Jövő-teremtők
hirdetés
„A gyerekek lelki vagy viselkedésbeli problémáinak a forrása csaknem mindig a felnőttekkel fenntartott kapcsolatukban keresendő” - véli Dr. Máté Gábor. A kanadai orvos-író elárulja, hogy a szülőkként elkövetett hibákkal miként befolyásolhatjuk gyermekeink jövőjét.
Bár a pszichoterápia akkor is sikeres lehet, ha a kamasz egyedül vesz reszt bennehiszen képes arra, hogy felismerje a hibáit, és tanuljon belőlük -, de ha egy tinédzsernek pszichoterápiára van szüksége az őt nevelő felnőtteknek is érdemes lenne szakemberhez fordulniuk. Az a szülő, aki azt hiszi, hogy vele minden rendben van, és csak a csemetéje szorul ilyen segítségre, a hozzáállásával garantáltan megalapozza, hogy a gyereknek később valóban szüksége legyen a pszichoterápiára.
hirdetés
■ A kollégát körében mennyire talál egyetértésre ez az elgondolás?
- A családi problémák generációról generációra szállhatnak, akár pszichológiai, akár biológiai szempontból közelítjük meg a kérdést. Bár egyre többen felismerik ennek a jelentőségéi, ez a nézet ma még nem terjedt el az orvosok és a pszichológusok körében.
- Ha az önmagukkal elégedett és minden felelősséget csak a gyerekre hárító szülők egy hozzám hasonlóan gondolkodó szakemberrel kezdenek együttműködni, akkor többnyire meg sem akarják hallgatni a ti pszichológus véleményét. Ők ugyanis azt várják tőle, hogy végre hozza helyre a gyereket", anélkül, hogy a családilégkörrel és a környezettel is foglalkozna.
■ Hogyan fogadják a szülök, amikor azzal szembesülnek, hogy ők is segítségre szorulnak?
- Ez attól függ, hogy mennyire próbálják óvni magukat a saját szégyenönérzetüktől A nagyobb önbizalommal rendelkező, határozottabb szülők el tudják fogadni azt a felvetést, hogy nekik is magukba kell nézniük azért, hogy megoldást találjunk a gyerekek problémáira. Szerencsére a legtöbben együttműködök, főleg ha barátságosan, emberi hangon beszélünk a családtagokkal, nem pedig támadóan vagy kioktatóan.
■ Miért fontos elfogadni azt a tényt, hogy a pszichoterápiára nem csak a gyereknek van szüksége?
- Talán ínért a szülő egy rendkívül hatásos eszközt kap a kezébe azzal, hogy belátja: ha változtat a hozzáállásán, az hamarosan pozitív változást idéz elő a gyereknél is. Néha elegendő például a kommunikáció hangnemét módosítani, és a gyerek máris másként viszonyul a felnőttekhez. Akik ezt elfogadják, később sokkal optimistábban állnak a probléma megoldásához, mint azok. akik továbbra is azt gondolják, hogy a gyerek beteg.
■ Milyen gyorsan hat ez az új látásmóddal kapott eszköz?
- Igen sok szülő mondta már nekem, hogy egy héten belül sikerült változást elérnie pusztán azzal, hogy megváltoztatta az álláspontját, illetve belátta a korábban elkövetett, hibákat.
A szülők többsége meg van győződve arról, hogy mindaz, amit a gyerekével kapcsolatban érez. elsősorban a gyerekétől függ, és hogy azért érzi magát rosszul, mert a gyereke másképp viselkedik, mint ahogy azt elvárná tőle. Ila viszont belátja, hogy az érzései minden esetben belőle táplálkoznak, és fölösleges a gyereket felelőssé lenni mindenén, a gyerek azonnal felszabadul az óriási nyomás alól. ós óhatatlanul beindul a változás.
■ Ez akár már a csecsemőkre is igaz?
- Főleg rájuk igazi mivel nagy mértékben függenek a szüleik érzelmi világától, ha abban változás áll be, azt a kicsik sem hagyják válasz nélkül.
Kép: konyves.blog.hu