A prédikációk nem vesznek kárba!
hirdetés
A szülők mindent megtesznek azért, hogy figyelmeztessék gyermekeiket a potenciális veszélyekre, és abban reménykednek, hogy szavaik nem az egyik fülön be, a másikon pedig ki. Bár az esetek felében, amikor hozzájuk beszélünk, a kamaszokról az rí le, hogy oda se bagóznak, vagy unott képet vágva egyre csak azt ismételgetik: „tudom, tudom". Rendszerint azonban sokkal több megragad bennük a mondandónkból, mint azt gondolnánk íme erre a bizonyíték.
Pszichológusok megkérdeztek kamaszokat, hogy ha éppen csínytevésre készülnének, eszükbe jut-e a szüleik figyelmeztetése, és ha igen, vajon annak megfelelően cselekednek, vagy annak ellenére, íme a válaszok:
hirdetés
■ Anyám mindig arról papol, hogy a füves cigi rombolja az agysejteket. Aztán egyszer egy nap egy haverommal üldögéltünk, aki váratlanul megkínált egy füves cigivel. Eszembe jutottak az anyám szavai, és azt feleltem: „Nem, köszi. Nem szívok, de nincs vele semmi bajom, ha te szívsz." Közben pedig azt gondoltam, hogy a haverom elrothasztja az agyát. – Vilmos, 13
■ Néha, amikor a barátaim azt akarják, hogy lógjak velük, és mert rossz kedvem van, szívesen el is mennék, de tudom, hogy vár a házi feladat, és anyám szavai jutnak az eszembe: „Ha csak a legszükségesebb iskolai munkát végzed el, ne várd, hogy bejuss a Harvardra!" Aztán a jövőmre gondolok, és inkább nekiállok tanulni. - János, 14
■ Egy napon a barátaim egy része kitalálta, hogy lógjunk a suliból, és menjünk el a parkba. De visszaemlékeztem, mit mondott anyám: „Hülyére vehetsz mindenkit, de magadat nem." így aztán nem lógtam, mert bár volt rá esély, hogy megússzuk, tudtam, hogy kihagynék olyan anyagot, amelyik esetleg lesz a dolgozatban, és akkor tényleg csak magamat verném át. - Eszter, 16
■ Anyám mindig ezt hajtogatja: „Gondolkodj, mielőtt bármit tennél!" Sok esetben ez mentett meg attól, hogy butaságot csináljak, mert habozás közben még egyszer átgondoltam a dolgot. - Roland, 19
Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen?
Természetesen az, ha vagyunk olyan bolondok, hogy azt higgyük, minden alkalommal, amikor a gyerek valami rosszat készül elkövetni, azonnal meghallja a hangunkat, és mint egy robot, hirtelen leáll. De az igazság az, hogy sokszor a prédikációink, intelmeink és bátorító szavaink tényleg eszükbe jutnak, amikor a leginkább szükség van rá.
Emlékeztetők
- A jó hír az, hogy a kamaszok bevallották: a kritikus pillanatokban mindig eszükbe jut, mit mondott a szülő, és ez megakadályozza őket a hibák elkövetésében, illetve bátorítja őket arra, hogy azt tegyék, ami a helyes.
- Bár gyakran úgy tűnik, mintha a kamasz nem figyelne ránk, az általam megkérdezett fiatalok beismerték, hogy mégis figyelnek. Azt nyilatkozták, hogy szívesen hallgatják tovább a prédikációkat, mert tudják, hogy végül a hasznukra lesz.
- Nézzünk végig a saját életünkön! Milyen hatással voltak ránk a szüleink intelmei és buzdító prédikációi?
- Ha feladjuk, és nem prédikálunk tovább a gyereknek, képzeljük el, mi fog történni! Nem motoszkálna az a hang a kamasz fejében, amihez mérheti magát.
- Annyira el vagyunk foglalva azzal, hogy megbirkózzunk a kamasz okozta kihívásokkal, hogy könnyedén elbátortalanodhatunk, és esetleg azt gondoljuk, hogy a kemény munkánk felesleges. Nem az. Az eredményekről majd később győződhetünk meg, évek múltán Addig is: ne adjuk fel! Ne feledjük, nem minden a mi hibánk! Tegyük a tőlünk telhető legjobbat! Minden más Isten kezében van.
Képek: twice.hu, menandstyle.hu