Természetes megoldások légúti betegségekre
hirdetés
A téli meghűléses betegségek orrfolyással és könnyezéssel kezdődnek. Mivel a kórokozók jó táptalajra találnak a legyengült szervezetben, a náthavírus mellé beköltözhetnek a gyulladást keltő baktériumok is, további szövődményekkel súlyosbítva a beteg állapotát.
Ritkábban betegszenek meg azok, akik tisztítókúrákkal „karbantartják" magukat, és így védettséget szereznek. Természetesen mindenkinek érdemes méregtelenítenie, akit a betegség ágyba döntött, de a tea összetevői között az aromatikus gyógynövények mellett szerepelnie kell a májsejteket regeneráló máriatövisnek is, hogy a máj a továbbiakban majd elláthassa a méregtelenítés feladatát. Emellett enyhíteni kell a náthával együtt járó tüneteket, az orrváladékozást, a köhögést és a gyulladásokat!
hirdetés
Orrváladék és köhögés
Ha nem elég hatékonyak az orrcseppek, és az orrváladék besűrűsödik, segít a baktérium- és vírusölő, valamint helyi érzéstelenítő hatással rendelkező propolisz. Az 1 rész propolisztinktúrából és 9 rész glicerinből készült propoliszos cseppek hatására hamarosan eltűnik a gennyes orrváladók. A propoliszra allergiás betegeknek apróbojtorjánbazsalikom-, kakukkfű- és eukaliptusz-illóolajat tartalmazó orrcseppet ajánlunk, utókezelésként pedig a több gyógynövény illóolaját tartalmazó légcsőbalzsamot, amely az orrlyukakban, a gyulladt orrnyálkahártyán fejti ki fertőtlenítő-, hegesztő- és regenerálóhatását
A meghűlés szinte kötelező velejárójának, a köhögésnek két típusa van. A gyulladás első szakaszában jelentkező száraz (improduktív) köhögés eredményeként nem szakad fel váladék. Ilyenkor természetes szerként alkalmazhatjuk a vérehulló fecskefüvet - 1 kávéskanálnyi szántott növényt 2 dl vízzel leforrázunk, és naponta kétszer isszuk -, valamint a nyálka-hatóanyagú papsajtlevelet, erdeimályva-levelet ós -virágot, fehérmályva-gyökeret és -levelet, izlandi zuzmót, lenmagot és festőmályvavirágot, amelyek a száraz nyálkahártyát bevonják ragadós, gyulladásgátló réteggel. Második ütemben a hurutos (produktív) köhögés csillapítására és a sűrű hurut hígítására, eltávolítására van szükség. Hatásosak a szaponint tartalmazó gyógynövényekből készült teák.
Kitűnő hurutoldó az ökörfarkkóró-virágból főzött tea: 1 teáskanálnyit leforrázunk 2 dl vízzel, 20 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal isszuk, mézzel édesítve, étkezés után. Segít a kombinált teakeverék is: 50 g ökörfarkkóró-virág, 100-100 g édeskömény, kakukkfű és majoránna, valamint 200 g százszorszépvirág keverékéből 1 evőkanálnyit 3 percig főzünk 2 dl vízben, 15 percig ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal isszuk mézzel édesítve, étkezés után.
Torokgyulladás
Ezt a szövődményt jól lehet kezelni antibiotikus, fertőtlenítő- és összehúzó hatású gyógynövényekkel, vagy kiegészíthetjük velük az orvos által előírt antibiotikum-kúrát. Az első - száraz - szakaszban gargarizálásra használjuk őket: 30-30 g apróbojtorján, orvosi zsálya, izsópfű, borsmenta, kakukkfű, szurokfű és majoránna keverékéből 1-2 evőkanálnyit leforrázunk 2 dl vízzel, 20 percig ázni hagyjuk, majd leszűrjük. A teával naponta legalább 3, legföljebb 8 alkalommal öblögetünk.
A második szakaszban - amikor a gyulladás már múlóban van - nyálkát tartalmazó gyógynövényeket alkalmazunk: fehérmályva-gyökér, papsajtvirág és -levél, lenmag és izlandi zuzmó keverékéből 1 evőkanálnyit 6-8 órán keresztül áztatunk 2 dl vízben, majd nagy lyukú szitán átszűrjük, és öblögetünk vele, illetve megisszuk. A gyógynövények védőréteget képeznek a gyulladt nyálkahártyán, amely alatt gyorsabb a gyógyulás.
Forrás: csaladesegeszseg.hu
Képek: biowellnatura.hu és femcafe.hu