Ezért kell elhagyják a kismamák a dohányzást
hirdetés
Szerencsére nincs egyértelmű bizonyíték rá, hogy a terhesség előtti dohányzás, még ha tíz vagy húsz évre tart is ártana a magzatnak. A statisztikák szerint ma vezető halálok a világban a dohányzás: többen halnak meg dohányzás következményeként kialakult betegségekben, mint balesetben és fertőzésekben összesen. Ennek, valamint a felvilágosító kampányok ellenére sok szülő nem kíméli a magzatát a gyilkos füsttől.
Arról, hogy a magzat elegendő tápanyaghoz jusson, az anyuka szervezetének kell gondoskodnia. Ahhoz azonban, hogy a bevitt tápanyagok a megfelelő sebességben, mennyiségben, és persze időben jussanak el a babához, elsősorban jól működő anyai vérkeringésre van szükség, hiszen az édesanya és a magzat különleges szimbiózisban élnek a születés pillanatáig: azonos a keringési rendszerük. Ennek következtében az édesanya felelőssége, hogy a vérére "kapcsolt" baba számára a lehető legoptimálisabb fejlődési feltételeket teremtse meg. A dohányzó kismama vérkeringése azonban, a szűkült vagy roncsolt erek, valamint a szén-monoxid-tartalom miatt, gátolt a szervezet ellátásának feladataiban - valójában az anya szervezetének ellátásra is csak korlátozottan alkalmas -, a baba táplálása pedig súlyos zavarokat szenvedhet, így a kicsi olyan hiányokkal küzd, hogy fejlődése leállhat. Ez lehet egy általános, a teljes szervezetet érintő megtorpanás, esetleg csak részterületekre ható gát - ilyenkor egy-egy szerv fejlődése áll meg -, mindenesetre a halvaszületett babák halálokainak vizsgálatából egyértelműen kiderül, hogy az édesanya dohányzása az egyik legsúlyosabb oka lehet a halálnak.
hirdetés
Koraszülést is eredményezhet a dohányzás
A dohányzás következtében fellépő koraszülésnek hasonló okai lehetnek, mint a halvaszületésnek: a gátolt, zavarokkal küzdő anyai keringés miatt nem jut elegendő tápanyag és oxigén a méhlepényhez, így az idő előtt leválhat, emiatt pedig beindulhat a korai szülés. Az idő előtt született babák aztán a legkülönbözőbb problémákkal találják szembe magukat. Első körben adaptációs zavarokkal kell megküzdeniük, hiszen fejletlen lehet a tüdejük, alkalmatlan az önálló légzésre, valamint emésztőszervrendszerük sem alkalmas a külsőleg bevitt táplálék feldolgozására. Emellett persze nem szabad elfelejteni, hogy a fejletlen babák idegrendszere még hiperérzékeny, és ez később számtalan területen mutathatja meg káros hatását.
A koraszülés egyenes következménye az alacsony testsúly is, és ez akkor is felléphet, ha a baba időre született. A dohányos kismamák babái ugyanis átlagosan 170-400 grammal kevesebb súllyal születnek, mint az optimális körülmények között, füstmentes környezetben fejődő magzatok.
Szívelégtelenséget kiváltó ok
Egy amerikai kutatóorvos, Clinton J. Alverson egy tanulmányában arra hívta fel a figyelmet, hogy a magzatoknál az anyukák dohányzásának következményeként a baba vérkeringése, egészen pontosan a tüdőből a szív felé irányuló véráramlás negatív módon válik érintetté. Egyértelmű összefüggés mutatható ki a terhesség első harmadában történő erős dohányzás és a baba szerzett szívelégtelenségei között. Ilyenek lehetnek: másodlagos típusú pitvari sövényhiba, a jobb kamra kiáramlási zavarai, a pulmonális billentyűk szűkülete, valamint artériás eltérések is. Mindezek önmagukban is okozhatják a baba már méhen belüli halálát, születése után korai elhalálozását, esetleg egy életen át kell viselnie az anyai dohányzás következményeként egy súlyos szívbetegség terhét és kockázatait.