Babák bőrápolása télen
hirdetés
„De szép bababőrű!”- hangzik el a mondat, ha szép, egészséges, ápolt arcú felnőttet pillantunk meg. A téli hónapok azonban még a babák bőrét is igencsak megviselik. A gyors hőmérsékletváltozások, a fűtési szezon, a zord időjárás, a vitaminszegényebb táplálkozás mind-mind hozzájárulnak a bőr kiszáradásához.
Az immunitás megőrzésének szempontjából fontos azonban, hogy a hideg ellenére is napi legalább fél-egy órát tartózkodjunk a szabad levegőn. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a bőrápolás belülről kezdődik, sok folyadékkal, megfelelő mennyiségű vitaminnal gondoskodhatunk a babák bőrének megfelelő védelméről.
hirdetés
Mire van szüksége télen a bababőrnek?
Folyadék: Minden babának testsúly kilogrammonként 150 ml folyadékra van szüksége naponta. Természetesen ez 6 hónapos korig anyatejből illetve tápszerből fedezendő. Egy éves koráig a baba folyadékigényét a tejalapú táplálás is képes fedezni. A téli fűtési szezonban azonban a lakások nedvességtartalma nagymértékben lecsökken, így a bőrt intenzívebb vízleadásra késztetik. 6 hónapos kor után már érdemes forralt vizet, cukormentes gyümölcsteát, higított gyümölcs és zöldséglevet adni a babának.
A-vitamin: Felelős a bőr és egyéb szövetek épségéért, fontos szerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében. Mivel zsírban oldódó anyagról van szó, ezért zsiradék, vagy zsiradék tartalmú étellel fogyasztandó. Babák esetében ez a zsiradék tartalmú étel lehet akár az anyatej, de megfelelő lehet a főzelékbe kevert 1 tk olaj. Jelentős A-vitamin forrás például a sárgarépa, sárgabarack, sütőtök, tojássárgája, paraj, paprika, tejtermékek, a belsőségek, tengeri halak.
B-vitamin: Az A-vitaminnal ellentétben vízben oldódnak, fontos szerepet játszanak az anyagcsere-folyamatokban, a vörösvértestek képzésében. Hiányukat a bőrünk azonnal jelzi: kiszáradt, repedezett, viszkető bőr. A B-vitamin megtalálható a tejben és tejtermékekben, igaz csak kis mértékben. A gabonafélék, a zöldbab és a zöldborsó, az ezekből készült főzelék azonban gazdagon tartalmazhat ebből a fontos vitaminból.
C-vitamin: Nélkülözhetetlen a babák egészséges fejlődéséhez. Pozitív hatású az immunrendszerre, vírusellenes hatással rendelkezik. Az alma, a paprika, az áfonya, a brokkoli, a karfiol, a káposzta és a citrusfélék is sok C-vitamint tartalmaznak.
D-vitamin: A D-vitamin leginkább a csontanyagcserében betöltött szerepéről ismert, de különféle betegség megelőzésében és kezelésében is fontos. A babáknál inkább csepp formájában van lehetőség a D-vitamin szinten tartásához. Nagyobb gyerekeknél a tejtermékek, a halmájolaj fogyasztása is növelheti a D-vitamin szintet.
Ásványi anyagok: A különböző ásványi anyagok más- más okból szükségesek szervezetünk egészségéhez, és egyiket sem lehet hasznosabbnak nevezni a másiknál. Többek között szerepet játszanak az anyagcsere folyamatokban, a megfelelő víz- és hormonháztartás fenntartásában. A bór, a cink, a foszfor, a kalcium, a jód, a kálium, a magnézium, a réz, a szelén, a vas elengedhetetlenek a babák szervezetének megfelelő működéséhez.
Babaolajok, babakrémek: A picik fürdetésénél fontos, hogy a vízhez adjunk speciális babáknak készült babaolajat vagy babafürdetőt. Fürdés után fontos a megfelelő, tápláló krémek használata, melyek kellő mértékben ápolják a bőrt, valamint ellátják a megfelelő zsírtartalommal.
Fényvédő krém: Ha télen a szabadban tartózkodunk a csöppséggel, érdemes speciálisan babák számára kifejlesztett magas faktorszámú fényvédő krémeket használni. A hóról visszaverődő erős UV-sugárzás ellen már 1 hónapos kortól alkalmazhatunk effajta készítményeket.
Korábban a bababiztonságról is írtunk, olvasd el ezt a cikket is!