A biolép és a vérmérgezés kapcsolata
hirdetés
A szepszis (vérmérgezés) életveszélyes állapot, melynek során a vérben elszaporodnak a baktériumok és a penészgombák. A gyors antibiotikumos kezelés ellenére évente nyolcmillió ember halálát okozza. Az eddig reménytelennek tűnő esetekben most segíthet az amerikai tudósok által kifejlesztett, mesterséges lép, amely vélhetően a rettegett ebolával is leszámol.
Avérmérgezésben szenvedő betegek 30%-a a jelenlegi modern gyógymódok ellenére belehal a betegségbe az intenzív osztályokon" - állítja Mike Super, a Massachusetts állambeli Bostonban található WyssBiomérnöki Intézet (Harvard Egyetem) vezető tudományos munkatársa, aki részt vett a kutatásban. A vérmérgezésért felelős kórokozók meghatározása néhány napot is igény bevehet, sőt. a páciensek többségénél azonosításuk sohasem sikerül. Ez esetben a beteget széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik. Ezek azonban sokszor hatástalanok, és káros mellékhatásokat is okozhatnak. Az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok száma ráadásul folyamatosan növekszik, miközben egyre kevesebb új antibiotikumot fejlesztenek ki.
hirdetés
Ha vérmérgezésről van szó meg kell jegyezni, hogy a gyermekek, az idős korosztály, és azok a betegek, akik immunrendszere gyengült fokozottan veszélyeztetettek!A legenyhébb formája általában nem igényel kórházi kezelést.Ez komolyabb vírusfertőzés következtében vagy tüdőgyulladás következményeként jön létre.
■ A biolép néhány óra alatt képes megszabadítani az átáramló vért a kórokozók 90%-ától
Segít a mágnes
Azt a berendezést, amelyet a Wyss Intézet kutatócsoportja fejlesztett ki Donald Ingber vezetésével, biospleennek (magyarul biolépnek) nevezték el. Működésénekelve zseniálisan egyszerű. A mikrofluid berendezés két szomszédos csatornából áll. amelyeket számos rés köt össze. Az egyik csatornába kerül a vér. a másikba a sóoldat. amely összeszedi és eltávolítja a kórokozókat. A siker kulcsa a 128 nm (az emberi haj vastagságának 0.05%-át kitevő) átmérőjű mágneses nanogömböcskékben rejlik. A kutatók genetikailag módosított szacharidokkal(mannóz) vonták be felületüket, amely megköti a lektint. Ez az emberi protein specifikus cukrokat köt magához minden baktérium, gomba, vírus, egysejtű és méreganyag felszínén. A nanogömböcskéket a rájuk tapadt kórokozókkal később egy mágnes kinyeri a vérből, majd a tisztított vér visszaáramlik a páciens testébe.
A patkányok túlélték
A kutatók először kórokozókkal fertőzött emberi vérrel tesztelték a szerkezetet, és képesek voltak az eddigieknél sokkal gyorsabban megszűrni azt. A szeptikus kórokozók több mint 90%-a megtapadt és kiürült, amikor a vér átfolyt a szerkezeten.A következő kísérletnél patkányokat használtak, amelyeket E. coli. S. aureus baktériumokkal és számos más olyan méreganyaggal fertőztek meg. amelyek embereknél is vérmérgezést okoznak. A patkányok vérének átszűrésével mindössze 5 óra alatt eltávolították a baktériumok és a méreganyagok hozzávetőlegesen 90%-át. „Nem kellett megölnünk a kórokozókat, csupán megfogtuk és eltávolítottuk őket" - mondta Super. Az így kezelt állatok 90%-a túlélte a betegséget. Ezzel szemben a kontrollcsoportban a túlélési arám csupán 14' %-os volt.