyelés, hogy a hagyma bőrön történő külsődleges használata (borogatásként, lemosásként) jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrű egyének esetében azonban fokozott óvatosság szükséges, mivel az alkalmazása során bőrgyulladás jelentkezhet bőrkiütés, bőrpír formájában. Ilyen esetben használata felfüggesztendő. Érdemes először csak kis területre felvinni, és csak akkor alkalmazni kiterjedten, ha nem alakul ki hatására kellemetlen bőrreakció.
Bár humán klinikai eredmények nem támasztják alá a hagyma vércukorszintet és inzulin termelődést befolyásoló hatását, ennek ellenére cukorbetegek esetében ajánlott hagymakivonatot tartalmazó készítmények szedése esetén a vércukorszint rendszeres ellenőrzése” -írja a házipatika.hu oldal.
Forrás: hazipatika.com
Képek: kotelklub.hu, anyakanyar.hu