Amit csak a gyerekek tudnak
hirdetés
Gyereknek lenni igen jó dolog, mivel az ember felhőtlenül hisz magában, valamint a jövőben, cseresznyét nassol hascsikarásig és csak álmodozik és álmodozik. Az elkövetkezendőben néhány sort olvashat a kedves olvasó arról, hogy milyen volt akkor még mikor kicsi volt, mikor még minden olyan egyszerű volt. De arról is olvashatsz néhány sort, hogy melyek azok a tárgyak, amelyekről a mai gyerekek már nem tudják, mire is jók, holott nem olyan rég még igen modernek számítottak.
A gyerekek képesek növényekből, levelekből, fűből valamint bogyókból megfőzni a legfinomabb levest a világon, ami a mamának is ízlett. Addig enni gátlástalanul a sütiket, míg bele nem alszunk az édes fáradtságba. És nem idegeskedni azon, hogy felszökik egy-két kiló, sem a gyomorgörcsön. Képesek ők rácsodálkozni a saját tükörképünkre és órákig grimaszolni. Mondjuk ezt most is érdemes megtenni:). Egész testtel elmerülni a fürdőkádban. Elhinni, hogy mi leszünk a világ leghíresebb sztárjai. Hülye pózokban valamint párnákba fúrt fejjel aludni bárhol 10 órákat és utána nyakfájás nélkül felkelni. Szó szerint bármit lerajzolni és teljes önbizalommal magyarázni, mi van a képen. Ugyanazt enni napokig és minden ebédre rántott húst valamint sült krumplit vagy makarónit óhajtani. Őszintén várni a nagybevásárlást és lázasan futkorászni a szupermarket polcai között a legújabb csokik valamint cukorkák után kutatva és addig nem nyugodni, míg nem kaptunk legalább egyet. A gyerekek képesek leültetni a családtagjainkat a kanapéra csak azért, hogy a szoba közepén előadjuk a legújabb performanszukat, mondjuk egy rock sláger általunk költött saját verzióját.
hirdetés
Most nézzünk néhány olyan tárgyat, amiről a mai gyerekek már nem tudják, mire való. Mára e tárgyak teljesen réginek számítanak mondhatni elavultak, viszont nem is olyan régen még nagyon modernnek számítottak. A floppy lemez az egyik ilyen tárgy, múzeumokban valamint állami iskolákban még lehet látni olyan asztali PC-t, amelyekben van floppymeghajtó. Ez a mágneslemez, aminek ilyen figyelemfelkeltő, színes műanyag borítása volt, adatok tárolására volt jó. Egy lemezen mindössze 1,44 MB-nyi adat fért el, nem csoda tehát, hogy a 650 MB-os kapacitású CD megjelenésével kiment a divatból. A walkman is már egy divatjamúlt eszköz, a Sony 1979-ben dobta piacra az első Walkmant. Végül is ez a masina a mai hordozható zenelejátszók - ma már leginkább a telefonunk vagy az iPodunk - őse. A kicsinek mondható, hordozható magnóval magnókazettákat lehetett lejátszani. Természetesen ennek elképzeléséhez tudni kell, milyenek is voltak a magnókazetták, amelyek hatvan, illetve kilencven percnyi hanganyagot tudtak tárolni. A Sony egyébként márkanévként a mai napig használja a Walkmant az új audiotechnológiáknál is. Amerikai gyerekeket meg is kérdeztek korábban arról, mit tudnak a a walkman-ről. Ha nem is tudunk sokat angolul, a gyerkek reakcióját érdemes megnézni:
Írógépet sem nagyon használnak manapság, így nem is csoda hogy a kicsik nem ismerik. Azt tudjuk, hogy régen kézzel írtak az emberek: lúdtollat mártogattak tintába. Ez időben még nem volt szükség a Swipe-technológiára. A billentyűzetes, valamint az érintőképernyős korszak előtt volt egy relatíve hosszú időszak, amikor az emberek írógépet használtak. Ez lehetővé tette, hogy elektromos áram nélkül formailag egységes dokumentumokat alkossanak meg. Az írógépet az 1860-as években találták fel, és egészen a személyi számítógép elterjedéséig igen elterjedt, népszerű volt a használata.
Polaroid fényképezőgép a digitális korszak előtt ez egy igazán divatos mondhatni menő dolognak számított. A Polaroid olyan fényképezőgépet gyártott, amely azonnal elő is hívta a képet. A fénykép elkattintása után nem sokkal a gép kiköpte a fényképet.