IBS: a váratlan vendég
hirdetés

Sokak szerint az irritábilis-bél-szindróma - más néven görcsös bél- vagy idegi eredetű vastagbélgyulladás, röviden IBS-olyan, mint egy váratlan vendég, aki pont akkor érkezik, amikor már épp menni készülnénk, vagy egy bosszantó telefonhívás, amikor alig várjuk, hogy letegyük a telefont, mégsem tudunk szabadulni. Az IBS ott és akkor bukkan fel, amikor akar - bárkinél jelentkezhet bármely életkorban. Tény, hogy az emésztési vagy gyomorproblémákkal orvoshoz fordulók több mint a felénél ez a betegség áll a háttérben.
Az IBS tünetei irritálóak, erőteljes diszkomfortérzést okoznak, és fájdalmasak is lehetnek, mint például a hasmenés és a székrekedés gyakori váltakozása (egyik pillanatban még alig megy, kis idő elteltével meg már azonnal menni kell...). Mindehhez gyakran puffadás és hasi görcs okozta kellemetlenség is társul. Mi lehet még idegesítőbb ennél? Talán az, amikor valaki legyintve azzal intézi el a panaszunkat, hogy: „Ugyan, ezt mind csak beképzeled!"
hirdetés
Minden ötödik ember érintett
Az irritábilis-bél-szindróma elnevezés gyomor-bél rendszeri funkcionális zavart jelent. Olyan népbetegségről beszélhetünk, amely a lakosság közei 20 százalékát érinti. Jó hír, hogy az IBS esetén nincs szervi elváltozás. A betegség korai felismerése, valamint szakemberrel történő konzultációt követő átfogó, egészségmegőrző és életmódváltó program felállítása, annak következetes betartása viszont jelentős javulást eredményezhet.
IBS-em van, hogyan tovább?
Az IBS megállapításában első lépés az orvosi diagnosztika: fel kell tárni a kialakulásához vezető okokat. A betegség kezelésében különösen fontos a komplexitás. Fizikai szinten enyhíteni kell a fájdalmat, csökkenteni vagy megszüntetni a tüneteket és meg akadály ózni. hogy a beteg állapota súlyosbodjon a lelki megterhelés miatt. Sajnos nem tudunk egyetlen, általános kezelési módot felvázolni, hiszen minden ember más, így a betegség tünetei is egyén specifikusak, miként az is. hogy kinél mi váltja ki, illetve ki mire érzékeny. Mivel a probléma az életvitelből adódóan alakul ki, egyénre szabva kell megállapítani a gyógyszeres kezelést, az étrendet, a pszichoterápiát és az alternatív, kiegészítő kezeléseket is.
6 kerülendő, tiltólistás étel
Egyes élelmiszerek és étkezési szokások is hozzájárulhatnak a panaszok kialakulásához, így lehetőség szerint kerüljük ezeket az ételeket! Hangsúlyozzuk azonban, hogy mindenkinél egyénileg kell kideríteni, mit szükséges kiiktatnia az étkezéséből ahhoz, hogy az élete könnyebb legyen!
Tej és tejtermékek - Egyes IBS-es betegek laktózintoleranciában (érzékenységben) is szenvednek, ami azt jelenti, hogy nem tudják megemészteni a laktózt. Az élőflórás natúr joghurt és a kemény sajtok nem okoznak tüneteket, mert baktériumaik - név szerint a p rop ionsav-baktériumok - a laktóz nagy részét tejsavvá, azt pedig propionsavvá alakítják át, még mielőtt megennénk őket.
Cukor és édesítőszerek - Elsősorban a fruktóz (gyümölcscukor) és a fruktóz-szirup, de a szacharóz, a kristálycukor, a méz, az agavé, a szorbit stb. is kiválthatja a tüneteket. (A barna cukor - természetesen mértékkel fogyasztva -megengedett.)
Forrás: webbeteg.hu
Képek: harmonia-centrum.hu, fezolstudio.hu
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







