Szülés utáni depresszió igenis létezik!
hirdetés
Minden női magazinban, kismamablogban és hasonló oldalakon, napilapokban arról áradoznak mennyire fontos és csodálatos élmény a szülés. Életet adni egy kicsi jövevénynek, aki fenekestől fogja felforgatni a minden napokat, aki teljesen más dimenzióba helyezi át az életedet és ez a legcsodálatosabb dolog a világon.
A gyermekvállalás az élet legnagyobb adománya, ahol minden tökéletes. Persze a magazinok arról ne írnak, hogy az ilyenkor amúgy is különösen érzékeny újdonsült anyuka nem feltétlenül egy teljesen felhőtlen, rózsaszín világba csöppen. Ilyenkor az anyuka joggal érezheti azt, hogy kiszolgáltatottá válik, ami a szülés utáni depresszióként definiálható, vagy nevezhetjük ezt post partumnak is.
hirdetés
Ezelőtt néhány évvel a főleg első gyermekes újdonsült anyukák még beszélni sem mertek erről az érzésről, hiszen a társadalom szemében ez valódi szégyennek, titkolni való dolognak számított. nem beszélhettek arról, hogy hangulatzavarral küzdenek, magukba fordulnak és annak a kis életnek, akinek nemrég adott életet nem is olyan tünemény, mint amilyennek érezte.
Ma már egyre többen vállalják fel a hírességek között is, hogy igen a szülés utáni depresszió igenis létezik és beszélni kell róla, mert nem minden esetben tudja az anya ezt feldolgozni. Sajnos az ilyen esetekből is lehet hallani bőven, amikor a depressziós anyuka annyira össze omlik, hogy kárt tesz magában és nem egy esetben a gyermekében is. Tudjuk a gyermeknevelés első néhány hónapja a legmegterhelőbb a nők számára és a depresszió ezen fajtájában minden tízedik nő szenved.
A szülés utáni depresszió okai
A depressziót sok ok kiválthatja, különösen veszélyben vannak azok a nők, akik túlságosan fiatalon vállaltak gyermeket és nem volt kis mértékben sem felkészülve egy baba érkezésére. A depresszió további kiváltó oka lehet a nehéz házasság, amikor a nő egyedül kell helyt álljon mindenben, mert az apa nem veszi ki a részét a gyermeknevelésből, gondozásból. Persze az okokat sorolhatnánk még, mint példáúl a rossz anyagi helyzet, a permenstruációs depresszió, lehetnek hormonális okok, pszichikai okok.
Hallottam egy nagyon kifejező, de egyszerű mondatot: „Sokszor hálát adok az égnek, hogy az ablakokon van szita”. Mit is jelent ez? Hogy, amikor úgy érezzük, hogy kidobnánk az életünket, van valami, ami vissza tartson és vissza pattanjunk.
Tünetek és kezelés
Egy frissen szült anyukára nagyon nagy odafigyelést kell szentelnünk. Amennyiben párunkon azt látjuk, hogy lelki állapota romlik, már nem az-az életvidám tünemény, aki még néhány hete volt súlyos tüneteket vélhetünk felfedezni.
Jellemző tünetek: állandó szomorúság, folyamatos hangulatingadozás, csendben sírdogálás, kedvtelenség, érdektelenség. Az anyuka teljesen elhidegül a gyermekétől, nem tud örülni a kicsinek, nem foglalkozik vele, ingerlékeny, feszült, agresszív, étvágytalan, alvászavarok.
Legtöbb esetben ez a depresszió a nő lelki állapotától függően rövid időn belül elmúlik, persze a szerető társ támogatása nagyon fontos. Mindezek a tünetek előfordulhatnak bárkinél, aki gyermeket hoz a világra, de ha a szülést követő 3 hónapban jelentkeznek és két hétnél tovább fennállnak, akkor szülés utáni depresszióról beszélünk.
Jellemzően a tünetek minden anyukánál előfordulnak. Többnyire néhány, óra, nap alatt elmúlnak. Ha azonban azt látjuk és érezzük magunkon, vagy látjuk párunkon, hogy ezek a tünetek megakadályozzák a baba körüli teendőkben, azonnal érdemes szakember tanácsát kérni. Sokszor a szülés utáni depresszió az öngyilkosság gondolatáig fajulhat és amennyiben ezeket a jeleket nem vesszük időben észre, katasztrófa történhet. „A pszichiáter ezekben az esetekben javasolhat gyógyszeres és pszichoterápiát is. A gyógyszerek közül elsősorban olyan hangulatjavítókat ír fel, melyek mellett lehet folytatni a szoptatást, így a kismamának attól sem kell tartania, hogy nem táplálhatja gyermekét természetes módon. A pszichoterápia lehet egyéni vagy családterápia, melynek során az apukát is bevonják a problémák rendezésébe”.