Vashiányos a gyerekem?
hirdetés
A csecsemők valamint gyermekek vashiánya viselkedésbeli és mozgászavarokat vonhat maga után, fizikai és értelmi fejlődésük lelassulhat. Koncentrációs és tanulási zavarok léphetnek fel, csökken a figyelem valamint a koordinációs készség.
A vashiány leggyakoribb oka gyerekkorban is a nem megfelelő táplálkozás. Az időre született, egészséges, normál súlyú csecsemő vasraktáraiban lévő vas és az anyatejjel felvett vas fedezi a pici igényeit hat hónapos koráig. A gyors fejlődés, növekedés miatt viszont a vasraktárak hat hónapos kor körül fogyatkozni kezdenek. Javaslott ettől kezdve vastartalmú ételeket adni a csecsemőnek, ide sorolhatók a zöldfőzelékek, baromfihús, de a májat is meg kell említeni. Mivel a C-vitamin javítja a vas felszívódását, adjunk gyermekünknek gyümölcsöket vagy gyümölcsleveket is a vastartalmú ételek mellé.
hirdetés
A nagy mennyiségű édesség, chips, fehér kenyér valamint cukros üdítő fogyasztása is vashiányt vonhat maga után. Egy 2007-es az USA-ban készült felmérés az elhízott gyermekek húsz százalékánál mutatott ki vashiányt, míg a normális súlyú gyermekeknek csak hétszázalékánál. A vizsgálatból az is napvilágot látott, hogy a bölcsődébe vagy óvodába járó gyerekek körében kevesebb esetben alakul ki vashiány: ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a gyermekintézményekben a gyerekek egészségesebb, magasabb vastartalmú ételeket kapnak, valamint kevésbé van alkalmuk üdítőt és egészségtelen nassolnivalókat magukhoz venni. Az sem jó, ha mindig egyféle étket vesz magához a gyermek, az egyoldalú táplálkozás is kockázatot jelent, ez az oka annak, hogy jellemzőbb a vashiány a szegényebb régiók esetén, mivel ott a családok nem fogyasztanak elegendő zöldséget, gyümölcsöt, gabonafélét valamint húst, mert nem tudják megengedni maguknak, nem tudják megvásárolni a magas tápértékű, egészséges élelmiszereket.
Sokan nem is hinnék, de a túlzott tehéntejfogyasztás is vashiányhoz vezethet. Részben mert a tehéntej vastartalma alacsonyabb, mint amennyire a gyerekeknek a fejlődésükhöz szükségük van. Másrészt a tehéntejben található vas nem szívódik fel, és nem hasznosul megfelelően a szervezetben. Ezért nem ajánlott napi négy, öt deciliter tehéntejnél többet fogyasztani.
Hogyan pótoljuk?
A napi vasszükséglet kiegyensúlyozott táplálkozással elérhető, és a vashiány kialakulása megelőzhető. Gazdag vasforrások a húsfélék, a halak, a máj valamint a tojás. A gabonamagvakban, gabonapelyhekben, száraz hüvelyesekben, egyes zöldségekben és gyümölcsökben is igen nagy mennyiség található. A növényi élelmiszerekből viszont a vastartalomnak csakúgy egy-öt százaléka szívódik fel, így az állati eredetű élelmiszerek jobb vasforrásnak számítanak.
A gyerekeknek szánt, vassal dúsított élelmiszerek azonban nem javasoltak, hiszen ha egészségesen táplálkoznak, és még vastartalmú vitaminkészítményt is kapnak, garantáltan túladagoljuk ezt a fontos nyomelemet. Amennyiben már kialakult a vashiány vagy fokozott szükséglettel járó állapot áll fenn, nem elegendő az, ha kizárólag a táplálkozáson változtatunk. A vasat valamilyen vastartalmú készítmény alkalmazásával pótolni szükséges. Gyermekek számára a cseppek vagy szirupok a legjobb készítmények. A gyümölcslé- valamint gyógynövény- koncentrátumokkal kombinált vaskészítmények kímélik a gyomornyálkahártyát, és a bennük jelen lévő C-vitamin pedig elősegíti a vas felszívódását. A vaskészítmények gyakori mellékhatása a székrekedés. Sok rostos élelmiszer úgy, mint zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű termékek fogyasztásával előzhetjük ezt meg. El kell mondani, hogy fontos a megfelelő mennyiségű folyadék is!