Milyen hatással van a mozgás az agyra?
hirdetés
Erre a kérdésre keresték az amerikai kutatók a választ. A válasz nem biztos, hogy mindenkit meg fog döbbenteni, hiszen tudjuk, hogy a mozgás sokat segít az életünkben, de vajon akkor jobban is fogunk tudni agyalni?
Az újévi fogadalmakat nem mindig tartjuk be, minden évbe megfogadjuk, hogy edzésbe hozzuk magunkat, de mégsem szánjuk el magunkat erre a lépésre. A Bostoni Orvosi Egyetem kutatói adtak még egy okot, hogy miért is sportoljunk. A kutatók olyan eredményeket kaptak amik nagyon pozitívak, sportolás közben a olyan hormonok termelődnek a szervezetedben amely segíti az agy hatékonyabb működését, és hozzájárulnak az agy tanulásért és emlékezéséért felelős központ idegsejtjeinek termelődéséhez.
hirdetés
A kutatás a megszokott módon történt, embereket vizsgáltak meg. Fiatal felnőtteket vizsgáltak, őket két csoportra osztották. Az egyik csoport napirendjébe egy éven át beprogramozták a rendszeres aerobic edzéseket, míg a másik csoport komolyabb edzést nem végzett csak nyújtásokat. Az első csoport rövidtávú memóriája nagyon látványos javulást mutatott az év végére. A második csoportnak az eredményei nagyon rosszak lettek, nemhogy javult volna, de még romlott.
Az eredmény okát is bőven kifejtették a folyóiratba megjelenő publikációba. Röviden összefoglalva, a már fennebb is megemlített hippokampusz aktívabb idegsejttermelése és megnövekedése volt. Azoknál a résztvevőknél, azonban akik csak nyújtottak átlagosan 1,4%-os romlást mutattak ki a vizsgálatok. Ahogyan már mondtuk ez a vizsgálat csak egy évig tartott, gondoljunk akkor bele, hogy ha rendszeresen edzünk nem csak egy évig akkor mennyivel jobban fogunk tudni emlékezni dolgokra, el lehet felejteni a napokig tanulásokat. Az edzéssel nemcsak az izmok fejlődnek, rengetek jó hatása van az edzésnek.
Az edzésnek megannyi formája van, hogy biztosan megtaláljuk a számunkra megfelelő edzéstervet. Próbáljuk életünkbe rendszerezni az edzéseket és figyeljünk oda a megfelelő táplálkozásra is, mert a másik, ami hozzásegíti a szervezet rendes működését az az étel. Amennyiben már eldöntöttük, hogy edzeni fogunk és megvettük a bérletet akkor már ne adjuk fel, sokszor előfordul az, hogy az embernek nincs kedve elmenni, de ha akkor is rávesszük magunkat, hogy menjünk ott majd sokkal jobb kedvre fogunk derülni.
Edzés közbe nagyon sokfajta hormon termelődik a szervezetbe, ami jótékony hatással van különböző szervekre. Boldogsághormon is termelődik. Tehát, ha nagyon fáradtak vagyunk nincs kedvünk semmihez, nincs meg a jókedvünk, az életkedvünk akkor ideje elkezdeni kicsit összeszedni magunkat és lemenni a terembe, hogy feldobjuk a szervezetünk. Eleinte nagyon nehéz lesz megszokni, de pár hónap után már nem is fogunk tudni meglenni edzés nélkül. Más tanulmányokat is végeztek kutatócsoportok az edzéssel kapcsolatba, kimutatták azt is, hogy akik rendszeresen járnak edzeni azok körébe sokkal kisebb a depressziós ember, ez is a hormonok fejlődésére utal.
Összegezzük az általános okokat, hogy miért is vegyük rá magunkat. Először is sokkal jobban fogunk kinézni a kitartó edzés miatt,ebből következik logikusan, hogy jobban fogjuk magunkat érezni a bőrünkbe, a boldogsághormonok is termelődnek, ebből következik, hogy vidámabbak leszünk pluszba a mostani kutatások eredménye alapján az agyunkra is jó hatással van nem csak a kinézetünkre és az immunrendszerünkre is.
Az edzés a legjobb befektetés, amire pénzt költhetünk a gyermekeink után, ha nem akarunk pénzt költeni akkor az alapgyakorlatokkal is formálhatjuk a testünket otthon napi 1 órát vesz igénybe.