Mire figyeljünk babalátogatásnál?
hirdetés
Ha újszülött érkezik a házba, akkor arra mindenki kíváncsi, rokonok, barátok, ismerősök egyaránt. És mindenki elsőként szeretné látni a babát. Türelmetlen, mintha lemaradna valamiről. A szülők büszkék az újszülöttre, de különbözőek vagyunk. Van olyan, aki már hazaérkezés után szívesen lát vendéget.
Általában az első néhány hétben csak a közvetlen rokonság, illetve a közeli barátok a szívesen látott vendégek. DE van olyan is, akik számára az első hat hét kimondottan a privát szférát jelenti, és nem fogad látogatót. És csak az első hat hét után áll készen a vendégfogadásra. Ha babalátogatóba szeretnél menni, érdemes előtte a családdal konzultálni. Ha nem vagy közvetlen rokon, sem a legjobb barát, érdemes várni még a kérdéssel is legalább egy-két hetet. És ha már mindent megbeszéltetek, mikor mehetsz át, hogy meglátogasd a babát, érdemes pár szempontot figyelembe venned.
hirdetés
Elsőként, hogy érkezni csak pontosan érdemes. Bár a baba napirendje általában még képlékeny, azt azért lehet tudni, mikor fog ébredni. Már csak azért sem érdemes késni, mert ezzel felboríthatod a baba napirendjét, belecsúszhattok a fürdés időpontjába, vagy épp etetési időben zavarnád a babát. Ilyenkor nem igazán tudnak rád figyelni. Ez nem olyan helyzet, hogy azt mondhatnád ”Épp erre jártunk, gondoltunk beugrunk.” És ne gondold, hogy miattad felébresztik majd a babát, ne hangoskodj, ne is próbál ez ügyben semmit se tenni.
Második, hogy amikor megérkezel, moss alaposan kezet, esetleg kérdezz rá, hogy van-e valamilyen speciális igény, például kézfertőtlenítő használata, vagy elég egy alapos kézmosás.
A harmadik pont úgy szól, hogy igaz vendégségbe mész, de ne várd, hogy majd körülötted forog a világ. Hiszen a babánál nincs fontosabb. Ráadásul a babával sok a teendő is. Az, hogy meglátogathatod a babát, már ajándék neked. Ne várj „full-service” kiszolgálást, hiszen a baba van a középpontban. Szolgáld ki magad, ha van elől innivaló, ne várd, hogy mások töltsenek neked. Régebben hagyomány volt a „koma-tál”, a vendég vitt egy kis harapnivalót. Mostanában ez nem jellemző, de ha úgy gondolod, szívesen főznél valamit, és jónak mondható a viszonyotok, akkor nyugodtan főzhetsz és vihetsz is valamit. Előtte kérdezz rá esetleg, hogy mit fogadnának örömmel.
Negyedik pont, hogy ne kritizálj, és ne példálózz. Ha a mosogatóban áll a mosnivaló edény, vagy a lakás nem épp díszterem, akkor se említsd meg ezt. Ne légy bárdolatlan. A baba ellátása az elsődleges feladat, és a legkevésbé van szüksége ilyenkor ítélkezésre.
Ötös pont, hogy ne osztogass kéretlen tanácsokat a gyereknevelésről. Minden baba és anyuka más és más. Azért, mert te, a barátod, vagy barátnőd, testvéred, rokonod másképp csinálta, még nem biztos, hogy neki is úgy kell csinálnia. Hallgasd meg inkább, ő hogy csinálta, és bátorítsd, dicsérd meg. Egy anya sokszor bizonytalan, és ha még jobban elbizonytalanítod, attól csak rosszabbul fogja érezni magát. Hatos pont: a találkozást nem kell hosszúra nyújtani. Ha családtag vagy, és gyakrabban mész, esetleg minden nap, a találkozást nem érdemes fél óránál tovább nyújtani. De ha ritkábban találkoztok, akkor sem érdemes 1-2 óránál tovább maradni. Túlságosan lefáraszthatod a családot. Hetes pont, ha az anya elvonul babát etetni, ne menj utána, tartsd tiszteletben a döntését. Ha viszont invitál, akkor se mondja olyanokat, hogy „milyen jó hallgatni, mikor beindul a tej, és a baba nagyokat nyel”, mert ezzel teljesítménykényszert gyakorolsz az anyával szemben. Legyél jó vendég!