Tippek, hogyan előzzük meg a betegségeket
hirdetés
Ha feltesszük a kérdést, hogyan őrizhető meg az egészség, szinte mindenki rávágja, helyes táplálkozással, testmozgással, a káros szokások mellőzésével, és a stressz kiiktatásával. Ha ennyire tisztában vagyunk vele, vajon be is tartjuk ezeket? Ha mélyen magunkba tekintünk, a legtöbb esetben a válasz a nem…
Mit tehetünk, hogy megelőzzük a bajt? A válasz az egészséges életmód kialakításán kívül az egészségügyi szűréseken való részvétel. A szűrővizsgálatok célja a betegségek korai felismerése, és a kockázati tényezők feltérképezése.
hirdetés
Törődjünk egészségünkkel, legyünk tisztában annak értékével! Fontos, hogy évente rendszeresen ellenőrizzük szervezetünk állapotát, még akkor is, ha panaszmentesek vagyunk.
Kinek ajánljuk a szűrővizsgálatokat?
Természetesen mindenkinek, aki egészségtudatos szemlélettel rendelkezik, aki tudja, hogy egészsége a legnagyobb érték! Különösen ajánlottak a szűréseken való részvétel azoknak, akik az alábbi rizikófaktorokkal rendelkeznek:
- testsúlyfelesleg
- mozgásszegény életmód
- stresszes életvitel
- helytelen táplálkozás
- emelkedett laborértékek: magas vércukorszint, koleszterinszint stb.
- már meglévő betegségek (magas vérnyomás betegség, cukorbetegség stb.)
- bármilyen meglévő egészségügyi panasz (pl. puffadás, gyakori fejfájás, szédülés stb.)
- családi anamnézisben szereplő megbetegedések.
Néhány tipp az egészségünkért!
Először is rendszeresen ellenőrizzük vérnyomásunkat, koleszterin szintünket! Tudta-e, hogy a magas vérnyomás, az emelkedett koleszterin és vércukor értékek együttesen, de külön-külön is komoly rizikófaktorai a szív-és érrendszeri megbetegedéseknek?
Másodszor mozogjunk! A mozgás az egészség egyik alappillére! Jó hatással van a szív- és érrendszer állapotára, és segít a felgyülemlett stressz levezetésében, emellett segít az optimális testsúly elérésében is!
Érdemes arra is odafigyelni, hogy tartózkodjunk a túlzott alkohol-fogyasztástól! A tartós alkoholfogyasztás károsítja az ideg- és emésztőrendszert, tartós agykárosodást, fiziológiai és pszichikai függőséget okoz!
A dohányzás hatására szűkülnek az erek, csökken a vér oxigéntartalma, ami károsítja a sejtek működését, emellett ingerli a légutakat, és hatására a tüdőben jelentős mennyiségű kátrány rakódik le. A dohányzás bizonyítottan rákkeltő hatású! Ezért csak azt tudjuk mondani: Szokjon le a dohányzásról!
Táplálkozzunk helyesen! Kerüljük a zsírban gazdag ételeket, táplálkozásunk során részesítsük előnyben a friss alapanyag-forrásokat, zöldségeket és gyümölcsöket. A finomított pékáruk helyett válasszunk teljes kiőrlésű termékeket, és kerüljük a túlzott só bevitelét.
Többek között arra is figyeljünk oda, hogy fogyasszunk elegendő mennyiségű vizet! Ne feledje, a napi ajánlott folyadékbevitel 2-3 liter. Azonban nem mindegy, mit iszunk! Kerüljük a cukrozott, szénsavas üdítőitalokat, helyettük fogyasszunk szénsavmentes ásványvizet, teát, préselt vagy frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket.
A szervezetünk alvás közben regenerálódik, törekedjünk a napi 6-8 óra alvásra. Emellett óvjuk magunkat a stressztől is. Alkalmazzunk stressz-csökkentő módszereket (relaxáció, jóga, rendszeres testmozgás), amennyiben szükséges, kérjünk szakorvosi segítséget!
Összességében: Ismerjük meg kockázati tényezőinket, és cselekedjünk! Az életmód változtatása összetett program, a test és lélek felől egyaránt érdemes megközelíteni. Az előbbi megközelítése a rendszeres mozgás, egészséges étkezés, a rizikófaktorok csökkentése, míg utóbbié az önismeret, a kikapcsolódás és a különböző relaxációs technikák elsajátítása!