Mik a koronavírus omikron variánsának a fő tünetei?
hirdetés
Enyhe tünetekre panaszkodtak azok a Covid19-betegek, akiket a koronavírus legújabb, omikron variánsa fertőzött meg, erről Angelique Coetzee, egy dél-afrikai orvos nyilatkozott, aki körülbelül 30 olyan embert kezelt, akiknél ezt a változatot mutatták ki.
Coetzee, aki a dél-afrikai orvosszövetség elnöke is, azt mondta, hogy eddig csak olyan beteggel találkozott, aki nem szorult kórházi kezelésre. Körülbelül 10 napja jelentkeztek pretoriai rendelőjében a szokatlan tünetekre panaszkodó betegek, akiknek pozitív lett a koronavírustesztje. A legtöbbjük azért jött az orvosi vizsgálatra, mert rendkívüli fáradtságra panaszkodtak - nyilatkozta az orvos az AFP francia hírügynökségnek. A betegek többsége 40 évesnél fiatalabb férfi volt, és kicsit kevesebb mint a felük be volt oltva.
hirdetés
A fáradtságon túl a betegek izomfájdalomra, fejfájásra, száraz köhögésre és kaparó torokra panaszkodtak. Csak néhány betegnek volt láza, és nekik sem magas. Az egészségügyi hatóságokat november 18-án figyelmeztette Coetzee erre a "delta variánssal nem egyező klinikai képre", korábban ugyanis Dél-Afrikában is ez a variáns volt az uralkodó. Bejelentése nem okozott meglepetést, ekkor már tanulmányozták a jelenséget.
Dél-afrikai kutatók egy héttel ezután, november 25-én jelentették be, hogy azonosították a B.1.1.529-es variánst, amelyet másnap omikron névre keresztelt az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A szakértőket mutációk száma és típusa aggasztja, attól tartanak, hogy emiatt nagymértékben fertőzőképes.
Az új variáns megjelenésének híre pánikhullámot váltott ki, és számos ország órákon, illetve rendkívül rövid időn belül úgy döntött, hogy kitiltja a dél-afrikai országokból érkező utazókat a területéről. Dr. Coetzee közben arra emlékeztetett, hogy egyelőre nagyon keveset tudunk ennek a változatnak a veszélyességéről, melyet a WHO mindazonáltal "aggasztónak" nevezett. "Nem mondom, hogy nem lesznek súlyos megbetegedések, de jelenleg még azoknál a betegeknél is enyhe tünetek jelentkeztek, akik nem voltak beoltva" - fogalmazott az orvos.
Coetzee szerint nem csak Dél-Afrikában, hanem világszerte lehet számos olyan beteg, akit ez a változat fertőzött meg. "Meggyőződésem, hogy Európában sok embert betegített meg ez a változat, csak nem fedezték fel, mert az emberek a delta variáns tüneteire figyeltek" hangsúlyozta. A november 25-ei bejelentés óta egyre több országból jelezték, hogy ott is észlelték ezt a változatot, többek közt Belgiumból, Olaszországból, Nagy-Britanniából és Németországból. Dél-Afrikában a közelmúltban jelzett Covid19-megbetegedések csaknem háromnegyedét az omikron változat okozta. Az esetszámok azonban továbbra is alacsonyak, az elmúlt héten napi körülbelül 3000 új esetet regisztráltak.
Forrás: Euronews