Bőrgombásodás és ekcéma – Ezek a leggyakoribb bőrbetegségek
hirdetés

Sajnos a gombák egyre szaporodnak, senki nem védett ellenük, s ha rátelepedett a bőrre, csak kemény harc árán lehet megszabadulni tőle. Egyetlen megoldás a védekezés. A meleg, sötét, nedves helyeket imádja. A kulcs csak az, hogy odafigyelj a meleg, sötét és nedves helyekre.
A korpás fejbőr lehet a száraz bőrűség velejárója, illetve lehet a fejbőrön elszaporodott mikroorganizmusok munkájának fokozott elszarusodásra késztetése. Ezek a kis gombák természetes életközösséget alkotnak az emberrel, így kiirtani nem lehet, nem is szabad ezeket, viszont megváltozott működésük következményeivel számolnunk kell. Sok minden hajlamosít korpásodásra, erősebb szarusodásra a fejbőrön. Néhány tényező, mint például az éghajlat, a hőmérséklet-változások nehezen kiküszöbölhetők, viszont az életmódbeli váltás, a stresszes élethelyzetek csökkentése saját kezünkben van. Csak figyeld meg korpásodásra hajlamos fejbőröd, hogyan szuperál a feszültebb, szorongatott időszakokban, s hogyan akkor, amikor jól mennek a dolgok. Komolyabban hámló, vörösen viszkető fejbőr, hajhullás esetén nem elég az otthoni, samponos kezelés, különösen, ha a test más részein is jelentkezik elváltozás.
hirdetés
Allergiás bőrbetegség az ekcéma
Az ekcéma gyűjtőfogalom, attól függ, milyen változatáról van szó, mi váltja ki a reakciót. Allergiás betegség, vagyis minél nagyobb a légszennyezés, minél több tartósított, színezett, adalékot tartalmazó ételt eszünk, minél izoláltabbak vagyunk a természettől, annál gyengébb az immunrendszerünk, vagyis a védekezőképességünk. Így aztán minden olyan anyagra ellenreakciót indít a szervezetünk, melyekre igazán nem kellene. Az érzékenységi reakciót ezerféle dolog kiválthatja. Gyermekkorban gyakoribb az ételallergia, később viszont valamilyen irritáló (vegyi) anyag, vagy érintkezés útján történő immunválasz miatt (mint például a fém karóra, bizsu fülbevaló). Az érzékeny bőrt állandóan kezelni kell, ugyanis a száraz, repedezett bőrön át nagyon hamar bejutnak a szervezetbe a káros baktériumok. A száraz, napos, levegős időszakok gyógyítják az ekcémás bőrt.
Az allergia kialakulásáért az immunrendszer a felelős. Olyan anyagokra is immunválasz érkezik a szervezettől, melyeknek normális esetben nem szabadna feltűnést okozni. A szennyezett levegő mellett a csecsemőkori steril környezet sem segíti az erős immunrendszer kialakulását. A szervezetnek szüksége van arra, hogy különböző baktériumokkal találkozzon, amit az amúgy kosznak nevezett dologból merít a gyerek. Kerti föld, homok, ilyenek. Féltjük persze az apróságokat, és szinte rosszul vagyunk, ha csak a ruhájuk is bekoszolódik.
Pattanásodás pubertás és felnőtt korban
A pattanás a bőr pórusainak elzáródása következtében alakul ki, oka a faggyúmirigy-termelődési zavar, melyről sokan nem is tudják, hogy örökletes betegség. Úgy 12 éves kor táján derül ki, örökölték-e az utódok a nagy bajt vagy sem. Esztétikailag kellemetlen a megjelenése, ráadásul legjobban az arra legérzékenyebben reagáló korosztályt, a tizenéveseket sújtja. A pattanások, vagy aknék végighaladnak az arc egyes részein, 12 éves kortól kb. 22-ig. A-vitamin szedésével lehet segíteni a pórusokat, hogy nyitva maradjanak, ne tudjanak begyulladni. Persze, a nem megfelelő életmód, kialvatlanság, szennyezett és nyirkos levegő hatványozhatja a gyulladások számát és erősségét. Sokan kamillateás arcgőzölést javasolnak házi praktikaként, de orvosolni lehet patikákban található pórustisztító szerekkel is.
Ha jobban odafigyelünk szervezetünkre és a felbukkanó tünetekre, akkor időben kérhetünk orvosi segítséget is, ha nem tesszük meg, rövid időn belül elérjük azt, hogy a betegség nyomai bélyegként megmaradjon testünkön, bőrünkön.
Képek: unicafe.hu és ma.hu
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







