Miért nem akar elaludni a baba, amikor már majd lecsukódik a szeme?
hirdetés
Láthatóan fáradt a babád. Nyűgös, kimerült, sírdogál, mégsem tudod elaltatni. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ilyenkor?
A túlfáradás a fáradtság és a kimerültség közötti állapot. Ez a fizikai fáradtság állapota, amely aktiválja a stressz-válasz rendszert.
hirdetés
A túlfáradt baba túl fáradt ahhoz, hogy elaludjon (tudom, ez ellentmondás) és pörögni, nyüzsögni kezd. Ha mégis sikerül elaludnia, hamarosan felébred és ismét nehezen alszik el. Minél fáradtabb a baba annál nehezebben alszik el. Ő még nem tudja irányítani vagy kifejezni magát, ezért amikor túlfárad, nem tud mit kezdeni a helyzettel és csak sír, vagy játszik, érdeklődik, aztán egyszercsak hirtelen nyűgössé válik, az álmosság jeleit mutatja, de amikor elaltatnád, megint csak sírni kezd.
Miért fáradhat túl a baba?
A túlfáradás leggyakrabban előforduló oka pontosan a túl kevés alvás. Ez így egy saját farkába harapó kígyó: a baba nem alszik eleget, ezért fáradt, ezért még kevesebbet tud aludni. De mennyi is a túl kevés? Számtalan táblázat van a baba alvásigényéről, de természetesen nagy egyéni eltérések lehetnek ezzel kapcsolatban. A legtöbbet az segíthet, ha megfigyeled, hogy a babánál nagyjából milyen hosszú az az idő, amennyit ébren tud lenni anélkül, hogy az álmosság első jeleit mutatná. Újszülöttkorban ez az evést követően még nagyjából 45-60 perc, fél éves korban kb. 2-3 óra, 1 éves kor körül nagyjából 5 óra, 2 éves korra 6-7 óra. Délelőtt többnyire rövidebb ez az idő, délután és este hosszabb.
Sokan azt hiszik, az ásítás, a fül- és orrdörzsölés az álmosság legfőbb jelei, de sok baba ezeket nem csinálja vagy már jóval korábban mutatja, mint ahogyan elálmosodna. Biztosabb jel az, hogy ahogyan a baba elálmosodik, egyre nyűgösebb lesz. A korábbi tevékenységei már nem kötik le, kézben tartva is nyűgösködik, már te sem tudod lekötni se figyelemeltereléssel, sem játékkal. Ez az a pont, amikor a legkönnyebben el lehet altatni.
Nem látod a kicsi alvásában a rendszert?
Érdemes néhány napig feljegyzetelned, hogy mikor jött el nála az a pont, amikor az álmosság jeleit kezdte mutatni, így objektívebben láthatod majd, mi is benne a rendszer (mindig szokott lenni, csak amikor benne vagyunk és aggódunk, miért nem alszik, mi lehet a gond, nem vesszük észre)
Ha a baba nem alszik el akkor, amikor már nagyon álmos, a szervezete kortizolt és adrenalint kezd el termelni, ami ébren tartja őt, ez pedig ébren tartja őt, ugyanakkor stressz alakul ki náluk.
Ha ilyenkor magában sírni hagyják a babát – ahogyan sajnos a mai napig több könyv és gyakran még szakemberek is javasolják – még több kortizol termelődik és a baba további stresszt él át. Ha ez rendszeresen megtörténik és a baba ilyenkor nem kap segítséget, nem veszik fel, nem nyugtatják meg, a magas stresszhormon szint állandósul a szervezetében és talán az altatási gondok megoldódnak (a kicsi beletörődik, hogy nem kap segítséget és álomba sírja magát), de ingerlékenyebb, agresszívebb lesz, rosszabbul viseli a kudarcokat és ennek a hatásai még 6 éves korban is kimutathatóak.
Honnan tudhatod, hogy túlingerelt a babád?
1. Érzelmi hullámzások: a baba viselkedése hol vidám és érdeklődő, aztán hirtelen átvált sírós-nyűgösbe.
2. A szemét és a fülét dörzsöli, a haját húzogatja, piszkálja
3. Ásít, lehajtja a fejét a válladra, odabújik.
4. Kerüli a szemkontaktust vagy a semmibe réved a tekintete.
5. A teste sokszor merev és feszes ilyenkor, a kezét ökölbe szorítja.
6. Csak rövid ideig tud egy dologra koncentrálni, a kedvenc játékai sem kötik le.
7. Nem tud enni: ha szoptatod, nehezen harap rá a mellre, forgolódik rajta, nem találja a helyét (túl fáradt enni, hiszen a szopizáshoz nagy energia kell különösen újszülöttkorban). Ha már kanalas vagy darabos ételt eszik, ledobálja, játszik vele.
8. Dühösen dobálja a játékait vagy más tárgyakat.
9. Magát nyugtatja: például az ujját szopizza, a kabalaállatkáját keresi.
10. Testi jelek:
– tüsszentés,
-csuklás,
izzadó tenyér,
– gyorsan veszi a levegőt,
– elkékülhet a szája.
Gyakran előfordul, hogy ezeket a jeleket a fogzásnak vagy a hasfájásnak tulajdonítják és ezeket próbálják kezelni, holott a baba csak álmos és segíteni kell neki ellazulni és álomba merülni.
Forrás: Kismamablog