Különleges lencsefőzelék és kötött-tészta leves mára
hirdetés
Receptekből sosem elég, különösen télen, amikor az emberek amúgy kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. De nem feltétlenül szükséges monoton étrendet követnünk így sem.
Van két remek recept, amit mindenkinek érdemes kipróbálni, megkóstolni. Ha a család odavan értük, akkor ezeket az ételeket bátran beiktathatod a család étrendjébe is. Jó sütést-főzést!
hirdetés
Vöröslencse-főzelék citromos húsgolyókkal
A főzelékhez: 2 ek olívaolaj, 1 közepes db vöröshagyma, 1 gerezd reszelt fokhagyma, 2 teáskanál curry paszta, 5 dl alaplé, 250 g vöröslencse, 2 db babérlevél, 2 dl kókusztej, 0.5 citromból nyert citromlé, só, bors, chili ízlés szerint, friss koriander ízlés szerint.
A húsgolyókhoz: 50 dkg darált marhahús, 1 citromból nyert reszelt citromhéj, 1 kávéskanál római kömény, só, borsízlés szerint, 1 gerezd reszelt fokhagyma, friss koriander ízlés szerint.
Elkészítés: Az apróra vágott vöröshagymát kevés olívaolajon megpirítjuk. A vöröshagymához hozzáreszeljük a fokhagymát, és hozzáadjuk a curry pasztát. Néhány percig együtt pirítjuk, majd felöntjük az alaplével. Az alaplét felforraljuk, és beletesszük a lencsét, és alacsony lángon megfőzzük. Ha a lencse megpuhult, akkor hozzákeverjük a kókusztejet és a citromlevet. Ha szükséges, akkor sóval illetve borssal fűszerezzük. A húsgolyókhoz a hozzávalókat egy nagy tálban jól összekeverjük. A masszából golyókat formázunk, és sütőpapírral bélelt tepsiben, 175 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt barnára sütjük. Az elkészült főzeléket a húsgombócokkal, korianderrel és chilivel tálaljuk.
Szabolcsi kötött-tészta leves
A tésztához: 1 db tojás, 10 dkg finomliszt, 1 csipet só, 2 ek sertészsír, 1 teáskanál fűszerpaprika, 1 kávéskanál bors.
A levesalaphoz: 1 közepes db sárgarépa, 1 közepes db fehérrépa, 1 közepes db burgonya, 200 g zöldborsó, 1 közepes db paprika, 1 csokor petrezselyem, 1 ek napraforgó olaj, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 1 teáskanál ételízesítő, 2.5 l víz.
Elkészítés: A lisztet egy tálba öntjük, belekeverjük a csipet sót, majd fészket csinálunk a közepébe, tésztát gyúrunk. A tojást egy villával elkezdjük a közepében keverni, amíg egy sűrű masszát kapunk, ezután kézzel gyúrjuk tovább. A liszt mennyisége egy körülbelüli érték, annyi lisztet adunk hozzá, amennyit a tojás felvesz. Onnan tudjuk, hogy jó a tészta, hogy már nem ragad a kezünkhöz. A tésztát pár percig hagyjuk letakarva pihenni, addig a zsírt felolvasztjuk, hogy belekeverhessük a paprikát és a borsot. A tésztából bucit formázunk, és az ebből vágott szeleteket (1 ujjnyi vastag) fogunk nyújtani, nyújtógép segítségével. 2 tésztalappal dolgozunk egyszerre, ugyanis a vékonyra nyújtott tészta hamar szárad, és törni fog. A lapokat 1-2 fokozatig nyújtjuk, hogy szép vékonyak legyenek. A kinyújtott lapot megkenjük a fűszeres zsírral, és felcsavarjuk (érdemes a szélén kis helyet üresen hagyni, hogy összetapadjon). Ezt a tésztaszalagot fogjuk, és elkezdünk csomókat kötni, minden csomó után elszakítjuk. Amíg a levesalapot elkészítjük, a csomókat egy kendőn elterítjük, száradni hagyjuk. Egyszerre érdemes nagyobb mennyiségű tésztát készíteni (3-4 tojásból), és kiadagolva lefagyasztani. Biztos lehet szárítva is tárolni, de én még nem próbáltam.
A megtisztított és felkarikázott sárgarépát és fehérrépát az olajon megfuttatjuk, majd felöntjük vízzel. A leírt vízmennyiség körülbelüli érték, én mindig forró vízzel öntöm fel, hogy ne hűtse vissza az edényt. Beletesszük az ételízesítőt (vagy leveskockát). Hozzáadunk 1 nagy marék fagyasztott borsót, és a kimagozott paprikát egészben. Amikor a sárgarépa félig kész, beletesszük a felkockázott burgonyát és a petrezselyemzöldet (opcionális, én szeretem, jó ízt ad a levesnek). Amikor újra fő a víz, mehet bele a tészta. Mivel a krumpli sok sót vesz fel, ilyenkor szoktam ízesíteni, a borssal óvatosan bánok, mert a tésztában lévő borsos zsírból fog kiszivárogni a levesbe is. Amikor a krumpli már megpuhult, addigra a tészta is kész, kihalásszuk a paprikát. Ha hűtőbe tesszük a levest, akkor a csomókat egy műanyag dobozba szedjük, hogy ne áztassa el a leveslé és megtartsa a belseje a különleges állagát.
Képek: steinerkristofreceptjei.blog.hu és okoskonyha.hu