Így győzhetjük le az izomlázat!
hirdetés
Rohanó világunkban szerencsére most már egyre több ember igyekszik odafigyelni az egészségére. Ennek következtében nem csak megválogatja azt, hogy mit fogyaszt el nap, mint nap, hanem egyre többen igyekeznek egy kicsit mozogni is, sportolni valamit. Természetesen ez nem csak idő- és energiaráfordítással jár, hanem mondhatni a várt eredményért cserében meg is kell izzadni, illetve előbb-utóbb biztosan küszködni fogunk izomláz problémával is.
A régi, jó testnevelés tanárom szerint, akkor telt eredményesen az óra, ha, ha alig bírtunk mocorogni az izomláz fájdalmai miatt. Nem kell tehát megijednünk egy kis izomláztól, hiszen ez esetben legalább tudjuk, hogy jól megdolgoztattuk az izmainkat. Ugyanakkor természetesen van pár praktika, amivel elviselhetőbbé tudjuk tenni, amíg el nem múlik.
hirdetés
Miért is keletkezik?
Nos, a megerőltető fizikai munka, sportolás, mozgás szokta ezt eredményezni leginkább olyan emberek esetében, akik ezzel nincsenek megszokva. Jelentkezhet sportolóknál, illetve fizikai munkásoknál is, viszont az ő esetükben csak sokkal kisebb mértékben. Az izom-összehúzódás tejsavat termel, amelyet a szervezet lebont. Az olyan emberek, akik gyengébben edzettek csak kevesebbet képesek elbontani, ezért a tejsav felhalmozódik és a harántcsíkolt izomzatban ez tudja okozni a fájdalmat. Nem kell betegség kezelni, hiszen pár nap alatt magától is elmúlik, csupán egy kicsit kellemetlen. Az izomláz úgymond kezelése kapcsán két végletet tudunk elkülöníteni. Vannak ugyanis olyan edzők, akik izomláz esetében azt javasolják, hogy végezzünk további megerőltető edzéseket. A másik véglet pedig általában a közeli hozzátartozók, barátok tábora, akik picit sajnálkoznak, és az ágyba akarnak tessékelni minket. Melyik a követendő? Nos, lényegében egyik sem helyes, viszont tény, hogy így is úgy is elmúlik majd.
Kell a bemelegítés is!
Egy jó módszer az izomláz megszüntetésére, ha végzünk bemelegítő testgyakorlatokat. Nem szabad sietni egyetlen mozdulattal sem, ugyanakkor lehet még választani a sétát, illetve a pihentetőbb úszást, lényeg, hogy ne erőltessük meg magunkat. Egy sokkal kellemesebb módja is létezik ugyanakkor, mégpedig a hévizekben, meleg vizű medencékben való lubickolás. Természetesen ezt akár otthon, a kádban is megtehetjük. Ez esetben azonban ügyeljünk, hogy ne legyen túl meleg a víz, illetve feküdjünk bele, hogy lepje el a testünket a víz és a víz alatt végezzünk végtag- és derékmozgásokat hosszabb ideig.
Jót tesz, ha időnként a víz alatt megmasszírozzuk az elérhető izomcsoportjainkat. Ha ezt jól végezzük, akkor ez a leghatásosabb kezelési mód, ezért a legjobb, ha masszőr végzi. Ha házilag szeretnénk ezt elvégezni, akkor oda kell figyelni pár fontos tényezőre, ezek pedig a következők. Lehet masszást végezni csak egy, fájdalmas izomcsoporton, de akár minden izmot is meg lehet masszírozni. A ruhán keresztül ez nem fog menni, tehát szabaduljunk meg ruhadarabjainktól. A kezünket ajánlott bekenni egy kevés vazelinnel, ez után pedig simogató-körkörös mozgásokkal lehet megkezdeni az izmok ellazítását. Fokozatosan próbáljunk áttérni erélyesebb mozdulatokra és ügyeljünk arra, hogy a mélyebb rétegeket masszírozzuk, ne csak a bőrt dörzsöljük. Oda kell figyelni a mozdulatinkra, hogy ne legyenek durvák és szaggatottak. Jó, ha erélyes, de lekerekített kézmozgásokkal, valamint ha főleg az ujjainkkal dolgozunk. Nem szabad elhanyagolni a masszázsnak az utolsó, de kötelező fázisát, az izmok ellazítását. Figyeljünk, hogy ne siessük el. Végezzünk finom, csipegető mozgásokat, mintha az öt ujjunkkal sóznánk, később pedig egész tenyérrel simítsuk le az izmokat. Végezetül pedig javasolt lemosni a bőrt gyógy szesszel. Továbbá a cukros ételek, méz és a C-vitamin is segít lebontani a tejsavat, tehát hamarabb túllendít minket. Tartsuk észben azt is, hogy ha rendszeresen tornászunk, edzünk, akkor legközelebb már csak kis mértékű izomlázra számíthatunk vagy egyáltalán nem is lesz.