Nem akar beszélni a gyerek
hirdetés
Minden szülő nagy izgalommal várja azt a pillanatot, mikor kimondja az első szavakat a gyermek. Amennyiben még két évesen is babanyelven beszél, aggodalommal tölt el minket. De mi számít normálisnak? Mi befolyásolja a lassabb vagy a gyorsabb beszédfejlődést? Mikor kell szakemberhez fordulni?
A beszédfejlődés legalább annyi fejtörést szokott okozni a szülőknek, mint a mozgásfejlődés. A babák az első szavaikat nagyjából tíz, tizennégy hónapos között valamikor mondják ki. Innentől mondhatjuk azt, hogy a baba már “beszél”. Sokan mégis úgy vélik, hogy a gyermekük még nem beszél, mert még nem mond mondatokat, nem mondja utánuk a mondókát, csak egypár szót használ, azokat is inkább csak babanyelven mondja. A lányok az esetek többségében hamarabb mondják ki az első szavukat, mint a fiúk.
hirdetés
De mit jelent pontosan a babanyelv? A legtöbb baba először nem a teljes szavakat mondja ki, inkább csak a szavak elejét vagy a hangzását utánozza. Vagyis elképzelhető, hogy elsőként nem azt mondja, hogy “mama”, hanem azt, hogy “mmmm”, vagy a víz helyett azt mondja “vivi” vagy pedig “izzzz”. Az első szavakat nem feltétlenül ejti ki a száján tisztán, érthetően, leginkább csak próbálja utánozni azokat.
A beszédfejlődés a gügyögéssel indul, amely egyre inkább értelmes szavakhoz kezd hasonlítani. Néhány baba egy-két éves kor között akár teljesen külön babanyelvet is kialakíthat, amely a szülők számára érthetetlen szavakból tevődik össze, vannak olyanok is kik inkább kevesebb szóval és több mutogatással, hangadással kommunikálnak. Később ehhez egyre több szó társul, egyre jobb kiejtéssel, míg végül teljesen elmarad a babanyelv és egyre hosszabb mondatokban beszél a kicsi. A beszédfejlődésben nagyon jelentős szerep jut az utánzási készségnek. A baba szinte mindent utánzáson keresztül sajátít el, ezért nagyon lényeges, hogy sokat beszélgessünk vele a hétköznapok folyamán. A mondókák, mozgásos gyakorlatok valamint a különféle utánzós játékok is hatásosak, de a legjobb ösztönző a hétköznapokban használt beszéd. A beszédfejlődést megelőzi a beszédértés, jó jel, ha a baba még nem beszél, de láthatóan már van, amit megért és reagál is a szavainkra.
Mitől függ a tempó?
Amennyiben a szülők bármelyike nagyon korán vagy későn kezdett beszélni, ez a gyermeküknél is jelentkezhet. A születési sorrend is számíthat, az első gyermek általában később kezd el beszélni, hiszen a szülei teljes figyelme rá irányul ennek következtében félszavakból is megértik egymást. A hamar született második gyermek azonban hamarabb fog beszélni, mert rá kevesebb figyelem jut, ennek következtében meg kell értetnie, amit szeretne. A baba neme is közrejátszik abban, hogy milyen hamar kezd el beszélni a gyerek, a lányok általában hamarabb mondják ki az első szavukat, mint a fiúk A kétnyelvű családokban a babák az esetek többségében később kezdenek el beszélni. Az egyik nyelvet jóval többet használják egy darabig, mint a másikat, de egy idő múlva a másikon is megszólalnak. Azok a gyerekek, akiknek van testvére, vagy több testvére van otthon, vagy családtagokkal lakik együtt, vagy akik bölcsibe járnak, hamarabb beszélnek, ennek oka nem más, mint az, hogy jóval több inger éri őket és többféle emberrel kell megértetniük magukat.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A legtöbb kisgyermek három éves koráig elkezd beszélni. Egy éves kor előtt feltétlen forduljunk orvoshoz, ha a korábban gügyögő baba már nem használja a hangját, vagy csak visítozik, ez ugyanis hallásproblémára utalhat. Akkor is orvoshoz kell fordulni, ha az egy éves kor feletti gyermek egyáltalán nem használ szavakat, hangokat, inkább csak mutogat, vagy ha a baba hirtelen zajokra nem reagál, ha nem fordul oda, amikor a nevén szólítod.