Így állítsd meg a kínos hasmenést!
hirdetés
Ciki vagy nem ciki, de gyakran kerülünk kínos helyzetekbe hasmenés miatt. A gyomrunknak egész egyszerűen ilyenkor már nem igazán tudunk parancsolni. Vagy mégis? Cikkünkben kivesézzük a hasmenést kiváltó okait, valamint természetesen hasmenés elleni praktikákat is megosztunk!
Kiváltó okok
hirdetés
„Akkor lesz hasmenésünk, ha a kórokozó vagy az ételben lévő toxikus anyag károsítja a bélfalat. Ilyenkor a bél nem képes ellátni normális funkcióját, zavar támad a felszívás és a kiválasztás során. Jellemzően nagy mennyiségű, híg széklet ürül, naponta 4–5, de akár 10–12 alkalommal is. A hasmenés gyakran jár hányással, hányingerrel, hőemelkedéssel vagy lázzal is. A legfőbb problémát az jelenti, hogy a folyadék- és tápanyagvesztéssel a szervezet legyengül, kiszárad. Igaz, a fokozott székletürítéssel a hasmenést kiváltó ok is megszűnik, azaz a kórokozó vagy az ételméreg kiürül a szervezetből.” – írja az egeszsegtukor.hu oldal
A legtöbb esetben valamilyen vírusos fertőzésnek köszönhetjük, hogy nem tudjuk korádban tartani a hasunkat. Ugyanakkor hasmenés előfordulhat akkor is, ha úgymond két összeférhetetlen ételt fogyasztunk rövid időn belül. A gyomrunk ezt nem tudja feldolgozni és úgy reagál, hogy minél hamarabb szeretné kilökni a szervezetből.
El kell múljon! Minél hamarabb!
„Egy kezdődő hasmenésnél általában nincs szükség semmilyen különleges kezelésre, hiszen a kórállapot az esetek zömében nagyon gyorsan, átlagosan 48–72 óra alatt lezajlik. Elég tüneti terápiát alkalmaznunk: a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot! Három betegcsoport különös figyelmet igényel: a csecsemők, az idős emberek és a legyengült immunrendszerű betegek. Az ő folyadékháztartásuk labilis, könnyen felborulhat, és már viszonylag kis folyadékvesztés is komoly keringési problémákhoz, akár kiszáradáshoz is vezethet.
Általában elég csupán a lázat csökkentenünk, de azt sem érdemes 38 ºC alatt – hiszen a láz a szervezet természetes védekező reakciója. A közhiedelemmel ellentétben nincs szükség nagy diétás megszorításokra sem, de azért jó, ha pár napig csupán kis mennyiségű, könnyen emészthető ételeket eszünk, és kerüljük a tejet. Élőflórát tartalmazó termékeket azonban (probiotikus készítményeket, kapszulákat) érdemes fogyasztanunk!” – olvasható az egeszsegtukor.hu oldalon
Különösebb teendőnk tehát nincs, hiszen magától elmúlik. Van azonban egy-két olyan étel, amelyet ha elfogyasztunk, akkor enyhíthetjük a hasmenést vagy akár hamarabb véget vethetünk. Ilyen a pirítós kenyér is, amelynek az a jelentősége, hogy képes a székletet megszilárdítani. A gyomorban lévő anyagokat, folyadékokat pedig magába szívja. Ugyanilyen hasznos étel lehet a hasmenéssel szemben a banán is. Képes megszilárdítani a gyomor tartalmát, valamint elősegíti azt is, hogy a nem kívánt dolgok minél hamarabb távozzanak. Nem mellesleg pedig rengeteg vitamint is tartalmaz, valamint rengeteg energiára tehetünk szert a banán által. A sima keksz majszolása is jótékony hatással van a gyomorra nézve. Nem véletlenül írtuk azonban, hogy sima, ugyanis az ízesített, cukros készítmények akár még ronthatnak is a helyzeteden. Mindezek mellett pedig javasolt zöld tea fogyasztása is. Nyugtatja a gyomrot és elősegít a méreganyagok minél hamarabbi kipucolódását is.
Forrás: egeszsegtukor.hu
Képek: activia.hu, bien.hu