Féktelen evés és kevés mozgás – biztos út a túlvilágra
hirdetés
Soha nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy szokásaink, főként esetünkben étkezési szokásaink mennyire befolyással, illetve pozitív, vagy negatív hatással vannak egészségünkre, állapotunkra, hangulatunkra is. Egyre többen fektetnek komoly hangsúlyt az egészséges, kalória és zsírszegény étkezésre, ami valóban nagyon fontos ahhoz, hogy tudjuk: teszünk azért, hogy az olyan betegségeket, mint a magas vérnyomás, a szív és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, elkerülhessünk!
Változatlanul az érelmeszesedés okozta szív- és érrendszeri betegségek, különösen a koszorúér-betegség jelenti a vezető halálokot világszerte. A szív- és érrendszeri betegségek a férfiakat és a nőket egyaránt érintik, Európában a 75 évnél fiatalabb populációban a nők 42%-ában, míg a férfiak 38%-ában a szív-érrendszeri okok állnak a halálozás hátterében.Bár a fejlettebb országokban csökken a szív-és érrendszeri eredetű halálozás, Közép-Kelet-Európában, beleértve hazánkat is, változatlanul magas.
hirdetés
Minden, ami szív és érrendszeri megbetegedés, a hanyagságunknak, a féktelen evésnek, a kevés mozgásnak, és életstílusunknak köszönthető, az öröklött, krónikus betegséget leszámítva. Mint minden betegségnél, itt is kiemelkedő szerepet kell, adjunk a megelőzésnek, az odafigyelésnek, hogy mindezeket az egészségügyi gondokat messziről elkerülhessük. A rizikófaktorok befolyásolásával 50%-nál nagyobb mértékű koszorúér-eredetű halálozás csökkenést lehetne elérni, míg a hatékony kezelés 40%-os kockázatcsökkenést eredményezne. A preventív erőfeszítéseknek élethosszig kell tartania, a születéstől kezdve (vagy már korábban is) a nagyon idős korig. A populáció-szintű, illetve a nagy rizikójú egyénekre koncentráló preventív stratégiáknak ki kell egészíteniük egymást: a kizárólag a nagy kockázatra szorítkozó prevenció kevésbé hatékony, emiatt a teljes populációra kiterjedő prevencióra, az egészséges életmóddal kapcsolatos széles körű oktatásra van szükség.
Vállaljunk felelősséget és váltsunk életmódot most!
Nem hiába emlegetik az orvosok olyan nagy rendszerességgel a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást. Amennyiben valaki nagyobb túlsúllyal rendelkezik, még nagyobb az esélye a betegség kialakulására. Az orvosok szintén sokat hangsúlyozzák, nem gyógyszerekhez, nem x mennyiségű táplálék kiegészítőt kell használnunk, hanem adjuk fel eddigi romboló életünket, és váltsunk egy olyan egészséges életmódra, amely segít a túlsúly elleni harcban, a fogyásban, és a megelőzésben is.
Az életmódváltás magába foglalja:
a. – az egészséges étrendet kialakítása és gyakorlatba ültetése a minden napokban.
b. – a rendszeres testmozgást, télen és nyáron egyaránt, azonban figyeljünk arra, hogy ennek ilyen fajtája ajánlott számunkra.
c. – a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülését, azt hiszem, ehhez abszolút nem kell magyarázat.
d. – a testsúlycsökkentést, hogy a szívünk is kevesebb terhelésnek legyen kitéve.
Emellett kiemelt jelentősége van a rendszeres szűrővizsgálatoknak, még tünetmentes, „látszólag” egészséges állapotban is, hiszen a magas vérnyomás, a kóros vérzsír-eltérések nem okoznak panaszokat, nem véletlen emlegetik őket „néma gyilkos”-ként.Amennyiben elhatároztuk életmódot váltunk, nagyon sok helyről kérhetünk segítséget. Érdemes kardiológusunkkal és egy táplálkozási szakértővel is beszélni a teljes siker érdekében!
Források
Fotó: bizzmagadban.cafeblog.hu