Óvjuk a gyerekeinket!
hirdetés
Tudtad-e, hogy az egyéves kor fölött bekövetkező balesetek több gyermek valamint fiatal életét követelik, mint a gyermekbetegségek együttvéve? Nézzük hát mire kell odafigyelni a szülőknek, hogy ne történjen baleset, hiszen itt is a megelőzésé kell legyen a főszerep!
A kisdedek valamint az óvodáskorúak, a felfedezés időszakát élik. Ebben az életkorban, legtöbben a saját lakásukban, vagy annak környékén sérülnek meg – túlnyomó többségben a kisfiúkról van szó! Mi az, amit megtehetünk a csemeténk biztonságáért? Ha a teraszt illetve a kertet vesszük figyelembe feltétlen tartsuk zárva az ajtókat, nehogy a kicsi kiszökjön! A növényvédő szereket – az eredeti csomagolásban! – zárjuk el a gyermek elől! A kerti szerszámokat szintén tegyük olyan helyre, ahol a gyerek nem fér hozzá. Háziállatokkal csak szoros felügyelet mellett játszhasson a kisgyerek! A kerti medence, a kerti tó az úszni nem tudó gyerekek számára óriási veszélyforrás! Kerítsük körbe! Az egész házat nézve jó, ha tudjuk, hogy a lakás legveszélyesebb helyiségei a fürdőszoba, a konyha és a kamra. Alakítsuk olyanná a gyermekszobát, a nappalit, hogy ott a gyermekünk számára érdekes, a korának megfelelő biztonságos tér valamint játéklehetőség álljon rendelkezésre! Fontos továbbá hogy az elektromos aljzatokat biztosítsuk gyermekbiztonsági zárral, az is lényeges, hogy az ablakokra ne felejtsünk el biztonsági zárat szerelni! Tanítsuk meg a kicsit, hogy játék után el kell pakolni, soha ne engedjük a kicsit a forró sütő közelébe! A késeket, az ollókat, a villákat olyan helyen tároljuk, ahol a gyermek nem férhet hozzá, nem tudja elérni. A tisztítószereket tároljuk magasan, a kicsi által nem látható, és még fontosabb nem érhető helyen! A nyílt terű fűtőtestek elé helyezzünk el védőrácsot! A gyógyszereket tároljuk zárható, a gyermek számára nem látható helyen! Minden a biztonságos otthon megvalósításához szükséges eszközt megtalálhatsz egy multi polcain.
hirdetés
A kisgyerekek szeretnének minél több tevékenységet önállóan megvalósítani, de még nem mérik fel a veszélyeket. Lássuk milyen helyzetekben éri őket balesetek többsége? A kisiskoláskorúak egyik leggyakoribb balesete az esés. A gyerekek – leginkább a fiúk feszegetik képességeik határait -, nem ritkán megteszik azt, amire ismerőseik biztatják őket. A kisiskoláskorúak gyakran már önállóan közlekednek gyalogosként, de ebben a korban még nem tudják jól felmérni a közeledő autók sebességét valamint a távolságát sem képesek megállapítani helyesen. A közlekedési szabályokat sem mindig ismerik, vagy egyszerűen csak nem tartják be ezeket. Kisiskolásoknak még egyáltalán nem javasolt a közúti kerékpározás! A kerékpározási készségük ekkor még napról napra javuló félben van. Minél fiatalabb a gyermek, annál gyakrabban sérül meg kerékpározás közben. Fulladás. akkor is fontos a fokozott óvatosság, ha a gyerek jól úszik, mert a vízben adódhatnak váratlan szituációk, amelyekre nincs felkészülve. Vágás, szúrás is gyakori probléma ugyanis a gyermekek kisiskoláskorukban tanulnak meg a hegyes, éles eszközökkel bánni, azonban gyakorlatlanságukból kifolyólag nem ritkák a balesetek. Égés, forrázás is gyakori probléma, óvatosan vonjuk be a kicsit a hétköznapi tevékenységekbe, úgy mint a főzés, és közben beszélgessünk vele az ebből adódó veszélyekről – és a kivédésükről is!
A kamaszkorban is figyeljünk oda a gyermekeinkre, hiszen e kor természetes velejárója a fokozott önállóságra, a szülőktől való fokozatos leválásra való törekvés, a függetlenség igénye. Egyre fontosabbak a barátságok, nagy a kortársak hatása. Ennek ellenére a szülők még ekkor is sokat tehetnek és kell is tegyenek gyermekük biztonságáért.