Ezért jó a babamasszázs
hirdetés
A babamasszázs a kezdetekben Amerikában terjedt el, ezt követően ezerkilencszáznyolcvanhatban megalakult a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Szövetség (IAIM) melynek ezerkilencszáznyolcvannyolctól Magyarország is tagországa. Kétségtelen a masszázs babákra, valamint a szülőkre való jótékony hatásai nagy értékűek. Rendszeres gyakorlása elősegíti a baba testi fejlődését, serkenti az élethez fontos szervek működését.
A relaxációban is nagy segítséget ad és a feszültségek levezetésében is jelentős szerepe lehet. Mély érzelmi kötődés alakul ki a gyermek és gyermeke között megalapozva a bizalmat és tiszteletet egymás iránt. A babamasszázs évezredes hagyománya Indiából eredeztethető. Az ősi kultúrákban anyáról gyermekre ment tovább a masszázs tudománya. Az édesanyák a világ minden pontján maguktól tudják, hogy a babáknak szeretik, ha megérintik őket, és szükségük van az ölelésre, a ringatásra, a szeretetteljes érintésre.
hirdetés
A masszázs egy kommunikációs forma, amely anélkül, hogy megszólalnánk is képes érzelmeket, nyugalmat, szeretetet vetíteni, és egyes társadalmakban a csecsemőgondozás hagyományának részét képezi. A XX. század elején elfordultunk ettől, de fontosságát a modern tudomány újra felfedezte, és ennek köszönhetően újra visszatérhet életünkbe. Az érintés egész életünk során rendkívüli jelentőséggel bír, végigkíséri emberi kapcsolatainkat. A szeretetteljes masszázs az egyik legjobb ajándék, amelyben a szülőnek és gyermekének része lehet. A masszázs pozitív hatásai kétségtelenek. Rengeteg kísérlet, megfigyelés, valamint kutatás bizonyítja a masszázs remek hatásait, eredményeit. A babamasszázs sokat számít a kicsinek, sokkal többet a puszta testi örömnél vagy a fizikailag érzékelhető pozitív hatásoknál. Hozzájárul ahhoz, hogy az egészségét, testi-lelki jólétét megőrizzük. A szülő számára is van pozitív hatása méghozzá az, hogy erősíti az önbizalmát, az anyai érzéseit. Az apák pedig esélyt kapnak arra, hogy a kicsit masszírozva közelebb kerüljenek annak a szívéhez, ezzel elmélyíthessék a köztük kialakuló kapcsolatot. A babamasszázs a fizikálisan gyakorlott előnyei révén stimulálja a bőrt, a légző keringési rendszert, a nyirokkeringési rendszert, jobbá teszi a vérkeringést, az emésztést, segíti az immunrendszer működését, az érzék-szervek és az izomrendszer fejlődését.
Nagy segítséget ad a stressz-oldásban, ellazulásban, a feszültségek csillapításában, a fájdalmas emlékek enyhülésében. Azok a babák, akiket masszíroznak a betegségekkel szemben ellenállóbbak, kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak, akkor mikor fönn vannak aktívabb a figyelmük és érdeklődőbbek. Nem sírnak annyit, könnyebben alszanak el és az alvás minőségére is pozitívan hat. A súlygyarapodásuk és fejlődésük harmonikusabb. A bőr- és szemkontaktuson, az érintésen, a baba jelzéseinek megértésén, a kölcsönös tiszteleten és a boldogság érzésén keresztül a baba és gondozottja közti kötődés elmélyül. A masszázs oxitocin termelő hatást is kifejt és ennek köszönhetően az édesanya tovább és könnyebben képes anyatejjel etetni gyermekét. E tevékenységnek negatív hatása nincs, a szeretetteli masszázs olyan természetes, mint az anyatejes etetés, vagy a természetben a levegő és a víz.
A babamasszázs olyan remek légkört teremt a családban, amelyben családtagok a hétköznapi problémáktól maximálisan megszabadulva, a stressztől megszabadulva tapasztalhatják meg az együvé tartozás érzését. A babamasszázs hatása az is, hogy mindkét szülő önértékelésének javulása tapasztalatható. A szülő észre fogja venni, meg fogja érteni gyermeke jelzéseit, képes lesz a baba igényeire helyesen reagálni.