Ez történhet az emberrel, ha 6 óránál kevesebbet alszik
hirdetés
A kiegyensúlyozott élet alappillérei közé tartozik a helyes étkezés és a megfelelő mennyiségű pihenés. Annak, ha csak kevés időt fordítunk az alvásra, komoly kockázatai lehetnek az egészségre nézve.
A kevés alvással járó életmód következményeit egy harvardi kutató, Dr. Rebecca Robbins vizsgálta. Állítása szerint már egy óra plusz/mínusz is hatással lehet a biológiai órára, az agy felé ugyanis azt jelzi testünk, hogy másik időzónára akarunk átállni, ennek függvényében pedig másnap nehézséget jelenthet az elalvás.
hirdetés
A hat óránál kevesebb alvás igen kockázatos lehet hosszú távon, Robbins szerint az agy ugyanis napközben olyan méreganyagokat termel, amelyek a kognitív képességek romlásához vezethetnek. Egy másik tanulmány 8 ezer embert vizsgált 25 éven keresztül, az eredmények szerint pedig azok között, akik 50-60-70 éves koruk között kevesebb, mint hat órát aludtak naponta, 30 százalékkal nőtt a demencia kialakulásának esélye, nem beszélve a szociális- és viselkedési készségek elváltozásáról, valamint a szívbetegségek kialakulásának és az elhízásnak a kockázatáról.
"Az alvás fontos a normális agyműködéshez, és feltételezhetően a demenciában felhalmozódó toxikus fehérjék agyból való kiürítése szempontjából is lényeges" - mondta Tara Spires-Jones, a skóciai Edinburgh-i Egyetem Agykutató Központjának igazgatóhelyettese.
A Telegraph cikkében leírtak szerint az alváshiány immunrendszerünket is gyengítheti, így könnyebben lehetünk hajlamosak a náthára és az influenzára, ezen felül pedig még egy fontos, aktuális érv is szól a megfelelő mennyiségű alvás mellett: a különböző betegségek ellen védő vakcinák is jobban tudnak antitestet termelni akkor, amikor a test pihen.