Csíp, szúr, éget? Ez lehet az oka!
hirdetés
A nők 50 százaléka élete során legalább egyszer megtapasztalta a hólyaghurut kellemetlen tünetét: sürgősen el kell érnie a mellékhelyiséget, mert különben baj lesz. Ott viszont nem történik semmi, vagy alig néhány csepp, de az is éget, szúr és fáj. Ráadásul a nők 20 százaléka akár évente többször újrafertőződik. Nem véletlenül tartják tipikusan női bajnak a hólyaghurutot. Ennek magyarázata az anatómiában rejlik.
Aki hólyaghuruttól szenved, gyakran fogalmaz úgy, hogy „nem Tudom, mikor és hol fáztam fel-. Valóban, a felfázás gyakran előidézi a betegséget, de sok egyéb fényező is lehet a háttérben. Lehet az oka például fertőzés, amely nyilvános fürdőkben vagy szexuális úton szerezhető be. Leggyakoribb azonban az, hogy a kólibaktérium - amely a végbélben állandóan jelen van - megtelepszik a hüvelyben, ahol még nem okoz igazán gondot. A kellemetlenségek sora akkor kezdődik, amikor a húgycsövön keresztül a hólyagba jut.
hirdetés
A hólyagnyálkahártya megbetegedését, vérbővé válását gyakori tényleges és „áll” vizelési inger, súlyosabb esetben véres vizelet kíséri. Előfordulhatnak erős alhasi görcsök is, amelyek bakteriális fertőzésére utaltatnak. Az alhasi vérbőséget okozó tevékenység - a hosszas fürdőzés vagy ülés, a stressz, a szex - továbbá a csípős ételek rendszeres fogyasztása a baktériumok szaporodásához vezethet, amiből könnyen kialakulhat a gyulladás. Azonnali orvosi kezelésre van szükség, ha a huruttal járó kellemetlenségek véres vizelettel, lázzal, hányingerrel vagy derék- ós lágyék táji fájdalommal is társulnak. Ilyen esetekben ugyanis komoly vesebetegség is meghúzódhat a háttérben.
Ki fogékony a fertőzésre?
A kutatóorvosok régóta vizsgálják, hogy vajon miért fogékony valaki a húgyúti fertőzésekre, míg mások egyáltalán nem. Kiderült, hogy a nők e két csoportjának anatómiája nem különbözik egymástól. Azt azonban megfigyelték, hogy hajlamosabbak a megbetegedésre azok. akiknek gyengébb a hólyagnyálkahártya-védelmi rendszerük, Előfordulhat az is, hogy a húgyhólyag sejtjeiben ellenőrizetten allergiás reakciók lépnek föl, vagy a hólyag ideghálózata sérül, amire a szervezet téves vagy autoimmun válaszokat küld.
Kétségtelen, hogy a menopauza idején az ösztrogénszint csökkenésével a hólyagvédelem is erejét veszti, ezért nagyobb eséllyel alakulhatnak ki húgyúti panaszok. Egyes fogamzásgátlók is fokozhatják a fertőzés kialakulásának kockázatát, mivel megbolygatják a hüvely és a húgycső jótékony és kártékony baktériumainak egyensúlyát. Kiderült, hogy bár az antibiotikum-kúra általában mar néhány nap alatt hatásos lehet, az újrafertőződés ördögi körét is kialakíthatja.
Természetes gyógymódok
Tanulmányok kimutatták, hogy az áfonyáié általában akadályozza a baktériumok megtelepedését a hólyag vagy húgycső nyálkahártyáján. Arra azonban még nincsenek konkrét bizonyítékok, hogy jótékony hatása minek köszönhető. Vajon a benne lévő kinolinsavnak - amely a májban hippursavvá alakul - vagy bőséges C-vitamin-tartalmának? De a C-vitamin-"tartalmú élelmiszerek és készítmények, noha az immunrendszert erősítik, a vizeletet is savasítják, ami fokozhatja az égő, csípő érzést! Egy pohár vízben elkevert fél teáskanálnyi szódabikarbóna elfogyasztása a savas vizelet semlegesítésévé enyhítheti ezt is.
Az étrend kiegészítők közül a kalcium-citrát nemcsak a csontozatot és az izomzatot erősíti, hanem a vizelet lúgosításával csökkenti a hólyag irritáltságát is. Jó szolgálatot tesz ilyenkor a fokhagyma és az oregánó olaj, mivel mindkettő hatékony baktérium- és vírusölő.
Forrás: Webbeteg
Kép: egeszsegtukor.hu