Migrén, tenziós fejfájás gyötör? Ez az oka!
hirdetés
Nem kevesen vannak, kiknek mindennapjait keseríti meg a nap mint nap jelentkező fejfájás. Az esetek nagy többségében nincs szervi eltérés a háttérben, de a fej- valamint arcfájdalmak egy részét az érzőidegek kóros működése is kiválthatja.
A fej fájdalmainak nagy hányadában a diagnózis migrén avagy tenziós fejfájás. Igen sok esetben valamilyen alapbetegség lehet a panaszok hátterében. Léteznek viszont olyan, a tapasztalatok szerint nem is annyira ritka, idegi eredetű betegségek, amelyek nagy fájdalmat válthatnak ki a fej-arc területén.
hirdetés
Arcidegzsába
A betegség legjellegzetesebb tünete a homlokba, felső fogmeder környékére, illetve az állkapocsba - csak az egyikbe a 3 közül - hasító nagyon erős, késszúrásszerű, néhány másodpercig tartó fájdalom. A betegség lényege, a háromosztatú ideg három fő ágai közül egynek, de lehetséges az is, hogy kettőnek, a jellegzetesen csak az egyik arcfél egy részére kiterjedő, kóros túlműködése.
A nyelvgaratideg fájdalmai
A nyelvgaratideg felelős a nyelv hátsó részének ízérzéséért, ezen kívül a nyeléshez kellő garatizmok működtetését is végzi. Beidegzett terület sérülése az ezen területen végzett műtéteket követően, illetve sok esetben nyilvánvaló okok nélkül is létrejöhet az ideg károsodott működéséből fakadó fájdalom. Ez a fájdalom rohamszerű, az arcidegzsábához hasonlóan erős, késszúrásszerű, a torokba, a fül környékére, valamint az állcsúcsba sugározhat. Nyelés, hideg ital fogyasztása kiválthatja a fájdalmat, a kezelése az arcidegzsábához hasonlít.
A tarkóideg károsodásából származó fájdalom
A fejünk hátsó részének érző beidegzéséért felelős idegszálak a felső nyaki csigolyák közül lépnek ki, a nyakizmok között érik el a tarkótájat. Azért mert a nyaki gerinc a legmozgékonyabb gerincszakaszunk, a rossz mozdulatot követően (leginkább, ha a gerinccsigolyákon kopás van) az ideg leszorításához vezet. Ekkor a fájdalom erős, a tarkóba, a fej hátsó részére sugárzik, a mozgás általánosan elmondható, hogy rontja a tüneteket. A betegség diagnózisa, leginkább a fizikális vizsgálaton alapul. A fájdalmas időszakban nem kábító fájdalomcsillapítók, izomlazítók használhatnak, ezek hatástalansága esetében, helyi érzéstelenítőkkel a fájdalom enyhíthető, ez mivel megszünteti a fájdalom kiváltotta izomgörcsöt, nem ritkán tartós fájdalommentességet eredményez.
Állkapocsízületi fájdalom
Ennek a fájdalomszindrómája jellegzetes, az állkapocsízület működészavara által eredményezett fájdalom. A betegeket leginkább egyoldali rágásra, szájnyitásra jelentkező fájdalmat panaszolnak, a fájdalom miatt az evés, beszéd is problémássá válhat, az állkapocsízület nyomásra érzékenyé válhat. A betegek a beszédzavar miatt elszigetelődhetnek, a táplálkozási zavar testi leromlást eredményezhet. Röntgen vizsgálattal az ízület kopása kimutatható. A kezelésben a megfelelő fogászati kezelés valamint fájdalomcsillapítók mellett, a hangulatjavítók jók, és igaz az ízületi kopás nem gyógyítható, a tünetek jelentős csökkenése valósítható meg.
Atipusos arcfájdalom
A betegség leginkább valamilyen tartós gyulladás, fogászati, fül-orr-gégészeti beavatkozást követően indul, de elkezdődhet előzmények hiányában is. Az arcideg rostjainak fokozott érzékenysége váltja ki. A fájdalom nem annyira elviselhetetlen, mint az arcidegzsába eseteiben, de tartósabb, órákig akár még napokig is elhúzódhat. Fáradtság, stressz sokszor fokozza a fájdalmat. Tartós javulás viszont elsősorban egypár korábban hangulatjavítóként alkalmazott szertől várható.