A tehéntej miatt a baba vashiányos lesz!
hirdetés
Egy csecsemőnek rendkívül fontos, hogy minőségi táplálékhoz jusson, hiszen ez elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez. A legjobb tápanyag számára pedig az anyatej, ezt pedig egyre több kutatás is igazolja. Azok az anyák viszont akiknek nincsen tejük gyakran adnak tehéntejet a babának, viszont ezzel akár még több kárt is okozhatunk neki. Cikkünkből megtudhatod, miért is káros!
A tehéntej és babánk
hirdetés
„Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi. Pedig a tehéntej túl korai bevezetése növeli az ekcéma kialakulásának esélyét, károsan hat a baba emésztőrendszerére, haspuffadást, vastagbélgyulladást, valamint vashiányos vérszegénységet is okozhat. A tehéntej mellett a tojás és a gluténtartalmú élelmiszerek is a fokozottan allergizáló tápanyagok közé tartoznak, korai fogyasztásuk felnőttkorban is megmaradó egészségügyi problémákat okozhat. A szülők szerepe és felelőssége kiemelkedő az élet első 1000 napjában: a külső hatások, azon belül is a táplálás kulcsszerepet játszanak a gyermek jövőbeni egészségének alakulásában.
Szakorvosok szerint 6 hónapos korig a kizárólagos anyatejes táplálás a legmegfelelőbb a csecsemők számára, féléves kortól azonban az anyatejjel és tápszerrel táplált babáknál is javasolt megkezdeni a hozzátáplálást. Ebben az időszakban számos, akár felnőttkorban is problémát jelentő megbetegedés alakulhat ki.
A tehéntej magas nátrium és fehérjetartalma jelentősen megterheli az 1 évesnél kisebb gyermekek emésztőrendszerét: haspuffadást, hasmenést vagy véres székletürítést okozhat, magas ásványianyag-tartalma pedig fokozottan terheli a vesét. Egyéves korig mindenképpen kerülni kell a tehéntej fogyasztását, de sok szakember 3 éves korig javasolja a mellőzését.
Az idő előtti, túlzott mértékű tehéntejfogyasztás másik komoly veszélye a vashiányos vérszegénység kialakulása. A tehéntej vastartalma alacsonyabb, mint az 1-3 éves korosztály fejlődéséhez szükséges mennyiség. Külső pótlás nélkül vashiány léphet fel a babánál, amely hatással lehet az alapvető tanulási folyamatokra is (főbb tünetei a fáradékonyság, étvágytalanság vagy a koncentrálóképesség csökkenése).” – olvasható a napidoktor.hu oldalon
Így kerülheti el babánk a felnőttköri betegségeket
Legelőször is mindenképpen rögzítenünk kell magunkban, hogy ami egy felnőttnek egészséges az nem biztos, hogy egy csecsemőnek is az, sőt. Nem csak a tehéntej korai fogyasztása lehet ilyen káros hatással, hanem a tojás korai fogyasztása is. Ez esetben később, felnőtt korban allergiát válthat ki és lehet, hogy évek szükségesek ahhoz, hogy ez megszűnjön. Súlyosabb esetben pedig anafilaxiás sokkot is okozhat. Érdemes továbbá odafigyelni a gluténtartalmú ételekre is. Eddig 4-7 hónapos kor között már javasolták a gluténtartalmú ételek fogyasztás. A legfrissebb kutatás szerint viszont sokkal inkább 6 hónapos kor után célszerű gluténmentes ételeket adni a babának. A mindennapi ételeinket pedig javasolt elkerülni, ugyanis azok is allergiát okozhatnak. Ezek a: búza, a kukorica, a disznóhús, a hal, a paradicsom, a hagyma, a fejeskáposzta, a bogyós gyümölcsök, az olajos magvak, a citrusfélék, valamint a méz és a csokoládé. Célszerű főzeléket és püréket készíteni, de igyekezzünk ezeket csak nagyon enyhén fűszerezni vagy akár teljesen elhanyagolni a fűszerezést. Egy tipp: só helyett használj petrezselymet vagy kaprot.
Forrás: napidoktor.hu
Képek: divany.hu, babasmamas.hu