Évente több mint 2500 csecsemőt hordanak ki külföldi szülők számára az ukrán béranyák
hirdetés
Több száz csecsemő várakozik külföldi szüleire Ukrajnában. A babákat béranyák hozták világra, és a járvány miatt korlátozások következtében egyelőre ők is karanténra vannak ítélve. Vér szerinti édesapjuk és édesanyjuk nem mehet el értük, mert egyszerűen nem léphetnek be az ország területére. Mások pedig még éppen időben tudtak Ukrajnába utazni, de a vesztegzár miatt nem tudnak hazamenni gyermekükkel.
A béranyaság reményt ad a meddő, de gazdag pároknak, de a szegény és elkeseredett nőket, akik vállalják, hogy kilenc hónapig más gyermekét hordják a szívük alatt, rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe hozza. A világjárvány által teremtett helyzet pedig azt is jól mutatja, hogy adott esetben a gyermekek is áldozatai lehetnek a módszernek. Hiába bánnak jól a csecsemőkkel a béranyaságra szakosodott ukrán klinikákon, a szülői gondoskodást nem tudják pótolni.
hirdetés
Iparág épül a kiszolgáltatott nőkre
Ukrajna azon kevés országok egyike, amely engedélyezi a kereskedelmi béranyaságot. Az etikai problémák miatt a közelmúltban Thaiföld és India is betiltotta az eljárást, amely során rendszerint a vér szerinti anya megtermékenyített petesejtjét ültetik be a béranya méhébe. Ezután Ukrajnában nagyot ugrott az igénylők száma. Manapság már évente 2500-3000 külföldi gyermeket szülnek az ukrán béranyák. A megrendelők nagyjából harmada kínai.
A béranyaság intézménye sok országban, a környékünkön például Lengyelországban törvényileg nincs pontosan szabályozva. Egyes országok rokonok között, költségtérítés nélkül engedélyezik az eljárást (amelyet ilyenkor dajkaanyaságnak hívnak), mások csak országon belül teszik lehetővé a fizetős szolgáltatás nyújtását.
Fehéroroszországban, az Egyesült Államok néhány államában, Oroszországban és Kazahsztánban pedig a fizetett béranyaság teljesen legális. Ukrajna nagy előnye a gyermeket akaró szülők számára, hogy olcsó. Nagyjából 15 millió forintot kell fizetni a béranyaságért, amelyet az ukrán klinikák minőségi, magas színvonalú szolgáltatásként reklámoznak.
A béranyáknak aztán természetesen ennek az összegnek már csak egy kis része jut, még akkor is, ha nincs probléma a kifizetéssel, márpedig időnként ez is előfordul. A bérüket a klinikákon kívül közvetítők is megsarcolják, de sokaknak még így is megéri. Olga havi 40 ezer forintot keres pincérnőként, egy gyermek kihordásáért viszont több mint 5 millió forintnyi eurót kap. Most éppen ikreket vár, egy kínai pár számára.
„Sokan azt mondják, ez könnyű pénz. De szerintem nem az. Ha valaki ki akarja próbálni, csak tessék, senki sem akadályozza meg. Meg fogja látni, hogy ez nem könnyű munka. A terhesség maga a pokol. És a munkát meg kell fizetni" - mondta a nő.
A háború is rontott a helyzeten
Egy másik béranya, Olga Korsunova már negyedik terhességén van túl. A 27 éves nő eredetileg orvosnak készült. Azután kezdte el mások gyermekének kihordásával fenntartani magát és fiát, hogy el kellett menekülniük a háború sújtotta keleti országrészből.
„Nem mondom azt, hogy kihasználnak minket. Senki sem kényszerít, sőt, mi keressük a lehetőséget, mert nagy a verseny. De az igaz, hogy az emberek a borzalmas anyagi helyzetük miatt csinálják ezt" - mesélte Olga.
A helyzetet jól szemlélteti Mikola Kuleba megfogalmazása. A gyermekek jogaiért felelős ukrán biztos szerint az ukrán nőket kihasználják a jelenlegi helyzetben, és az ország lassan egy online csecsemőbolttá válik. A szakember az iparág betiltását követeli.
Szöveg: Euronews
Fotókredit: