Milyen hatásai vannak az egészséges életmódnak
hirdetés
Már több száz tanulmány is érkezett arról, hogy mit kell csináljunk, együnk ha egészségesek akarunk lenni: pl.: ne dohányozzunk, fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt is, húsból csak keveset, ne legyünk túlsúlyosak, és a mozgás is nagyon fontos. De ezeket miért is csináljuk?
Az egészséges életvitel nagyon csökkeni a krónikus betegségek megjelenésének kockázatát, amit eddig felfedeztek: az egészségtelen életvitelt követőkkel szemben mintegy 78 százalékkal csökken a betegség rizikója az egészségre vonatkozó intelmeket komolyan vevők esetében.Ezt a megállapítást a Német Táplálkozáskutató Intézet munkatársai tették, miután több mint 25 ezer, átlagban 49 éves férfit és nőt vizsgáltak nyolc éven keresztül. Mit is állapitottak meg?
hirdetés
A tanulmány az eggyes betegségek esetében jóval drasztikusabb eredményeket mutatott mint amire vártak. Aki az összes kritériumot betartotta az egészséges életmódra vonatkozóan, azoknál kimutatható, hogy 93 százalékkal is csökkenti annak az esélyét, hogy a cukorbetegség kialakuljon. A szivinfarktus kockázatai is csökken 81 százalékkal. Ugyancsak megdöbbentő, hogy az agyvérzésnél is csökken a kialakulás veszélye nem kevesebb mint 50 százalékkal. Ugyancsak a daganatos megbetegedések esetében is megdöbbentőnek számit a 36 százalékos különbség, mindez azt sugallja számokban is, hogy érdemes az egészséges életmódot választani. A kísérletben részt vevők kilenc százaléka teljesítette a kutatók által felállított, az egészséges életmódra vonatkozó négy kritériumot: nem dohányoztak, sok zöldséget és gyümölcsöt, ugyanakkor kevés húst fogyasztottak, nem számítottak túlsúlyosnak és emellett még rendszeresen mozogtak is. A kutatók nagy örömére a vizsgáltak mindössze 4 százaléka kapott a négy kritériumra úgymond fekete pontot. A megfigyeltek többsége tehát abba a kategóriába tartozott, amelyik tagjai egy-három feltételt teljesítettek. Az intézet összefoglalója szerint a krónikus megbetegedésre való esély a kritériumok teljesülésével egyenesen arányosan csökkent: minél több teljesült a négyből, annál csekélyebbnek bizonyult a kockázat.
Felhivják a kutatók a figyelmet arra, hogy a megfelelő testsúly nagyon is fontos. A német kutatók arra is kitértek, hogy a négy kategóriák teljesülésének milyen kombinációja a legjobb a résztvevőknek. Ahogyan már emlitettük, a legeslegfontosabb a megfelelő testúly kialakitása. Konkrétan aki 30 alatt tudta tartani a testtömegindxét, már csak ezzel a szempontal több mint 50 százalékkal csökkentette a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. írják a tanulmányt jegyző szakértők az „Archives of Internal Medicine” című, orvosi körökben rendkívüli elismertségnek örvendő szaklapban. „A krónikus betegségek közül a megfelelő testsúllyal a kettestípusú cukorbetegséget lehet a ’legmesszebbre’ elkerülni” – mondja Heiner Boeing, a kutatás vezetője. Továbbá akik emelett a kritérium mellet még azt is teljesitették, hogy nem dohányoznak, azoknál már 70 százalékkal csökken a cukorbetegség kockázata. „Ugyanakkor a dohányzók esetében is igaz, hogy egészséges táplálkozással, megfelelő mennyiségű mozgással és súlyfelesleg nélküli testsúllyal ők is elérhetik a 70 százalékos kockázat-csökkenést” – magyarázza a professzor. Nemes egyszerűséggel bátran kijelenthető, hogy fontos azoknak is a rendszeres mozgás akik amúgy dohányoznak, mert ők is sokat tehetnek a hosszabb életért mit gondolnák. Sőt bátran kijelenthető az is, hogy aki rendszeresen megfelelő mennyiségű táplálékot visz be a szervezetébe és emellett még mozog is, de dohányzik az is egészségesebbnek számit azoknál akik nem dohányoznak de rendszertelenül táplálkoznak és ülő életmódot folytatnak.