Tévhitek a napozásról
hirdetés
Régebben sokan előszeretettel napoztak egy pléden, és azt várták, hogy bőrük bronzszínűvé váljon. Nap nélkül nem jött volna létre élet a Földön, és az emberi szervezetnek is szüksége van a napsugarakra az egészsége megőrzéséhez. De a nap árthat is. Nézzünk meg néhány, mélyen gyökerező mítoszt, amelyek az ultraibolya sugárzásnak kitett, fedetlen bőrrel vannak kapcsolatban.
TÉVHIT: Aki a nyár beállta előtt szoláriumba jár, annak a bőre felkészül a napozásra, így már nem fog leégni
hirdetés
TÉNY: Bár a rendszeresen szoláriumozott bőr valamivel többet bír ki, de száz százalékos védelmet még a szolárium sem nyújt. Ezenkívül a legújabb kutatások szerint a szolárium rendszeres használata veszélyesebb, mint a túlzott napozás a szabadban. A szolárium csöveiből származó ultraibolya sugárzás csak UVA elemet tartalmaz. Bár az UVA sugarak nem égetnek le, de a bőr meg van fosztva az UVB elemtől, amely hozzájárul a bőr sugárzás utáni regenerációjához. Még kevésbé készítik fel a bórt a napra az önbarnító készítmények.
TÉVHIT: Ruhán keresztül nem éghetünk le
TÉNY: Bár nem fordul elő gyakran, de ruhán keresztül is leéghetünk. Ez elsősorban a napra különösen érzékeny bőrűekre jelent veszélyt. A hagyományos szövetből készült ruhadarabok a magasabb faktorszámú naptejhez hasonlóan csak részleges védelmet nyújtanak. A leégésre hajlamos gyermekeknél és felnőtteknél ezért a ruha alatt is érdemes használni napozó-krémeket. Kivételt képez a speciális funkcionális fehérnemű, melynek gyártói garantálják a 100 százalékos védelmet a nap ellen. Ez főleg Ausztráliában lett közkedvelt, ahol védőfilterrel ellátott ruhákat fürdésnél is használnak.
TÉVHIT: A nők könnyen leégnek, a férfiak csak ritkán
TÉNY: A férfiak és a nők is egyformán leéghetnek. Ez ugyanis az egyén bőrtípusán múlik. Az l-es bőrtípusnak szeplős, tejfehér bőre van, vörös vagy szőke haja és kék vagy zöld szeme. Hosszú ideig tartó napozás során 50-es védőfaktort kell használnia. Krém nélkül 5 vagy 10 percet bír ki a napon. A 2- es bőrtípusnak világos a bőre, szőke vagy világosbarna a haja, kék vagy zöld a szeme. Védelem nélkül 10-20 percet lehet napon. A 3- as bőrtípusba tartozók barna bőrűek, kevés a szeplőjük, barna vagy fekete a hajuk és a szemük. 20-30 percet napozhatnak, mielőtt napozótejet vagy -krémet használnának. A 4-es bőrtípus sötét bőrű, sötét hajú és barna szemű. 45 percet tölthet a napon anélkül, hogy bőre leégne.
TÉVHIT: A magas faktorszámú krém garantálja, hogy nem égünk le
TÉNY: A magas faktorszámú krém nem nyújt százszázalékos védelmet a leégés ellen, csupán meghosszabbítja azt az időt, amit következmények, azaz a bőr kipirosodása nélkül tölthetünk a napon. A napozókrém védőfaktora azt az időt jelöli, amellyel a biztonságos, napon eltöltött időt be kell szorozni. Ha például az l-es bőrtípusba tartozunk, és számunkra 10 percet biztonságos a napon tölteni, 10-es faktorszámú tej vagy krém használatával ez az idő 100 percre hosszabbodik meg. A déli órákban még így is árnyékba kell húzódni.
TÉVHIT: Az árnyékban nem égünk le
TÉNY: Aki nyugodtan üldögél az árnyékban, miközben napozóteje a strandtáska mélyén lapul, mert azt hiszi, hogy a nap így nem éri, az hibát követ el. A nap kellemetlenül leégetheti így is, sót még akkor is, ha be van borulva. Pontosan erről készítettek tanulmányt a Queenslandi Orvosi Kutatóintézet tudósai az ausztráliai Brisbane-ben. és megállapították, hogy az árnyék vagy a felhős égbolt olyan védelmet nyújt, mint az SPF 2-6 faktorszámú krém, ami nem túlságosan sok. Függetlenül attól, hogy valaki árnyékban vagy közvetlen napfényben van, a szakemberek szerint napozószert kellene használnia, természetesen a megfelelően magas faktorszámmal.