Vivienné Klimke: Gyógyító állatok
hirdetés
Hazánkban is egyre nő az állatok bevonásával történő gyógyítás iránt az érdeklődés. Ezért e könyv végén bemutatják több olyan magyar csoport munkáját, amelyek állatasszisztált terápiát folytatnak. Ez a könyv nemcsak új lehetőségeket tár elénk, de sok-sok szeretetre is tanít.
Talán még jól képzett orvosaink egy része is hitetlenkedve fogadta a hírt, miszerint egy amerikai pszichológus kollégájuknak a saját kutyája segített abban, hogy zárkózott kis betegének megoldódjon a nyelve. Ezzel kezdetét vette az a mozgalom, amelyben az orvosok a legkülönbözőbb betegségek gyógyításában tudatosan alkalmaznak állatokat. Bár Magyarországon nincs olyan fejlett klinikai háttere ennek a gyógyítási módnak, mint például Németországban, az állatasszisztált terápia iránt nálunk is egyre nő az érdeklődés. A televízió és egyes újságok híradásai mellett működik már több ilyen munkacsoport is. Az ő tevékenységüket mutatja be könyvünk utolsó fejezete. Ezzel a fejezettel váltottuk ki a könyv német kiadásának végén szereplő ottani klinikák címlistáját, amely közreadta, hogy ott hol alkalmaznak sikerrel állatokat a gyógyításban. Itt kell megemlékeznünk arról is, hogy Magyarországon eredményesen használják a lovasterápiás módszerrel történő gyógyítást a központi idegrendszeri sérülésben szenvedő gyerekek között.
hirdetés
Bár mi még kevés hasonló hazai lehetőségről tudósíthatunk, meg vagyok győződve róla, hogy olvasóink, akik bizonyára némi csodálattal tekintenek az olyan híressé vált állatokra, mint a miskolci speciális mentők kutyái; olvasóink, akik szeretetet adnak és kapnak hétköznapjaink kis társaitól, kutyáktól, macskáktól, madaraktól, hörcsögöktől és teknősbékáktól - újabb világot ismernek meg a könyvből, és reméljük, hogy mi is hozzájárulunk ahhoz, hogy nálunk is mind szélesebb körben terjedjen el az állatok bevonásával történő gyógyítás. Továbbá ez a könyv azzal is megismertet bennünket, hogyan könnyítik meg és segítik az állatok a sérült, fogyatékkal élő, mozgáskorlátozott emberek mindennapi életét. Persze mindez a legszigorúbb hozzáértést és szakértelmet követeli.
Ajánljuk ezt a könyvet szakembereknek éppúgy, mint minden olvasónak; egészségeseknek és betegeknek egyaránt; azoknak, akiknek sokat jelentenek mindennapjaink kis kedvencei és azoknak is, akiknek nem, abban a reményben, hogy ez a könyv erősíti a tudatot, hogy az állatok megszépíthetik, jobbá tehetik és értelemmel tölthetik meg életünket. Csak oda kell figyelni rájuk.
Az egészségügy és a gyógyítás határterületeivel foglalkozó hasonló művek gyakori hibáját elkerülve, e könyv mértéktartással kezeli az állatokkal történő gyógyítás lehetőségeit, mint a lehetséges gyógymódok egyikét mutatja be.
Az eredeti kiadás borítóján a szerző kutyája szerepelt, ennek fotóját azonban nem kaptuk meg. A mi kötetünk elején a három éves Edgár, a hazai kiadó kis kedvence látható. A hátsó borítón Napóleon, Morgi, Aliz, Silver és Yukka fotói találhatók. A könyv legvégén - elsősorban szakember olvasók számára - közreadják az eredeti kiadás irodalomjegyzékét. Az állatok emberségesebbé tesznek bennünket: társaink, támaszaink, életünk szerves részei. Ha magányosak vagy túlhajszoltak vagyunk, elterelik a figyelmünket, vigaszt nyújtanak. Megnyugtatnak és felvidítanak, újabb tettekre sarkallnak, emberekkel teremtenek kapcsolatot, vagyis kis csodákra képesek. Pontosan ezért gyógyítanak egyre több testi és lelki bajt az ő közreműködésükkel. Megszépítik, értelemmel töltik meg életünket, csak oda kell figyelni rájuk. Ahogy a német újságírónő, Vivienné Klimke sok szeretettel és szakértelemmel megírt könyvében elénk tárja, Németországban széles klinikai hálózata van az állatok bevonásával történő gyógyításnak.