Füge, az egészséged gyümölcse( 2.rész)
hirdetés
A füge hazánkban kevésbé ismert gyümölcs, ami nem csoda, hiszen nálunk nem honos. Ugyanakkor napsütéses kertekben igenis terem, mégpedig évente akár kétszer is. Ezt biztosan nagyon sokan nem tudták és részben ennek is köszönhető, hogy leginkább csak aszaltfügét fogyasztunk. Nincs semmi bajunk az aszaltfügével, de egy friss füge ízével azért nem vetekedhet. Mindamellett pedig, hogy isteni finom még rendkívül egészséges is.
Előző cikkünkben már írtunk arról, hogy bármennyire is nem elterjedt hazánkban, lényegében már az emberiség kezdete óta egy nagyon hasznos gyümölcsnek számít. Továbbá kiemeltük azt is, hogy miért fontos az antioxidáns hatása és leírtuk, hogy miért jó székrekedés ellen. A cikksorozatunk második részében pedig további előnyös tulajdonságokat osztunk meg, amiért érdemes fogyasztanunk ezt a gyümölcsöt, valamint még azt is megtudhatod, hogyan kell fügebort készíteni.
hirdetés
Fontos szereplője a népgyógyászatnak is
Ha azt hitted az első cikkünk után, hogy a fügének már felsoroltuk az össze olyan területét, ahol hasznosítani lehet, akkor tévedtél. A fogyasztása jó lehet meghűlés ellen, gyomorsav túltengés ellen, szívbetegségekre, májbetegségekre, valamint prosztatagyulladásra is. Fontosnak tartjuk megemlíteni ugyanakkor, hogy mindez a népgyógyászatban van jelen és ezek tudományosan még nem bizonyítottak. Mindemellett valószínűleg nem semmiért használják a népgyógyászatban. Bizonyítottan jó székrekedés ellen, ha pedig ebből indulunk ki, akkor bizonyos gyomorsav panaszokra is jó hatással lehet. Bizonyítva van az is, hogy elősegíti a normális véralvadást, ebből következően pedig bizonyos szívpanaszokra is jó hatással lehet. Ez az elven haladva pedig hosszasan sorolhatnánk, tehát annak ellenére, hogy ezek tudományosan nincsenek bizonyítva eléggé valószínű, hogy hatásos a felsorolt panaszokra.
Fügelekvár
Amennyiben módunkban áll, akkor friss, hazai fügét használjunk alapanyagnak. Nézzük is, hogy mik szükségesek a finom lekvárhoz: 2kg érett füge, 2kg cukor, 1 citromnak a leve, 2db citrom, fahéj vagy gyömbér. A legjobb azzal kezdeni, ha megmosod a fügéket, majd pedig meghámozod őket, ez után pedig kettévághatod. Egy nagyobb edénybe keverd össze a cukrot egy citromnak a levével és adj hozzá annyi vizet, hogy ellepje a cukrot. A feldarabolt fügéket, illetve citromszeleket helyezd az edénybe és főzd nagyjából 45 percig. Amennyiben szereted a fűszeres ízeket, akkor adhatsz hozzá fahéjat vagy esetleg némi gyömbért is. Ahogyan a legtöbb lekvár elkészítésénél, itt is fontos, hogy gyakran kavargasd, nehogy odaégjen. Ha kifőtt, akkor javasolt tisztára mosott üvegekbe rakni és dunsztolva pihentetni, amíg ki nem hűl teljesen.
Fügebor
Egy kis jó bor akár minden egyes este jól jöhet, ha pedig tudunk némi különlegességgel szolgálni, akkor csak még jobb. Nos, a bor különlegességét adhatja a füge, ugyanis ebből is készíthetünk ízletes kortyolgatni valót. Szükséges hozzá: 1kg érett füge, 1dkg élesztő, 1kg kockacukor, 1dkg tört borkősav, 3 liter víz. Vágd ketté a fügéket és egy 5 literes befőttes üvegbe helyezd bele őket. Az élesztőt morzsold el és együtt a borkősavval szórd rá a fügékre. A vízhez add hozzá a cukrot és főzd fel, miután pedig kihűlt, öntsd rá a fügére és tüllel kösd le. Ez után a fügét öntsd vissza az üvegbe és adj hozzá egy újabb adag cukrot vízzel felfőzve és borkősavval, valamint élesztővel megfűszerezve. Nagyjából két hetet hagy érni és aztán ismételd meg még egyszer a fenti folyamatot. A három öntet összes 9 liter kell majd legyen. Ha megvan, akkor az egészet összeöntve hagyd 2-3 hétig összeérlelődni. Végezetül pedig szűrd le üvegekbe és ügyelj arra, hogy legyen alaposan bedugaszolva. Továbbá javasolt sötét, hűvös helyen tárolni.